1. Anasayfa
 2. Diğer

2024 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Bedelli askerlik nedir, bedelli askerliğe kimler başvurur, bedelli askerlik süresi ne kadar, bedelli askerlik şartları nelerdir, bedelli askerlik ücreti ne kadar, bedelli askerlik ücretini ödemezsem ne olur tüm detayları ile sizler için araştırdık.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Bedelli askerlik ücreti ne kadar sorusu askerliğini bedelli yapmak isteyen ve vatandaşlık hakkının gerektirdiği görev ve haklar sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Askerlik, kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Her erkek hizmet etmekle yükümlü olsa da, ülke menfaati için yapılan hizmet halk arasında büyük saygı görmekte ve hatta vatan borcu sayılmaktadır.

Bedelli askerlik nedir?

Askerlik süresini bir miktar para karşılığında kısaltmak için kullanılan bir tabirdir. Devlet tarafından her yıl belirlenen, ilgili kişinin ödemesi ve gerekli şartları sağlaması durumunda bedelli askerlikten faydalanabilir.

Askerlik muafiyet ücretini ifade etmek için kullanılan Türkçe kelime bedelli askerlik olup, bedelli askerlik anlamına gelmektedir. Türkiye, askerlik yapmak zorunda olan vatandaşlarına bedelli askerlik hizmeti Türkiye’de sunulmaktadır. Bu tür bedelli askerlik hizmeti, Türk vatandaşı olan yabancılar için de mevcuttur.

Bedelli askerlik ücreti ne kadar?

Bedelli askerlik ücreti, her yıl değişebilmekte olup, ilgili değişiklikler Milli Savunma Bakanlığı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanarak tüm birimlere dağıtılmaktadır.

Her yıl ücretli askerlik ödemeleri ve işlemleri değişiklik gösterebilir. Yılara göre bedelli askerlik ücreti şu şekildedir;

YılDönemBedelli Ücreti
202401 Ocak – 31 Aralık 2024182.609,04 TL
202301 Temmuz – 31 Aralık 2023122.350,80 TL
202301 Ocak – 30 Haziran 2023104.084,16 TL
202201 Temmuz – 31 Aralık80.064,72 TL
202201 Ocak – 30 Haziran56.506,80 TL
202101 Temmuz – 31 Aralık43.151,28 TL
202101 Ocak – 30 Haziran39.788,64 TL
yıllara göre bedelli askerlik ücreti

7179 sayılı Asker alma Kanunu 9’uncu maddesi gereğince bedelli askerlik ücreti peşin olarak ödenir. Bedelli askerlik ödeneğinin değeri her yıl değişebilmekte olup, Milli Savunma Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de alınan kararla yayınlanır.

Bedelli askerlik ücreti nasıl hesaplanır?

Bedelli askerlik ücreti hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır.

01 Ocak 2024 – 31 Aralık 2024 dönemi için Memur Aylık Katsayısı 0,760871 olarak açıklandı. Bu parametrelere göre hesaplama örneği şu şekildedir;

Bedelli Askerlik Bedel Tutarı (240.000) x Memur Maaş Katsayısı (0,760871) = 182.609,04 TL

Bedelli askerliğe kimler başvurur?

Askerlik yönetmeliği 61. maddesinde yer alan “Askerlik çağına girmiş yükümlüler, herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın” bedelli askerlik başvurusu yapmaları mümkündür.

18 yaşını doldurmuş ve belirli süreler içinde çıkarılan kanun ve yönetmeliklere göre Türkiye sınırları içinde yaşayan erkek türk vatandaşları bedelli askerlikten yararlanabilir.

a) Askerlik çağına girmiş yükümlülerden herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın fiilî askerlik hizmetine başlamamış olmak.

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye sınırları içinde ikamet edenler için bedelli askerlik başvurusu için bağlı olduğunuz il/ilçe askerlik şube merkezlerini ziyaret etmelisiniz.

Türkiye dışında ikamet eden vatandaşlar için başvuru, ikamet ettiği ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğundan yapılır.

Bedelli askerlik başvuru talebi ilgili kişi tarafından;

 • Eşi,
 • Birinci ve ikinci derece kanuni yakınları,
 • Vekilleri veya vasileri,

aracılığıyla başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

Bedelli askerlik başvurusu
Bedelli askerlik başvurusu

Bedelli askerlik süresi ne kadar?

Bedelli askerlik başvurusu onaylanan kişiler 1 (bir) aylık temel askerlik eğitimini tamamlamak zorundadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Askerlik Kilo Sınırı Nasıl Hesaplanır 2023?

Bedelli askerlik şartları nelerdir?

Bedeli askerlik şartlarını adım adım incelemek gerekirse;

 1. Askerlik çağında olmak ve askerlik hizmetine başlamamak,
 2. Yoklama kaçağı (Bakaya ve saklı) olmamak,
 3. Bedelli askerlik için istekli olmak ve başvuruda bulunmak,
 4. Yoklaması yaptırmayan kişilerin “Askerliğe elverişlidir” kararı almak,
 5. Bedelli askerlik ücretini ödemek,
 6. Celp ve sevk dönemi için tercih yapmak,
 7. Bedelli askerliğe hak kazanmak (Kura çekimi, sınıflandırma),

yukarıdaki gerekli şartları sağlayan erkek adaylar, bedelli askerlik için hak kazanır.

Bedelli askerlik sorgulaması nasıl yapılır?

Bedelli askerlik sorgulama işlemi, E-devlet kapısı üzerinde Milli Savunma Bakanlığı hizmetleri arasında yer alır. Sevk yerinizi öğrenmek için e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Alt kısımda yer alan bağlantı üzerinden bedelli askerlik yerinizi sorgulayabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Yeri Sorgulama
thumbnail
Önerilen Yazı
Bedelli Askerlik Celp Dönemleri 2023

Bedelli askerlik ücreti nereye yatırılır?

Askerlik şubesine başvuru yapıldıktan sonra başvuru sahibine, ödenmesi gereken tutarın değerini içeren ve ödemenin yapılacağı bankanın adını belirten bir belge verilir. Başvuru sahibi daha sonra bu belgeyi gerekli bankaya götürerek ödemesini yapabilir. 

 • Vakıf Katılım Bankası,
 • Vakıflar Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Ziraat Katılım Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Defterdarlıklar,

ödemeler yapabilir. Daha sonra dekontun aslını alır ve bunun üç nüshasını fotokopisini çektikten sonra dekontların nüshalarını başvuruyu yaptığı merkeze teslim eder.

Bedelli askerlik ücreti
Bedelli askerlik ücreti

Bedelli askerlik ücretini ödemezsem ne olur?

Bedelli askerlik ödeneğine başvuran kişinin yeterliliği yoksa veya bedelli askerlik bedelini ödemez veya zamanında ödemez ise bedelli askerlik kapsamından çıkarılır.

7179 sayılı Asker alma Kanunu 9’uncu madde beşinci fıkrası ve Askerlik Yönetmeliği’nin 61’inci madde altıncı fıkrası kapsamında;

 • Müracaat tarihleri arasında,
 • Eğitim birliğine katılmadan

vazgeçmeleri durumunda, askerlik şubelerine başvurmak kaydı ile yatırılan tutar iade edilir.

Bedelli askerlik ücreti konusu hakkında aklınıza takılan soruları alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili