1. Ana Sayfa
  2. Diğer
Trendlerdeki Yazı

Asgari Ücret Ne Kadar 2022?

Asgari ücret ne kadar, 2022 asgari ücret ne kadar oldu, yıllara göre asgari ücret ne kadar, asgari geçim indirimi ne kadar, asgari ücret nedir tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.


0

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde milyonlarca insanımız asgari ücret ile çalışmaktadır. Geçmişi uzun senelere dayanan ve bu seneler içerisinde değişim ve gelişim gösteren bu ücret, bugün ciddi anlamda iyi bir konumda yer almaktadır.

Asgari ücret nedir?

Yüksek bir çalışma nüfusuna sahip bu alanda çalışan ve çalışmak isteyen kişilerin aklında asgari ücret nedir sorusu gelebilir. Resmi tanımı ise devlet tarafından yapılmıştır. Bu tanımda yer alan bilgilere göre asgari ücret, işçinin gıda, konut, kültürel gelişim, ulaşım ve sağlık gibi en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için verilmektedir.

Asgari ücret ne kadar 2022?

Bahsedilen kesintiler brütten çıkarılıp, medeni halinize ve çocuk sayınıza göre belirlenen bu indirim çıkan sonuca eklendiği takdirde asgari ücret net ortaya çıkmaktadır. İşte bu ücret kişiye aylık olarak ödenmektedir. Kesintiler aylık olarak hesaplanmakta, aylık olarak kesilmektedir. İndirim ise yıllık olarak hesaplanmakta, aylık olarak kesilmektedir. 2022 Asgari ücret BRÜT : 5004,00 TL , 2022 Asgari ücret NET: 4.253,40 TL olarak açıklanmıştır.

Yıllara göre asgari ücret ne kadar?

2013 yılında 16 yaşından küçükler için birinci dönem ve ikinci dönem ödenen ve 16 yaşından büyükler için ise birinci dönem ve ikinci dönem ödenen asgari ücret 16 yaş altı ve üstü ayrımı 2013 yılı ile son bulmuştur. Daha sonraki yıllarda böyle bir ayrım yapılmamıştır. Yıllara göre asgari ücret tablosu şu şekildedir.

DönemBrütNet
1 Ocak 20161.647,00 TL1.300,99 TL
1 Ocak 20171.777,50 TL1.404,06 TL
1 Ocak 20182.029,50 TL1.603,12 TL
1 Ocak 20192.558,00 TL2.020,00 TL
1 Ocak 20202.943,00 TL2.324,00 TL
1 Ocak 20213.577,50 TL2.825,90 TL
1 Ocak 20225004,00 TL4.253,40 TL

Asgari ücret hesaplaması nasıl yapılır?

Asgari ücret hesaplaması yapılırken ücret tanımlamasında bir brüt değer, bir de net değer vardır. İşçiye aylık ödenen ücret net değerdir. Net değer, brüt değerden birtakım vergilerin çıkarılması ve birtakım indirimlerin yapılması sonucu ortaya çıkmaktadır. İşte asgari ücret kesintileri ile ilgili ayrıntılar. Asgari ücret hesaplama işini gerçekleştirmeniz için brüt ile net arasındaki farkın hangi sebeplerden kesildiğini bilmelisiniz. Değinilmesi gereken bir konuda şudur ki, bu kesintiler ve indirimler kişiye bağlı değildir, seçme hakkı verilmemiştir. Tümü devlet tarafından zorunlu ve otomatik olarak kesilmektedir.

Asgari ücret kesintileri nelerdir?

Asgari ücret kesintilerini kısaca incelersek; sigorta primi işci payı, asgari ücret gelir vergisi, gelir vergisi matrahı, damga vergisi gibi kalemler yer almaktadır.

Brütten kesilen ilk değer asgari ücret sigorta primi işçi payıdır. Bu prim kişinin hizmet süresini doldurduktan ve emekli olmaya hak kazandıktan sonra ödenecek emekli maaşı için kesilmektedir. Kesintisi yapılan bir başka değer ise asgari ücret işsizlik sigortası primi işçi payıdır. Kişinin çalıştığı süreçte herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşması sonucunda çalışamaz duruma gelirse, devlet bu kişiye maaş bağlar ve bu maaşın adı işsizlik maaşıdır. Çalışan bir kişi bu maaşı alabilmek için devlete bu primi ödemektedir. Kişi kazandığı paranın vergisini de devlete ödemektedir. Bu sadece asgari için değil, tüm kazanç getiren şeyler için kesilmektedir. Bu kapsamda, asgari ücret gelir vergisi işçiden kesilmektedir. Gelir vergisinin yanında asgari ücret gelir vergisi matrahı da bulunmaktadır. Her işçinin kendisine ve iş bilgilerine ait bir dosyası bulunmaktadır. Bu dosyanın içerisinde bulunan belgeler, kâğıtlar, nüshalar ve tüm bunların üzerinde yer alan mühürler için kişiden asgari ücret damga vergisi kesilmektedir.

Bu kesintiler yapıldıktan sonra maaşa asgari geçim indirimi eklenmektedir. Bu indirim kişinin evli olup olmadığı, eşinin çalışıp çalışmadığı, çocuk sahibi olup olmadıkları ve eğer çocuk sahibi iseler kaç çocuğa sahip olduklarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu indirim ile ilgili ayrıntıları şu şekilde ifade edebiliriz.

Asgari brüt ücret ne kadar 2022?

HESAPLAMALAR BİLGİ İÇİN VERİLMEKTEDİR, HERHANGİ BİR SORUMLULUK KABUL EDİLMEZ

2022 YILI ASGARİ ÜCRETİ (TL, AY)
ASGARİ ÜCRET (Brüt)5.004,00 TL
SGK PRİMİ %14700,56 TL
İŞSİZLİK SİG.PRİMİ %150,04 TL
KESİNTİLER TOPLAMI750,6 TL
NET ASGARİ ÜCRET4.253,40 TL

Asgari ücret işverene maliyeti ne kadar?

İŞVERENE MALİYETİ
SGK PRİMİ %15.5 (İşveren Payı)775,62 TL
İŞVEREN İŞSİZLİK SİGORTA PRİMİ %2100,08 TL
İŞVERENE TOPLAM MALİYET5.879,70 TL

Asgari geçim indirimi ne kadar 2022?

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre, asgari ücrette AGI (Asgari geçim indirimi) kaldırıldığını dile getirdiler. Uzmanlar asgari ücretten gelir vergisinin kalktığı için asgari ücret ile çalışanlardan Asgari geçim indiriminin kaldırıldığını yerine vergi indirimi uygulanacağı belirtildi. Şu an için net bilgi olmasa da gelişmeleri sizler için buradan güncelleyeceğiz.

Asgari Geçim İndirimi

Bu indirimler ile verilen vergilerin yükü hafifletilmekte ve işçinin aldığı net değer artış göstermektedir.

Asgari ücret kıdem tazminatı hangi durumlarda verilir?

Mutlaka çevremizden kıdem tazminatı alan kişiler vardır veyahut aldığını duymuşuzdur. Peki, bu tazminat hangi durumlarda veriliyor? Bugün asgari ücret kıdem tazminatı, bir takım olumsuzluklardan dolayı işten ayrılan veyahut işveren tarafından işten çıkarılan kişilere verilmektedir. Lakin kişi kendi istifa eder ve sebepsiz yere işten ayrılırsa bu tazminattan faydalanamaz. Bu tazminatı sizler için hesaplayan web sayfaları günümüzde mevcuttur. Bu sitelere işe başlama tarihi ve işten ayrılma tarihi, buna ek olarak aylık brüt maaş bilginizi verdiğiniz takdirde ne kadar tazminat alacağınızı sizlere bildirmektedir.

Asgari ücret emekli maaşınız ne kadar olacak?

Şüphesiz birçok insan emekli olduğunda ne kadar alacağını merak etmekte ve önceden hesaplamalar yaparak öğrenmeye çalışmaktadır. Siz de asgari ücret emekli maaşım ne kadar diye sorgulamalar yapıyorsanız, interneti kullanmanız faydalı olabilir. SGK Emekli Aylık Hesaplama bağlantısını tıklayarak emekli maaşınızı tahmini hesaplayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap