1. Anasayfa
 2. Sosyal Yardımlar

Mama ve Bez Yardım Desteği Nasıl Alınır?

Muhtaçlık sınırı altında kalan ailelere destek olmak amacıyla mama ve bez  yardımı yapılmaktadır.  Bu yardımın nasıl yapıldığı ve nerelere başvurulması gerektiğini alt kısımda yer almaktadır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Vakıflar, özel kuruluşlar ve kamu kuruluşları tarafından muhtaçlık sınırı altında kalan kişilere ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Mama ve bez yardımı da bu desteklerden bir tanesidir.

Mama ve Bez başvurusu nasıl yapılır?

Özel ve dayanışma vakıfları, sosyal yardımlaşma vakıfları, belediyeler, STK’lar tarafından ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımların türü bazen ayni olurken bazı durumlarda da nakdi olarak ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.  İhtiyaç sahiplerinin haklarının korunması hedeflenirken, yeni doğanlarında aynı hayat şartlarına sahip olmaları için sosyal destekler sunulmaktadır.

Sosyal desteklerden faydalanmak için, ihtiyaç sahibi olmak ve gelir düzeylerinin düşük olması gereklidir. Mama ve bez başvurusu ihtiyaç sahibi kişinin bağlı olduğu sosyal yardımlaşma vakıflarına ve belediyelere yapılır. 

Bebek Bez parası nasıl alınır ?

Gelir düzeyi düşük ve yeni doğan bebek sahibi olan kişilere devlet tarafından sunulan pek çok destek vardır. Bu yardımlardan bir tanesi de mama ve bez yardımıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sunulan destekler ise Sosyal güvenlik kurumlarına başvurulur. Gelir düzeyi düşük ailelere belirlenen rakamlarda aylık ödemeler yapılır. Başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahibi ailelere düzenli olarak her ay ve iki yıl boyunca mama ve bez parası ödenir. 

2022 Mama ve Bez parası ne kadar ?

2022 yılı mama ve bez parası gelir düzeyi düşük olan ailelere ödenen tutar 239 Tl’dir Meme ve bez parası desteği almak için ailelerin gelir düzeyi düşük olması gereklidir. Alt sınırlar her yıl değişmektedir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili