1. Anasayfa
 2. Diğer

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Muhtaçlık belgesi, alınırken yetkililer tarafından fakirlik belgesi başvurusu yapan kişinin gerçekten muhtaç durumda olup olmadığı raporlanır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Muhtaçlık belgesi almak için başvuru yapmanız gereken resmi kurumlar belirlenmiştir. Halk arasında fakirlik belgesi olarak adlandırılan bu evrak sayesinde devletin muhtaç durumda olan vatandaşlara yapmış olduğu maddi ve sosyal yardımlardan yararlanmak mümkün olmaktadır. Muhtaçlık belgesi 2020 yılında alınırken yetkililer tarafından kişinin yaşadığı evde incelemeler yapılmakta ve fakirlik belgesi başvurusu yapan kişinin gerçekten muhtaç durumda olup olmadığı raporlanmaktadır. 

Muhtaçlık Belgesi Nereden Alınır ?

Muhtaçlık belgesi alma yeri, her vilayette farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak devletin çıkarmış olduğu kanuna göre muhtaçlık belgesi her mahallede bulunan muhtarlıklardan alınmaktadır. Fakat her bölgede muhtarlık bulunmaması gibi durumlarda daha yerel yönetimlere başvurulması gerekebildiği için bu konuda başvuru koşullarına uygun hareket edilmelidir. Bir kerelik yararlanılabilen muhtarlık yardımlarından faydalanmak için muhtaç durumda olan vatandaşların bu belgeye sahip olması gerekmektedir. 

Muhtaçlık Belgesi Başvurusu Yapılır ?

Muhtaçlık belgesi başvuru yöntemleri oldukça basittir. Muhtaç durumda olduğu için devletin sosyal ve maddi yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşlar, yanlarında bir adet kimlik belgesi bulundurarak, ikamet ettikleri bölgede görev yapan muhtarlığa başvuruda bulunabilmektedir. Başvuru sırasında muhtarlıkta doldurulması gereken belgelerden biri olan fakirlik belgesi talep formu, başvuruyu yapan vatandaş tarafından eksiksiz biçimde doldurulduktan sonra muhtaçlık belgesine resmi başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Bu sürecin sonunda, devletin resmi kurumlarından yetkili kişiler başvuru sahibinin ikamet ettiği eve gelerek, ev eşyalarını ve maddi durumu incelemeye tabi tutmaktadır. Gerekli raporların tamamlanmasından sonra kişinin muhtaçlık belgesi onaylanıp çıkarılmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Alma Şartları Nelerdir ?

Muhtaçlık belgesi alma koşulları, resmi olarak belirlenmiştir. Bu şartları taşımayan kişilerin muhtaçlık belgesi başvurusunda bulunmuş olsalar bile başvuruları doğrudan reddedilmektedir. Halk arasında fakirlik belgesi olarak bilinen muhtaçlık belgesi alma şartları şunlardır:

 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması gerekir. 
 • Başvuru sahibinin ve ailesinin sigortalı bir işte çalışmaması gerekir. Sigortası bağlanmış ve devam eden kişilere muhtaçlık belgesi verilmez.
 • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı mal varlığı bulunmamalıdır. Gayrimenkulü veya adına kayıtlı taşıtı olanların başvurusu reddedilir. 
 • Başvuru sahibinin muhtarlıkta doldurduğu fakirlik belgesi talep formunda doğru bilgiler beyan etmesi şarttır. 
 • Başvuru sahibinin ikamet adresi, başvuru yapılan muhtarlık sınırları içinde olmalıdır. 

Muhtaçlık Belgesi Nerelerde Kullanılır ?

Muhtaçlık belgesi kullanım alanları oldukça farklılık göstermektedir. Devletin belediyeler veya kaymakamlıklar aracılığıyla yaptığı sosyal ve maddi yardımlarda muhtaçlık belgesi olan kişilere öncelik tanındığı bilinmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından yapılan yardımlarda bu belge önem taşımaktadır. Yakacak ve kira yardımları ile yiyecek yardımları gibi sosyal yardımlardan yararlanmak için maddi durumu kötü olan vatandaşların muhtaçlık belgesi olması şartı arandığı için, belgesi bulunan kişiler bu tür sosyal hizmetlerden yararlanma imkanına sahip olabilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili