1. Anasayfa
 2. Diğer

Alo 182 Merkezi Hastane Randevu Sistemi

Alo 182 nedir, Alo 182 randevu nasıl alınır, Alo 182 randevu iptal etme, Alo 182 den arandım, Alo 182 çalışma saatleri, Alo randevu 182 ücretli mi? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Alo 182, Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan MHRS Merkezi Hastane Randevu Sistemi hizmetidir. Kullanıcılar, bu numaraya arayarak hastane randevu hizmetleri ile ilgili yardım ve destek alabilirler.

Alo 182 nedir?

Alo 182 MHRS “Merkezi Hastane Randevu Sistemi” Sağlık bakanlığının Türkiye için daha etkili sağlık hizmetine ulaşma vizyonu ile Sağlıkta Dönüşüm projesini hayata geçirmiş ve bu projenin bir ürünü olan MHRS faaliyete geçirilmiş ve büyük ölçüde hastane randevu işlemlerine kolaylık sağlamıştır.

alo 182
alo 182

Alo 182 MHRS telefon hattını arayarak yardımcı temsilciden veya online internet üzerinden diledikleri hastane ve hekimden istediği tarihe randevu alabilecekleri eşsiz kolaylık sağlayan bir uygulamadır.

Alo 182 randevu nasıl alınır?

İstediğiniz telefondan ALO 182’yi arayabilirsiniz ve hasta temsilcisinden istediğiniz hastane ve doktor için istediğiniz tarih ve saatte randevu kaydı oluşturabilirsiniz.

Alo 182 randevu iptal etme

Randevunuzun iptal edilmesi için, Alo 182 müşteri hizmetleri veya randevu bölümüne bağlanarak randevuyu yapılan yerin (hastane, bölüm, vs.) iptal talebinde bulunabilirsiniz. Genellikle, randevu iptal talebiniz telefonla yapılabilir veya online MHRS randevu sistemi üzerinden iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Alo 182 den arandım 

Alo 182 sizi telefonla arayabilirler ve size aşağıdaki durumlar için hatırlatmalar yapabilirler:

 1. Randevu hatırlatması: Almış olduğunuz randevu saatinizin yaklaştığını veya randevu tarihinize az bir zaman kaldığını hatırlatabilir.
 2. İptal veya değişiklik talepleri: Randevunuzun iptal edilmesi gerektiği veya tarih saat değişikliği yapılması gerektiği durumunda size ulaşabilirler.

Alo “182” size telefonla ulaşması, randevunuzun takip edilmesi ve randevu sürecinizin etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla yapılır.

Alo 182 çalışma saatleri

Alo 182 MHRS “Merkezi Hastane Randevu Sistemi” çalışma saatleri 24 saat hizmet vermekte olup, gece gündüz arayarak randevu talebinizi oluşturabilirsiniz.

Alo randevu 182 ücretlimi?

MHRS Merkezi Hastane Randevu Sistemi ALO “182” randevu hattı acil aramalar kapsamında olmaması sebebiyle ücretlidir. ALO 182 arama ücreti sabit hatlar ile eş değer olup sabit hatlar ve cep telefonları üzerinden aranmaktadır.

Alo 182 mobil uygulamaları nelerdir?

Alo “182” mobil uygulamaları, Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmekte olup, IOS ve Android marketlerinden ücretsiz olarak indirilmektedir. MHRS Android Uygulaması ve MHRS IOS Uygulaması bağlantılarından indirebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
ALO 170 Nedir? Ücretli Mi? Çalışma Saatleri 2023

MHRS online randevu nasıl alınır?

MHRS Sisteminde randevu alırken bazı vatandaşlar zorluk çekmektedir. MHRS ile nasıl randevu alınır. Öncelikle MHRS Randevu sitemine üye olmanız gerekiyor.

MHRS üye olduktan sonra, sisteme giriş yapmalıyız. Randevu AL butonu tıklayarak alt kısımda yer alan resimde yer alan İl, ilçe, Hastane, Hekim ve randevu tarihlerini doldurmalıyız.

MHRS randevu 1
MHRS

gerekli alanları doldurduktan sonra randevu ara butonuna tıkladığımız da uygun randevu alınabilecek doktorlar karşımıza çıkmaktadır.

Kendimiz için uygun doktoru seçtikten sonra, randevuya gitmek istediğimiz saati seçtikten sonra karşımıza randevu detayları çıkmaktadır.

Son olarak doğrulama rakamlarını kutuya yazarak randevuyu kaydet butonunu tıklayarak MHRS randevu alma işlemi tamamlanır.

E-Devlet MHRS online randevu nasıl alınır?

MHRS randevuları, e-devlet kapısı üzerinden alınmaktadır. Önceki dönemlerde MHRS üyelik gerektiren randevu alma sistemi artık e-devlet kapısı üzerinden kolayca alınmaktadır. E-devlet MHRS randevusu almak için alt kısımda yer alan bağlantıdan randevu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet MHRS Randevu Alma

MHRS randevu alırken nelere dikkat edilmelidir?

Randevu alırken mağdur olunmaması ve hastanede sorun yaşanmaması adına en çok nelere dikkat edilmeli bu konuda bir kaç madde oluşturduk gözden geçirilmesinde fayda var.

 • Bazı büyük hastanelerde devlet hastanelerinde semt klinikleri bulunmakta randevu oluşturulurken alt klinik bilgisine bakılarak parantez () içinde herhangi bir bilgi paylaşılmış mı bu kısma dikkat edilmelidir.
 • Hastanelerde bazı polikliniklerde görev yapan bazı hekimler veya o klinikte görev yapan bütün hekimlerde yine alt kliniklerde yaş sınırı bildirilebilir, bu kısma dikkat edilmelidir.
 • Yaşamış olduğunuz rahatsızlığı tahmini değil de hangi polikliniğe gidilmesi gerekiyor ise o alanda randevu alınması sizin için daha iyi olacaktır. Bu konuda bilginiz bulunmuyor ise Alo “182” arayarak yaşamış olduğunuz rahatsızlığı bildirerek konuda destek alabilirsiniz.

Gideceğiniz hastaneyi bilmiyorsanız sevk veya başka bir sebepten dolayı gidiyorsanız adres ve telefon numarası gibi bilgileri ALO 182 arayarak destek alabilirsiniz.

Alo 182 yan dal poliklinikler nedir?

Yan Dal Polikliniklerine randevu alabilmek için, randevu alınacak hastanın T.C. Kimlik numarasını Yeşil Listeye ekletmeniz gerekmektedir.

Yeşil Liste tanımlama işlemleri; çocuklar için “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları” polikliniklerinden, erişkinler için “İç Hastalıkları (Dahiliye)” polikliniklerinden randevu alındıktan ve bu branşlardaki uzman doktorlar tarafından yeşil listeye kayıtları yapıldıktan sonra MHRS İnternet Randevu ya da 182 nolu telefon üzerinden, yetki verilen T.C. için 180 gün boyunca randevu alınabilir.

Alo 182 faydaları nelerdir?

MHRS faydalarına baktığımızda birçok madde sıralayabiliriz. Hastayı hastanede uzun kuyruklarda sıra bekleme derdinden kurtarmaktadır. Ayrıca Türkiye Sağlık Bakanlığı’na bir çok istatistik olanağı sunmaktadır. Bunlardan bazıları Türkiye genelinde en çok hangi bölümden randevu alınıyor, en çok karşılaşılan hastalıklar, hastaların ziyaret sıklığı, ilaç alımı ve istatistikleri gibi bir çok kayıtlı bilgiye rapor alınabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili