1. Anasayfa
 2. Diğer

Aile Hekimi Randevu Sistemi Nedir?

Aile hekimi randevu sistemi günümüzde sağlık hizmetleri almak isteyen vatandaşların hayatını kolaylaştıran; online randevu alınmasını mümkün kılan bir uygulamadır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Merkezi Hekim Randevu Sistemi” ve “MHRS Randevu Sistemi” olarak da bilinen aile hekimi randevu sistemi günümüzde sağlık hizmetleri almak isteyen vatandaşların hayatını kolaylaştıran; online randevu alınmasını mümkün kılarak sağlık kurumlarında sıra bekleme devrini sona erdiren bir uygulamadır.

Aile hekimine gitmek isteyen vatandaşlar zaman kaybı yaşamadan, çalışma saatleri içerisinde kendi belirledikleri zaman dilimlerinde muayene olmak için aile hekimi randevu sistemini kullanabilirler. Alo 182 MHRS Randevu Alma hattı aranarak yapılabilen tüm işlemler günümüzde bu online platformdan da gerçekleştirilebilmektedir.

Aile Hekiminden Nasıl Randevu Alınır?

Aile hekiminden randevu almak isteyen vatandaşların önünde3 ayrı seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekleri kısaca incelemek gerekirsek;

Alo 182 Hattı İle Aile Hekimi Randevu Almak

Aile Hekimi randevusu almak için ilk seçenek ALO 182 nolu hattın aranmasıdır. Bu numara arandığında kişi TC kimlik numarası, adı ve soyadı gibi bilgileri operatöre aktararak talep ettiği zaman dilimleri için muayene olma hakkına erişebilir.

MHRS Sistemi İle Aile Hekimi Randevu Almak

Aile hekiminden randevu almanın online yollarından biri MHRS sistemi üzerinden başvurudur. Sayfa açıldığında “Randevu Al” butonuna tıklanması randevu sürecinin ilk aşamasını oluşur.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS)

Açılan sayfaya TC kimlik numarası ve MHRS şifresi girildiği takdirde sisteme giriş sağlanabilir. MHRS şifresini bilmeyenler için alternatif sistem girişi E-Devlet üzerinden gerçekleştirilir.

E-Devlet Üzerinden Aile Hekimi Randevu Almak

E-Devlet ve MHRS sistemi birbirleriyle entegre çalışmaktadır. E-Devlet sistemine giriş yapıp TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girdikten sonra kimlik doğrulama adımını tamamlayabilirsiniz. Sonrasında arama çubuğuna “MHRS” yazdığınızda Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi uygulamasının ara yüzüne ulaşabilirsiniz. 

Ardından alt kısımda sıraladığımız adımları gerçekleştirerek aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. MHRS üzerinden yalnızca aile sağlık merkezi randevularının alınmadığını hatırlatmak istiyoruz. Türkiye genelindeki herhangi bir ilde, herhangi bir ilin herhangi bir ilçesinde bulunan hastanelerden de randevu almanız mümkündür.

MHRS Aile Hekimi Randevu Alma İşlemi

MHRS sistemine giriş yaptıktan sonra ekranın sağ tarafında yatay olarak yazan “Aile Hekiminden Randevu Al” butonuna tıklayarak randevu sayfasına gelebilirsiniz. Randevu sayfasında aile hekimi öğrenme için ayrı bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Sistem üzerinde aile hekiminizi görebilir, randevu tarihini seçebilir ve hekimin uygun olduğu saat dilimleri arasından seçim yaparak randevunuzu oluşturabilirsiniz. Seçim yaptıktan sonra “Randevuyu Kaydet” diyerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

MHRS Şifresini Unuttum

MHRS şifresini hatırlamayanlardan için şifre yenilemek üzere ilk olarak e-mail doğrulaması yapmaları istenir. Mail adresinin kayıtlı olmaması durumunda ekrana farklı şifre yenileme seçenekleri gelir.

Bu yöntemlerden birini kullanarak sisteme giriş yapabilir ve aile hekimi randevu için işlem başlatabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda karşınıza şu sayfa çıkacaktır:

Aile Hekimi Sorgulama

Aile hekimini bilmeyen vatandaşların, e-devlet aile hekimi sorgulama işlemi ile beraber aile hekiminin kim olduğu ve nereden hizmet almaları gerektiğini göstermektedir. Aile hekimi öğrenme için yapılması gereken tek işlem E-Devlet platformuna giriş yapmaktır.

E-Devlet sisteminde giriş yapıp kimlik doğrulandıktan sonra Sağlık Bakanlığı hizmetlerine ulaşılmalıdır. Sonrasında Aile Hekim Bilgisi Sorgulama linkine tıklanarak aile hekiminin adı, soyadı, çalıştığı kurum ve kurumun adres bilgisine erişim sağlanır.

Aile Hekim Bilgisi Sorgulama

Aile Hekimi Değiştirme

Aile hekimleri vatandaşların ikamet adresi doğrultusunda atandığından kimi zaman vatandaşlar aile hekimlerini değiştirmek isteyebilir ya da taşınma gibi bir ikamet değişikliği söz konusu olduğunda aile hekimi değişikliği zorunluluk haline gelebilir. Bu durumda E-Devlet Aile Hekimi Değiştirme ekranı kullanılarak başvuruda bulunarak ve başvurunuzun yerinde bulunması durumunda değişiklikler gerçekleştirilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili