1. Anasayfa
 2. Bağkur

Bağkur Emekli Maaşı Ne Kadar 2024

Bağkur emekli zam oranı ne kadar, Bağkur emekli maaşı ne kadar oldu, en düşük çiftci emekli maaşı ne kadar oldu, bağkur emeklilerine bayram ikramiyesi yazımızda


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

2024 Bağ-Kur emekli maaşı ücreti en düşük 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Bağ-Kur maaşlarında ikramiyeler ve promosyonlar dahil edilmeden hesaplanmıştır. Tarım emeklisi kişilerin alacağı maaş, emeklilik süresine göre değişkenlik gösterir. 

2024 Bağkur emekli zam oranı ne kadar?

Zam oranının içine promosyon ve ikramiyeler dahil edilmemiştir. 2024 yılı zam oranı ile beraber bağ-kur emekli maaşı taban 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Bağ-Kur emeklileri 2024 yılı içerisinde ikramiye ve  ek ücretleri ayrıca alacaktır.

Bağkur emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılır?

Bağ-Kur emekli maaşı hesaplaması, emekli olacak kişinin maaş alma durumuna değişkenlik gösterebilir. Aldığı maaşın sadece zam bölümü baz alınarak, her yılın iki döneminde verilen zam oranları son altı ayı enflasyon rakamlarına göre hesaplanması ile alacağı emekli maaş netleşir. Bağ-Kur emekli maaş sorgulaması e-devlet sistemi üzerinden online olarak sorgulanmaktadır.

2024 Bağkur emekli maaşı ne kadar oldu?

Bağ-Kur emeklileri kendi içerisinde bağ-kur emeklisi ve tarım bağ-kur emeklisi olmak üzere iki gruba ayrılır. SSK 2000 öncesi ve sonrası, Bağ-Kur ve Tarım Bağ-Kur emeklisi kişilerin zam oranları şu şekildedir;

EN DÜŞÜK BAĞ-KUR EMEKLİ AYLIKLARI2023 Ocak (Alt Taban)2023 Mart (Alt Taban)2024 Ocak (Alt Taban)
BAĞ-KUR (ESNAF)5.500 TL7.500 TL10.000 TL
BAĞ-KUR (TARIM)5.500 TL7.500 TL10.000 TL
en düşük emekli maaşı ne kadar (Bağkur)

E-Devlet bağkur maaş sorgulaması nasıl yapılır?

E-Devlet Bağ-Kur emekli maaş sorgulaması, e-devlet online sistem üzerinden yapılır. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapılır. Giriş yapıldıktan sonra arama bölümüne 4/B Emekli Aylık Bilgisi yazılır. Arama sonucu çıkan sonuç tıklanarak bağ-kur emekli maaş aylığınızın detaylarını görebilirsiniz.

En düşük çiftci emekli maaşı ne kadar oldu?

Bağ-kur emeklisi ve işci emeklisi her yıl iki dönem ocak ve temmuz aylarında zamn almaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan TÜFE enflasyon oranlarına göre hesaplanmaktadır.

Bağ-Kur Emeklilik Şartları ve Hesaplama Tablosu

2024 yılı yapılan son zamlar ile birlikte en düşük çiftçi emekli maaşı 10.000 TL olarak belirlenmiştir.

Bağkur emeklilerine bayram ikramiyesi var mı?

Bağ-Kur emekli bayram ikramiyeleri her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesi olmak üzere yılda iki kez verilmektedir. Ayrıca verilen ikramiyeler promosyonlar ile desteklenmektedir. 2023 emekli bayram ikramiye tutarı 2.000 Tl olarak belirlenmiş olup her iki bayram öncesinde emekli kişinin hesaplarına yatırılmaktadır.

Bağkur en düşük ve en yüksek emekli maaşı ne kadar?

SGK (Sosyal Sigortalar Kurumu) kapsamında 4B hizmet türü olarak görülen Bağ-Kur sigorta türü yaş şartı ve prim gün sayısının tamamlanması ile emekliliğe hak kazanır.

Bağ-Kur emekli maaşını belirlenmesindeki kriterler;

 • Prim Ödeme Tutarı
 • Yaş 
 • Sigorta başlangıç Tarihi

gibi unsurlar doğrudan emekli olacak kişinin maaş tutarına etken sebeplerdir.

2024 yılı ile beraber son zamlar ile birlikte en düşük bağ-kur emeklisi 10.000 TL, tarım bağ-kur emeklisi ise 10.000 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek bağ-kur emekli maaşı ise kişinin ödediği prim tutarı ve hizmet süresine göre değişkenlik gösterebilir. Bağ-Kur emekli maaş sorgulaması e-devlet sistemi üzerinden yapılarak güncel emekli maaş tutarınızı görebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 30 Mart 2023

  ben bağkurdan emekli olmak istiyorum engelli raporum var %40 engelli bağkur emeklisinin aldığı maaş ücretiyle normal bağkur emeklisinin aldığı ücret aynımıdır aynı değilse tahmini olarak ne kadar fark olur ??

Bir yanıt yazın