1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Araba Almak İstiyorum Engelli Maaşım Kesilir mi?

Araba alınca engelli maaşı kesilir mi, evi arabası olan engelli maaşı alabilir mi, araç rayiç bedeli nedir, engelli araç rayiç bedeli hesaplama hepsi yazımızda.


71

Engelli araç alımında maaş kesilir mi sorusunun yanıtı için 2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında inceleme yapılır. Buna göre, kanun kapsamında belirlenen muhtaçlık değerlendirmesi kapsamında engelli vatandaşların; servet, gelir ve harcamaları dikkate alınır.

Bu şartlara göre araç alımında, hane içinde kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin üçte birinin altında kalması durumunda engelli aylığı kesilmeyecektir.

Araba alınca engelli maaşı kesilir mi?

Araba alanların engelli aylığı aracın rayiç bedeli hesaplanarak 120’de biri aylık hane gelirine katılırak değerlendirilmesi ile verilmeye devam eder veya kesilir. Engelli birey adına ÖTV indirimi ile alınan araçlarda ise yine indirimli tutarın 120’de biri dikkate alınacaktır. Araba alanların engelli maaşı kesilir mi sorusunun yanı bu hesaplamalara göre verilecektir.

Engelli üzerine araba alınca maaş kesilir mi?

Arabayı aldıktan sonra, aracın kasko ve rayiç bedeli 120/1 hane gelirinize eklenerek, gelir miktarınız hanede bulunan kişi başına düşen gelir, net asgari ücretin 3/1 altında kalması durumunda engelli maaşı kesilmez ve devam eder.

Evi arabası olan engelli maaşı alabilir mi?

2022 yasası kapsamında evi ve arabası olan engelli vatandaşların aylıklarına ilişkin şartlar belirlenmiştir. Muhtaçlık değerlendirmesi kapsamında kişilerin servet ve gelirleri dikkate alınarak hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olması beklenir. Ancak ikamet edilen ev bu hesaplamaya dahil edilmez.

İkamet edilen konut dışında satın alınan yeni konutun rayiç bedelinin 240’ta biri ve kira geliri (kira geliri yoksa rayiç bedelin 120’de biri) aylık gelir olarak hesaplanır. Buna göre aylık kesilir veya muhtaçlık devam etmesi durumunda aylık verilmeye devam eder.

Engelli araç alımında evde bakım maaşı kesilir mi?

Araba almanız durumunda, evde bakım ücretinin kesilmesi tek başına bir sebep teşkil etmez. Araba alacağanız zaman Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne bu durumu beyan etmezseniz, problem yaşanabilir. Bu durumda gelir durumunuz tekrardan incelenir. Evde bakım maaşı alan bir kişinin hanede düşen aylık geliri (geçerli yıl için belirlenen tutarın) altında olmalıdır. Hanede kişi başına düşen aylık gelir, alınacak aracın kasko veya rayiç değerinin 120/1 evde bakım aylığı alan hanedeki kişi başına düşen sınırın altında kalırsa evde bakım maaşı kesilmez, fakat üstünde kalması halinde kesilir.

Araç rayiç bedeli nedir?

Rayiç bedeli araçların her yıl değişen ve günümüz koşullarına göre aracın sahip olduğu piyasa değeridir.

Araç rayiç bedeli hesaplama (Engelli aylığı)

Kısaca örnek vermek gerekirsek; Engelli aylığı alırken bir araba almak istedik ve hanemizde 3 kişi yaşamakta ve hane gelir toplamımız 3.000 TL ve alacağımız aracın kasko veya rayiç değeri bedeli 200.000 TL olduğunu varsayalım;

 • Aracın kasko ve rayiç bedeli (400.000 TL) / 120 (120/1) = 3.333,30 TL (120/1 Rayiç Bedeli)
 • (Hane Gelir Toplamı) 3.000 TL + (Rayiç bedeli 120/1) tutarı 3.333,30 TL = 6.333 TL
 • (Toplam gelir) 6.333 TL / (Hane kişi sayısı) 3 kişi = 2.111,00 TL
 • 2022 Engelli aylıkları için kişi başına düşen aylık gelir sınırı: 1.833,00 TL
 • Sonuç olarak (2.111 TL), engelli aylığı kişi başı aylık gelir sınırı (1.833,00 TL) üstünde kaldığı için engelli aylığı kesilir.

Araç alacak kişinin aylık gelirine rayiç bedeli eklenerek ve hanedeki kişi dikkate alınarak engelli maaşı durum değerlendirilmesi yapılır. Ruhsat sahibi kişi, “kişi başına düşen aylık gelir sınırı” altında kalmaya devam ederse engelli aylığı kesilmez fakat üstüne geçmesi halinde engelli aylığı kesilir.

Araç alırsam muhtaçlık aylığım kesilir mi?

30 Eylül 2021 tarihli 31614 sayılı resmi gazete Vakıflar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğinde yer alan madde 80 ç) bendine göre;

Üzerine kayıtlı lüks sınıf araç tespiti veya ruhsat sahibi oldukları aracın kasko veya rayiç değerinin bu Yönetmelikle verilen muhtaç aylığı miktarının 170 katını geçmesi, halinin tespitini takip eden ay başından itibaren aylıkları kesilir.

Araç rayiç bedeli hesaplama (Muhtaçlık aylığı)

Kısaca örnek vermek gerekirsek; Muhtaçlık aylığı alırken bir araç almaya karar verdik ve alacağımız aracın kasko veya rayiç değeri bedeli 400.000 TL olduğunu varsayalım;

 • 400.000 / 170 = 2352 TL
 • Muhtaç aylığı 2022/2.Dönem 2.088,61 TL

Araç rayiç bedeli 2.352 TL çıktı. 2022 yılı 1. dönem muhtaçlık aylığı alan kişinin miktarı 2.088,61 TL’dir. Rayiç bedeli, muhtaçlık miktarınızı geçtiği için muhtaçlık aylığınız kesilecektir.

Önerilen Yazı
Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Engelli aylığı hangi durumlarda kesilir ?

Engelli aylığının kesildiği durumlar konuya ilişkin kanun ve yönetmelikler kapsamında açıklanmıştır.

Buna göre engelli aylığının kesildiği başlıca durumlar:

 • Engelli aylığı alan kişinin vefat etmesi/ölüm.
 • Feragat.
 • 18 yaş altı engelli yakını aylığı alan kişiler için engellinin 18 yaşını doldurması.
 • 18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için fiili bakımının gerçekleşmediği ya da aylığın engelli için kullanılmadığının tespit edilmesi durumunda.
 • Türk vatandaşlığından çıkarılma.
 • Süreli engelli raporunun süresinin dolması durumunda yeni raporun 1 yıl içinde teslim edilmemesi.
 • İkametgahının başka Vakfın göre alanına girecek şekilde değişmesi.
 • Muhtaçlık hallerinin yitirilmesi.

Yazı Kaynakları
Engelli ve Muhtaç Vatandaşlara Aylık Bağlanması Yönetmeliği
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap

Yorumlar (71)

 1. 7 gün önce

  Merhabalar ben bu 170 katı olayını anlamadım rica etsem kısa bir örnek paylaşabilir misin

  Örnek ben 450 bin TL lik alamaz mıyım tabi indirimli hali 250 bin TL yapıyor ne kadarlık bir araba alabilir örnek bir paylaşım yapabilir misiniz teşekkür ederim

  Evde 6 kişiyiz iki bakım aylığı alıyoruz

Bir cevap yazın