1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Adres Değişince Engelli Maaşı Kesilir mi?

Adres değişirse engelli maaşım kesilir mi, engelli maaşım ikamet nedeni ile kesildi ne yapmalıyım, engelli maaşı neden kesilir hepsi makalemizin devamında.


0

Maaşları kesilen engelli kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına maaşlarının neden kesildiğini öğrenmek istediklerinde maaşlarının, engelli kişinin yakın zaman adres değişikliği yaptığını ve problemin adres değişikliğinden dolayı kesildiğini öğrenmektedir.

İkametim değişirse engelli maaşım kesilir mi, engelli maaşım ikamet nedeni ile kesildi ne yapmalıyım, ikametten dolayı kesilen maaşımı alamamıştım bundan dolayı kayıp olan maaş hakkım ne olacak? tüm soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Adresim değişirse engelli maaşım kesilir mi?

2022 sayılı yasa kapsamında engelli maaş alanların maaşları Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne geçtiği tarihten itibaren sistem tarafından otamatik inceleme yapılmaktadır. Yapılan bu incelemeler sırasında ikameti değişenlerin sistem tarafından tespit edilmesi halinde sistem bu kişilerin 2022 engelli maaşları kesilmektedir.

Engelli maaşım ikamet nedeni ile kesildi ne yapmalıyım?

2022 sayılı yasa kapsamında maaş alan bir kişinin ikamet nedeni ile maaşı kesilmesi sonucunda maaşını tekrar almak istemesi halinde bağlı bulunduğu il veye ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak daha önce 2022 sayılı yasa kapsamında maaş almaktaydım ikamet değişikliğim nedeni ile maaşım kesildi maaşımın tekrar bağlanmasını talep ediyorum yazılı talep ederek, engelli maaşını bağlanmasını talep etmesi gerekmektedir. SYDV vakfı gerekli araştırma ve incelemeyi yaptıktan sonra eğer maaş bağlanmasında başkaca bir engeli bulunmayan vatandaşlarımızın taleplerini ele alarak vakıf mütevelli heyetinde değerlendirip olumlu karar vermektedir.

Önerilen Yazı
Engelli Maaşı Şartları Nedir, Ne Kadar Oldu 2022?

İlgili vakıf maaş talebinde bulunan vatandaştan kimlik fotokopisi talep eder. Bunun yanında eğer gerekli ise engelli raporunuda isteyebilir. İlgili vakıf daha önce maaş aldığı vakıfla iletişim kurarak kişinin dosyasını online olarak bütünleşik sosyal yardım sisteminde transfer talebi ile talep eder. Dosya vakfa ulaştıktan sonra vakıf gerekli inceleme soruşturmayı yapar ve talebi vakıf mütevelli heyetine sunar muhtaçlığı ve diğer maaş bağlama şartları uyunsa kişiye daha önce almış olduğu 2022 maaşı bağlanır.

İkametten dolayı kesilen maaşımı alamamıştım bundan dolayı kayıp olan maaş hakkım ne olacak?

İkametgah değişikliğinden dolayı şahsın maaşı kesilmiş ise şahsın talebi üzerine tekrar ilgili vakıfça maaş bağlanırsa bu maaş bağlama işi bir yılı doldurmadan yapılması halinde kişinin alamadığı yani hak kayıbına uğradığı maaşları her hangi bir hak kayıbına uğramadan kişiye ilgili ödeme döneminde topluca ödenir.

Engelli maaşı neden kesilir?

Engelli kişilere verilen engelli maaşlarının kesilmesinin birden fazla sebebi bulunmaktadır. Kısaca bunları incelemek gerekirsek;

 • Muhtaçlığın Ortadan Kalkması
 • Engel Oranının Düşmesi
 • Ölüm – Vefat
 • Adres Değişikliği
 • Sosyal güvenlik kaydının bulunması
 • 18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engellinin 18 yaşını doldurması
 • 18 yaş altı engellinin fiili bakımının yapılmadığının tespiti
 • Türk Vatandaşlığından Çıkarılması
 • Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması
 • Engelli maaşından feragat etme

bu durumlarda engelli maaşınız kesilmektedir. Engelli maaşı kesilen vatandaşlarımızın yapması gereken iş ise ikamet ettiği ilin veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yazılı bir dilekçe ile başvurarak kesilme sebebini ve gerekli açıklamayı sunarak, mağduriyetlerinin giderilmesini talep edeceklerdir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap