Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

ALO 144 Sosyal Yardım Hattı Nedir

Alo 144 sosyal yardım hattı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının başlatmış olduğu Engelli Sosyal Destek Hattıdır. Bakanın yapmış olduğu açıklamada vatandaşla Bakanlığın arasında bir köprü oluşturan engelli destek hattı sayesinde tüm engelli vatandaşlar rahatlıkla şikayetlerini ya da taleplerini iletebilirler.
Sesli okuma

Alo 144
Sosyal Yardım Hattı

Alo 144 Hattı Nedir

Engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak, onların her türlü dilekçe ve şikayetlerini dile getirebilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla kurulmuş olan bu yardım hattı; ücretsiz ve oldukça kolaylıkla ulaşılabilir bir destek hattıdır.

ALO 144 Sosyal Yardım Hattından Şikâyet İletme

Alo 144 sosyal yardım hattı üzerinden şikayetlerini iletmek isteyen engelli vatandaşlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının açmış olduğu bu sistem üzerinden gereken tüm şikayetlerini dile getirebilmektedirler.

ALO 183 Sosyal Destek Hattı Nedir ?

Bakanlığın oldukça üzerinde durduğu projelerden birisi olan sosyal yardım hattı, engelli vatandaşlarımızın yalnız olmadıklarını devletlerinin her daim onların yanında olacağını göstermek amacıyla bu sistemi kurmuştur.  Buna göre engelli vatandaşlarımız bu hattı arayarak her türlü şikayetlerini rahatlıkla dile getirebilirler.

Sosyal Yardım Hattı Hangi Konularda Engelli Vatandaşlara Destek Sağlar?

Alo 144 sosyal yardım hattının ilgilendiği konular, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıyla ortak olarak yürütülen ve vatandaşların huzurunu kaçıran ve kişinin yardım almasını sağlayan her türlü olaydır. Buna göre ALO 144 sosyal yardım hattı üzerinden alınabilecek olan destekler şunlardır;

 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıyla ortak olarak yürütülen şartlı eğitim,
 • Sağlık yardımları,
 • Kömür yardımı,
 • Gıda yardımı,
 • Engelli yardımı,
 • Engelli aylığı konusunda detaylı bilgi alma,
 • Eşi vefat eden kadınların faydalanabilecekleri yardımlar,
 • Tüp bebek yardımı,
 • Barınma yardımı,

Gibi pek çok farklı konuda ALO 144 sosyal yardım hattından destek alınabilmektedir. Engelli vatandaşlarına neredeyse her konuda destek sağlamaktadır. Engelli vatandaşlarla adeta bir köprü görevi gören bu hat sayesinde her türlü ihtiyaç kolaylıkla giderilecektir.

Alo 144 sosyal destek hattı

ALO 144 Sosyal Yardım Destek Hattından Hukuki Destek Alınabilir Mi?

Alo 144 sosyal yardım hattından hukuki destek almak, ihtiyacı olan vatandaşlarımız için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Buna göre yapılan açıklamalar dikkate alındığında acil ihtiyaç kapsamında kolluk kuvvetleriyle ve hukuk sistemiyle vatandaşın iletişimi sağlanabilmektedir. Bu sayede Alo 144 sosyal yardım hattından hukuki destek almak ihtiyacı olan her vatandaş için mümkün olabilmektedir.

ALO 144 Sosyal Yardım Destek Hattından Psikolojik Destek Alınabilir Mi?

Alo 144 sosyal yardım hattından psikolojik destek almak, ihtiyacı olan vatandaşlarımız için mümkün kılınmıştır. Engelli vatandaşların her türlü psikolojik problemlerin de, gerek online psikologlar aracılığı ile gerekse bu birime bağlı olarak çalışan psikologlar aracılığı ile psikolojik destek alabilmek oldukça kolaydır. Alo 144 sosyal yardım hattından psikolojik destek almak isteyen vatandaşlarımız gerekli yönlendirmelerle gereken psikolojik desteği rahatlıkla alabilirler.

Alo 144 Neden Aranmıyor ?

ALO 144 sosyal destek hattı vatandaşların sorunlarını çözmek için aramak isteyen kişiler, hattın düşmemesi ya da meşgul olması nedeniyle iletişim kuramamaktadır. Yetkili mercilerden konu ile herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Yorumları Oku

 • 27 Nisan 2020

  Özgür Çağlayangil

  Devletimizin oluşturduğu Alo 144 telefon numarası ile engelli vatandaşlarımızın evden çıkmak zorunda kalmaması çok iyi bir şey. Engelli destek hattını düşünce olarak çok beğendim umarım devamlı olur.
  Cevapla
 • 27 Nisan 2020

  fatih gedek

  Alo sosyal yardim insani bir yardim olup disarida kalmis bir cok insanin ihtiyacini gidermesi acisindan cok guzl bir kurulus. Devletin destekledigi bu kurulus sayesinde bir cok sokakta kaln insan veya geliri olmayan insanlara cok güzel destekler veriyor. İyiki varsiniz
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :