1. Anasayfa
 2. Diğer

AÖL Kayıt Yenileme Bilgi Rehberi 2023 

AÖL kayıt yenileme ne zaman, AÖL kayıt yenileme ücreti, AÖL kayıt ücreti nasıl yatırılır, AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır, AÖL sınavı ders seçimi nasıl yapılır, AÖL iletişim numaraları? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Açık öğretim lisesi öğrencileri için kayıt yenileme süreci oldukça önemlidir. Bu süreçte yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu yazımızda açık öğretim lisesi AÖL kayıt yenileme sürecinde neler yapmaları gerektiği detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

AÖL kayıt yenileme ne zaman?

Açık öğretim lisesi öğrencileri, AÖL kayıt yenileme işlemlerini her yıl belirlenen tarihler arasında yapmak zorundadırlar. Bu tarihler her yıl Milli Eğitim Bakanlığı web sitesinde ilan edilir.

2022-2023 eğitim öğretim yılı 2. dönem kayıt yenileme son tarih 03 Nisan 2023 tarihi mesai bitimine kadardır.

AÖL kayıt yenileme
AÖL kayıt yenileme

AÖL kayıt yenileme ücreti?

AÖL kayıt yenileme yapacak öğrencilerin kayıt yenileme sınav ücreti 50 TL olarak belirlenmiş ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına ek olarak 5 TL özet olarak toplamda 55 TL yatırması gereklidir.

AÖL kayıt ücreti nasıl yatırılır?

AÖL kayıt ücretini ilk olarak MEB’in kendi ödeme sitesi olan “https://odeme.meb.gov.tr” adresi üzerinden tüm bankaların kredi kartı ya da banka kartları ile yatırabilirsiniz.

Ayrıca diğer ödeme yöntemi olarak Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası ya da T.C. Ziraat Bankası üzerinden yatırabilirsiniz. Bu işlem de hem bu bankalar internet bankacılığı sistemi üzerinden hem ATM’ler üzerinden hem de şubeler üzerinden yapılabilmektedir.

AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır?

Öğrencilik durumu sistemde; aktif, donuk ya da silik olan kişilerin kayıt yenilemek için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine ya da Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat etmelerine gerek yoktur. Bu kişilerin harçları yatırıldığı zaman, sistem otomatik olarak yenileme işlemlerini tamamlanmakadır.

Öğrencilik durumu “ Silik, Donuk veya Aktif ” olan öğrencilerimizden kayıt yenileme Sınav katılım Ücretini anlaşmalı bankalara yatırmış öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından bir iş günü sonra otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat etmelerine gerek yoktur.

AÖL sınavı ders seçimi nasıl yapılır?

Kayıt yenileme işleminin harcı yatırıldıktan sonra sistem tarafından aktif olarak nitelendirilen öğrenciler ders seçimi yapabilir. Bunun için Açık öğretim lisesi sistemine öğrenci numarası ve şifresi ile giriş yapmak gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra öğrenci işlemleri sayfası üzerinden ders seçim işlemleri yapılabilir.

AÖL Öğrenci Girişi

AÖL Kayıt yenileme sürecinde karşılaşılabilecek sorunlar

AÖL kayıt yenileme sürecinde öğrencilerin karşılaşabileceği sorunlar arasında belge eksikliği, yanlış bilgi girişi veya ödeme sorunları yer alabilir. Bu durumlarda öğrenciler, açık öğretim lisesi müdürlüklerine veya çağrı merkezlerine başvurarak sorunlarını çözebilirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Açık Lise Kaç Yılda Biter?

AÖL iletişim numaraları

Açık öğretim lisesi (AÖL) hakkında merak ettiğiniz tüm soruları ve bilgi talepleri için 444 06 32 numaralı hattı her zaman arayabilirsiniz.

BirimTelefon Numarası
Açık Öğretim Lisesi Halkla İlişkiler444 06 32
Mesleki Açık Öğretim Lisesi444 06 32
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi444 06 32
Açık Öğretim Lisesi Faks Numarası0 312 213 01 75
Meslekî Açık Öğretim Lisesi Faks Numarası0 312 213 01 76
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Faks Numarası0 312 213 01 76
AÖL iletişim

Açık öğretim lisesi öğrencileri için kayıt yenileme süreci oldukça önemlidir. Bu süreçte yapılması gereken işlemler ve dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilerek öğrencilerin kayıt yenileme işlemlerini sorunsuz bir şekilde tamamlamaları sağlanmıştır.

Yazı Kaynakları
AÖL Kayıt Yenileme Kılavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili