1. Anasayfa
 2. Diğer

ALO 144 Sosyal Yardım Hattı Nedir?

Alo 144 nedir, ALO 144 şikayet hattı, ALO 144 hangi durumlarda aranır, ALO 144 neden aranmıyor, ALO 144 mesaj nasıl atılır hepsi yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Alo 144 sosyal yardım hattı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının başlatmış olduğu Engelli Sosyal Destek Hattıdır. Bakanın yapmış olduğu açıklamada vatandaşla Bakanlığın arasında bir köprü oluşturan engelli destek hattı sayesinde tüm engelli vatandaşlar rahatlıkla şikayetlerini ya da taleplerini iletebilirler.

Alo 144 nedir?

Engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak, onların her türlü dilekçe ve şikayetlerini dile getirebilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla kurulmuş olan bu yardım hattı; ücretsiz ve oldukça kolaylıkla ulaşılabilir bir destek hattıdır.

ALO 144 şikayet hattı

Alo 144 sosyal yardım hattı üzerinden şikayetlerini iletmek isteyen engelli vatandaşlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının açmış olduğu bu sistem üzerinden gereken tüm şikayetlerini dile getirebilmektedirler.

Bakanlığın oldukça üzerinde durduğu projelerden birisi olan sosyal yardım hattı, engelli vatandaşlarımızın yalnız olmadıklarını devletlerinin her daim onların yanında olacağını göstermek amacıyla bu sistemi kurmuştur. Buna göre engelli vatandaşlarımız bu hattı arayarak her türlü şikayetlerini rahatlıkla dile getirebilirler.

ALO 144 hangi durumlarda aranır?

Alo 144 sosyal yardım hattının ilgilendiği konular, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıyla ortak olarak yürütülen ve vatandaşların huzurunu kaçıran ve kişinin yardım almasını sağlayan her türlü olaydır. Buna göre ALO 144 sosyal yardım hattı üzerinden alınabilecek olan destekler şunlardır;

 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıyla ortak olarak yürütülen şartlı eğitim,
 • Sağlık yardımları,
 • Kömür yardımı,
 • Gıda yardımı,
 • Engelli yardımı,
 • Engelli aylığı konusunda detaylı bilgi alma,
 • Eşi vefat eden kadınların faydalanabilecekleri yardımlar,
 • Tüp bebek yardımı,
 • Barınma yardımı,

Gibi pek çok farklı konuda ALO 144 sosyal yardım hattından destek alınabilmektedir. Engelli vatandaşlarına neredeyse her konuda destek sağlamaktadır. Engelli vatandaşlarla adeta bir köprü görevi gören bu hat sayesinde her türlü ihtiyaç kolaylıkla giderilecektir.

ALO 144 neden aranmıyor?

ALO 144 sosyal destek hattı vatandaşların sorunlarını çözmek için aramak isteyen kişiler, hattın düşmemesi ya da meşgul olması nedeniyle iletişim kuramamaktadır. Yetkili mercilerden konu ile herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Alo 144 aranmadığı durumlarda genel olarak teknik bir arızadan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Gerekli arızanın giderilmesi durumunda tekrar sosyal destek hattı hizmetlerine devam etmektedir. Belirli aralıklar ile tekrar arama yaparak kontrol etmelisiniz.

ALO 144 mesaj nasıl atılır?

İşitme ve konuşma engelli kişiler, tüm telefon operatörleri üzerinden 144 numarasına sms gönderebilir. Mesaj içeriğinizde, Ad Soyadı, T.C. Kimlik numaranız ve talebinizi yazarak 144’e mesaj atabilirsiniz. Talepler çağrı merkezi personelleri tarafından değerlendirilerek tarafınıza dönüş sağlanır.

ALO 144 hattından hukuki destek alınabilir mi?

Alo 144 sosyal yardım hattından hukuki destek almak, ihtiyacı olan vatandaşlarımız için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Buna göre yapılan açıklamalar dikkate alındığında acil ihtiyaç kapsamında kolluk kuvvetleriyle ve hukuk sistemiyle vatandaşın iletişimi sağlanabilmektedir. Bu sayede Alo 144 sosyal yardım hattından hukuki destek almak ihtiyacı olan her vatandaş için mümkün olabilmektedir.

ALO 144 hattından psikolojik destek alınabilir mi?

Alo 144 sosyal yardım hattından psikolojik destek almak, ihtiyacı olan vatandaşlarımız için mümkün kılınmıştır. Engelli vatandaşların her türlü psikolojik problemlerin de, gerek online psikologlar aracılığı ile gerekse bu birime bağlı olarak çalışan psikologlar aracılığı ile psikolojik destek alabilmek oldukça kolaydır. Alo 144 sosyal yardım hattından psikolojik destek almak isteyen vatandaşlarımız gerekli yönlendirmelerle gereken psikolojik desteği rahatlıkla alabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili