1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı şartları nelerdir, gerekli belgeler hangileri sizler için araştırdık. Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, bakıma muhtaç kişilerin bakım giderlerini sağlanması için verilen sosyal yardım parasıdır. 


+ - 0

Evde bakım maaşı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, bakıma muhtaç kişilerin bakım giderlerini sağlanması için verilen sosyal yardım parasıdır. Engelli bireylerin hayatlarının oldukça zor olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Aynı zor ve stresli durum engelli bireylerin aileleri için de geçerlidir. Tüm bu zorlukların ve stresin sebeplerinden biri de engelli bireylerin bakım masraflarıdır.

İşte tam bu noktada devlet devreye girmekte, engelli vatandaşların ailelerine, bazı kriterler göz önünde bulunarak aylık yardım yapmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2022

Devletin belirlemiş olduğu “Bakıma Muhtaçlık” kriterlerini sağlıyor olmak gerekmektedir. Bu kısımda engelli vatandaşın herhangi bir gelirinin olmamış olması oldukça önemlidir. Kişi başına düşen gelir, belirlenen muhtaçlık sınırının altında olmalıdır.

Bir başka önemli kriter ise, engelli bireye bakan kişinin, yakın akrabası olması gerekliliğidir. Yani engelli birey ile bakan kişinin arasında bir kan bağı olmalıdır. Ancak bu durumda bazı istisnalar bulunmaktadır.

Evde bakım maaşından yararlanmak için aranan bazı kriterler bulunmaktadır. 

Engelli Sağlık Kurul Raporu

Evde Bakım maaşı almak isteyen engelli kişiler de, önceki düzenlemelere göre engelli kişinin sağlık kurul raporlarında ağır engelli ibaresi yazması yeterlidir. Fakat yeni düzenlemelere göre 18 yaş üstü engelli kişilerin sağlık kurul raporunda “Tam Bağımlı”, 18 yaş altındaki engelli kişilerde ise “Özel koşul yada Çok özel koşul” ibaresi yer almalıdır. 

Önerilen Yazı
Engelli Maaşı Şartları Nedir, Ne Kadar Oldu 2022?

Bakıma Muhtaç ve 8 Saat Bakım

Bu kriter aynı ev içerisinde ikamet etmeyen bakıma muhtaç kişiler için geçerlidir. Evde bakım maaşından yararlanmak için aynı evde ikamet edilmediği durumda günlük en az 8 saat bakıma muhtaç kişiye bakım sağlanması gereklidir. 

Aile Gelir Kriteri Durumu

Evde bakım maaşı almak için aranan en önemli kriter gelir kriteridir. 

Örnek vermek gerekirsek; 
Evde bakım maaşı almak isteyen dört kişilik bir ailenin toplam geliri 5608 Tl olması gereklidir. Bir kişi başına düşen gelir kriteri 1402 Tl’dir. Gelir kriteri durumu asgari ücret belirlemektedir. AGI dahil asgar ücret 2324 Tl’dir. AGI tutarı olan 220 TL asgari ücretten çıkarıldığında Asgari ücret 2104 Tl’dir. 
Evde bakım maaşı almak isteyen kişinin gelir seviyesi 2104 Tl’nin 2/3 oranının altında kalması halinde bakıma muhtaç kişi bu maaştan yararlanmaktadır. Dört kişilik bir ailede toplam gelir 5608 TL ise kişi başı gelir 1402 TL altında kalması durumunda bu haktan yararlanabilir.

Aile için yapılan gelir seviyesi tespiti için kişi başı gelir kriteri

 • İki kişilik hane için 2804 TL
 • Üç kişilik hane için 4206 TL
 • Dört kişilik hane için 5608 TL
 • Beş kişilik hane için 7010 TL  altında olması gereklidir. 

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2022?

Bakıma muhtaç ve engelli yakını olan kişilerin evde bakım maaşında yararlanması için gerekli kriterleri sağlandıktan sonra başvuruda bulunması gereklidir. Ülkemizde 2020 yılında Aralık ve Temmuz dönemlerinde evde bakım maaşlarına zam yapılmıştır.

Bakım maaşı alabilmek için aranan kriterlerin sağlanması ve başvurunun Bakım Hizmetleri Değerlendirme Hizmetleri Komisyonu’ndan geçmesi gerekmektedir. Engelli birey için verilecek maaş detayları ve geçerlilik süreleri aşağıdaki tablodaki gibidir;

Evde Bakım maaşı alan kişilerin 2022 evde bakım aylıkları;

DönemEvde Bakım Tutarı
2020/1.Dönem1.460,61 TL
2020/2.Dönem1.544,61 TL
2021/1.Dönem1.657,86 TL
2021/2.Dönem1.797.97 TL
2022/1.Dönem2354,45 TL
evde bakım parası

Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım maaşı almak için gerekli evraklar, başvuru esnasında alt kısımda yer alan belgeleri tamamlamalıdır.

 • T.C. Kimlik Belgeli Nüfus Cüzdanı
 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu
 • Bakmakla yükümlü olan bireylerin gelir ve mal durumuna dair yazılı beyan ve taahhüt ile, beyana dair belgeler
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Varsa Öğrenim Durumunu Gösterir Belge Aslı veya Sureti
 • Vasi var ise, vesayete ve vasi atamasına dair mahkeme kararı
 • Anne ve baba boşanmış ise, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı (Velayet)
 • Evde Bakım Talep Formu
 • Gelir Durumuna İlişkin Beyan Belgesi
 • Gelir Araştırma Formu
 • Soybis Kullanım İzin Formu
 • Evde Bakım Taahhüt Sözleşmesi

E-Devlet Üzerinden Evde Bakım Maaşı Sorgulama

E-devlet üzerinden evde bakım maaşı sorgulaması iki şekilde sorgulanmaktadır. Bu sorgulamalar E-Devlet üzerinden yada SMS yolu ile yapılır.

T.C. kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına geçiş yaparak sorgulama işlemi yapılır. Engelli bakım maaşı alan kişi ödemelerini Ziraat Katılım bankasından alıyor ise “BAKIYE” yazıp 4747 sms göndererek evde maaş durum sorgulaması yapılır.

Evde Bakım Ücreti için Nereye Başvurulmalıdır?

Evde Bakım Ücreti için ikamet edilen yerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır.

Yatılı Bir Kuruluşa Yerleşmek için Nereye Başvurulmalıdır?

Engelli bireylere hizmet veren Özel veya Resmi yatılı bir kuruluşa yerleşebilmesi için ikamet edilen yerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunulmalıdır.

Evde Bakım Maaşları Neden Değişik Tarihlerde Hesaplara Yatmaktadır?

İlgili ödemeler; Maliye Bakanlığının ödemeleri serbest bırakmasının ardından İl Müdürlüklerine ulaştığından ödeme tarihlerinde değişiklik olabilmektedir.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, bakıma muhtaç kişilerin bakım giderlerini sağlanması için verilen sosyal yardım parasıdır. 

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap