Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Alo 170 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Hattı Nedir

Ülkemizdeki çalışan vatandaşların hemen hemen her türlü iş kanunu, sosyal haklar, yasal prosedürler, gibi konularda destek vermek için faaliyetlerini gösteren ALO 170, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için haftanın tüm günleri ve 24 saat canlı destek vermeye devam ediyor.
ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ilk kez 15 Kasım 2010 tarihinde vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

Alo 170 Nedir ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturulan canlı bir destek hattıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan bir servis olma niteliği taşıyan ALO 170 hattı; vatandaşların kimlik bilgileri ile işlem yapabilecekleri ve destek alabilecekleri bir platformdur.

Arayan kişilerin adına başvuru oluşturulan ve en kısa süre içerisinde başvuruların sonuçlandırıldığı alo 170, bahsi geçen kurumların hizmetleri ile ilgili bilgi sunulmasının yanı sıra vatandaşlar tarafından iletilen ihbar, şikayet ve önerilerle de ilgili hizmet sunar. Vatandaşlara yaşadıkları sorunlara dair detaylı bir şekilde bilgilendirme yaparak sorunlarını çözmek amacıyla hizmet vermektedir. Telefon hattı sayesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu ile desteklenen ALO 170 ile vatandaşlara İŞKUR, SGK, AÇSHB ve MYK mevzuatlarıyla ilgili her türlü bilgi ve desteği vermektedir.

ALO 170 Telefon Hattı Ücretli mi?

Etkili ve verimli bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeye devam eden ALO 170 destek hattı sabit hat tarifelerine göre ücretlendirme yapılmaktadır. Buna göre ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı canlı destek hattı ortalama 6 dakikalık bir canlı destek görüşmesi için yaklaşık 3,5 TL gibi bir tutar öngörülüyor.

Alo 170 Nasıl Hizmet Verir?

ALO 170, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu tarafından hizmete sunulan tüm konularla ilgili olarak çözüm odaklı bilgilendirme yapıyor. ALO 170, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bir servis olarak faaliyet sürdürüyor. 7 gün 24 saat boyunca canlı destek alınarak ÇSGB, SGK, MYK ve İŞKUR gibi kurumlarla ilgili tüm soruların yanıtlandığı alo 170 işitme engelli vatandaşlar için görüntülü destek ve canlı destek seçenekleri de sunuyor.

ALO 170 nedir
ALO 170 destek hattı

ALO 170 hattını aradığınızda sizleri konusunda uzman ekipler en doğru şekilde yönlendirerek bilgilenme yapıyor. Genel olarak anında talepler sonuçlandırılıyor. Ancak nadir de olsa bazı durumlarda anında çözüm üretilemediği zamanlarda resmi olarak kuruluşlarla iletişime geçiliyor ve en geç 3 iş günü içerisinde talepler yanıtlanıyor.

ALO 170 Hattı Nasıl Aranır

Alo 170 aramaları GSM operatörlerinde yalnızca 170 tuşlanarak aranılabilir. Aramaların bir an önce tamamlanması ve taleplerin hedefine ulaşabilmesi için vatandaşların kimlik belgelerini arama esnasında yanlarında tutmaları önerilir. ALO 170 sadece Türkiye’den değil, yurt dışından da aranabilir. Dünya genelinde çalışan Türk vatandaşların bilgilendirilmesi ve haklarının korunması adına hizmet sunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim hattı +90 ülke kodu çevrildiği takdirde ulaşılabilir olur.

Alo 170 Hizmetleri Nelerdir?

ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi destek hattı ile SGK, İŞKUR, ÇSGB ve MYK ile ilgili olarak her türlü bilgiyi alabilmeniz mümkündür.

 • İş yeriniz tarafından ödenmeyen normal çalışma ücretleriniz ve fazla mesai ücretleriniz için şikayetlerinizi iletebilirsiniz.
 • Emeklilik tarihinizi öğrenmeniz mümkün. Bunun için sadece TC. Kimlik numaranız ile destek alabilirsiniz.
 • Kayıt dışı çalışanlar için şikayetlerinizi ALO 170 aracılığıyla iletebilmeniz mümkündür.
 • Ayrıca ALO 170 destek hattını kullanarak anlaşmalı boşanma şikayetinizi iletebilirsiniz.
 • Aldığınız raporlar için rapor ücretinizin ne zaman hesabınıza geçebileceğini öğrenebilirsiniz.
 • Hizmet Dökümü Sorgulama
 • Emeklilik Hakkında Sorular
 • Çalışma Ücretleri Hakkında Bilgi Alma
 • Fazla Mesailer
 • Maaşın Düşük Gösterilmesi Problemleri
 • Çeyiz Ödemeleri
 • Emzirme Ödenekleri
 • Cenaze Ödenekleri

ALO 170 üzerinden ulşatırılan öneri, şikayet, ihbar kayıt altına alınarak SGK tarafından yetkilendirilen vatandaş uzmanları ele alınmaktadır. Vatandaş uzmanları gerekli sorunlara hızlıca çözüme kavuşturmak için çözümler üretmektedir. Birçok talebe maksimun 72 saat içerisinde dönüş yapılmaktadır.

ALO 170 Başvuru Sonuçları Nasıl Takip Edilir

SGK Alo 170 araması yapan vatandaşların başvuruları alındığı zaman kendilerine bir başvuru takip numarası aktarılır. Bu numaranın başkalarıyla paylaşılmamasına dikkat edilmelidir. Başvuru tarihinden itibaren en kısa süre içerisinde sonra başvurular sonuçlanır. Bu başvuruların sonuçlarının öğrenilmesi için vatandaşların ALO 170 servisini yeniden araması gerekir. Geçmiş dönemde alo 170 servisine yapılan başvurular E-devlet platformu üzerinden de takip edilebilir.

E-Devlet Alo 170 Başvuru Sorgulama

E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama aşamalarının tamamlanması ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri arasından Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi (ALO 170) Çağrı Hizmeti verilmesi linki tıklanır ve başvuru sahibi başvuru numarasını, başvuru tarihini, başvuru konusunu ve başvuru durumunu görüntüleyebilir.

Yorum Yapın

Puan Verin :