Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Kimlerdir
Diğer
Devamı

Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Kimlerdir

Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler konusu hakkında, herkesin ailesinde bakmakla yükümlü olduğu kişiler bulunmaktadır. Özellikle kimlere kaç yaşına kadar bakmakla yükümlü olduğunuzu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ziyaret ederek rahatlıkla öğrenebilirsiniz. SGK bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulaması ne yazık ki online olarak yapılmamaktadır.

Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Kimlerdir

Kimlere bakmakla yükümlü olduğunuzu öğrenmek ve SGK kapsamında bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısı ve kimlerin olduğu detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Sigortalı kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler şu şekildedir;

  • 18 yaşından küçük çocuklar
  • 20 yaşını aşmamış, lise eğitimine devam eden kişiler
  • 25 yaşını aşmamış, üniversite eğitimine devam eden kişiler
  • Sosyal güvencesi olmayan eşler
  • Engelli çocuklar
  • Kişinin Anne ve Babası

bakmakla yükümlü kişiler arasında yer almaktadır.

Anne ve Babanın Bakmakla Yükümlü Olmaları İçin Şartları

Bakmakla yükümlü anne ve babaların, çocuklarının sigortasından faydalanmak için belli kriterler bulunmaktadır. Anne ve babanın bakmakla yükümlü olmaları için bu şartları yerine getirmelidir. Kısaca şartları incelemek gerekirsek;

  • Anne ve Baba herhangi bir yerde çalışmıyor olmalı
  • Anne ve Baba Bağkur'lu olmaması gerekli
  • Anne ve Baba gelir testi başvurusu

yapmalıdır. Gerekli uygunluğun sağlanması durumunda bağlı olduğu il / ilçe SGK müdürlüklerine ziyaret ederek başvuru talebinde bulunabilirler. Uygunluğun sağlanması durumundan başvuru yapan kişilerin, bakmakla yükümlü kişiler kapsamına dahil edilmektedir.

Bakmakla Yükümlü Belgesi Nereden Alınır

Bakmakla yükümlü belgesi, online olarak ve e-devlet kapısı üzerinden alınmamaktadır. Bakmakla yükümlü olduğumuz kişilerin detaylarını öğrenmek ve belge almak için bağlı olduğunuz il / ilçe SGK Müdürlükleri'ne ziyaret ederek belgeyi temin edebilirsiniz.

Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu

SGK kapsamında bakmakla yükümkü olunan kişilerin sigortanızdan faydalanmanızı istediğiniz kişilerin SGK Müdürlüklerine Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile başvuru yapmanız gereklidir. İlgili formu bir örneğini alt kısımdaki linkten indirebilirsiniz.

Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu

Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Sorgulama

Bakmakla yükümlü kişilerin sorgulama işlemi, bağlı olduğunuz SGK müdürlüklerine ziyaret ederek sorguluyabilir, ayrıca telefon üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Telefon ile bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri sorgulamak için ALO 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi arayarak SGK, ÇSGB, MYK ve İŞKUR kurumları ile ilgili tüm sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Puan Verin :