1. Anasayfa
 2. Diğer

BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Daha önce yatırım yapmayan bireyler, genellikle bes hakkında pek fazla bilgiye sahip olmazlar ve bes nedir sorusunu sormaktadır, BES ile ilgili tüm detaylar yazımızın devamında


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

BES, kısa olarak bireysel emeklilik sistemi demektir. Bireysel emeklilik sistemi de insanlara emekli olmak için yeni bir fırsat sunan emeklilik uygulamasıdır. Bes kavramı, ekonomik yatırımlarla iç içe olanlar için pek de yabancı bir kavram değildir; fakat bu alanda daha önce yatırım yapmayan bireyler, genellikle bes hakkında pek fazla bilgiye sahip olmazlar ve dolayısıyla bes nedir sorusunu sormaktadır.

BES Nedir – Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel emeklilik sistemi, ülkemizde yaşayan vatandaşların yararlanabileceği bir emeklilik sistemidir. BES “Bireysel Emeklilik Sistemi, çalışma hayatınızda, mevcut yaşam standartlarınızı emeklilik sürecinde de devam etmeniz için, mevcut andan itibaren düzenli birikim yapma imkanı sunan ve devlet güvencesi ile desteklenen bir yatırım sistemidir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Katılabilir?

BES sistemine 25 Mayıs 2021 tarihli düzenleme ile herkes katılabilmektedir. Fiili ehliyeti bulunmayan kişiler, vasileri, yasal temsilcileri aracılığı ile BES sistemi katılım sağlamaktadır.

18 Yaşından Küçük Çocuğa BES Yapılır mı?

25 Mayıs 2021 tarihli 7319/Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlar ve kanunda değişiklik yapılması kanunu gereğince, 18 yaş altındaki kişilere bireysel emeklilik sistemi BES hesabı açılması mümkün hale getirilmiştir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları Nelerdir?

Bireysel emeklilik şartları nelerdir diye merak ederler ve bu konuda genellikle çeşitli kaynaklardan yararlanırlar. Bireysel emeklilik şartları nelerdir? sorusuna internet üzerinde de çok sık rastlamaktayız. Arama motorlarında en çok aranan kalıplardan biri olan bireysel emeklilik şartları nelerdir sorusunun ikinci cevabı ise ödeme toplamıdır.

 • 10 yıl bes sisteminde kalmak
 • 56 yaşını doldurmak

Bireysel emeklilik sistemine dâhil olacak kişi, 10 yıl süresince düzenli ödeme yapmalıdır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Getirileri

Bireysel emeklilik sistemi, son yılların en kazançlı yatırım araçlarından biri olarak kabul edilir. Bu sistemin getirileri, bireylerin seçim yapma konusunda daha az tereddüt duymalarını sağlamıştır. İnsanlar, yatırım kararı alırken genelde kararsız olurlar ve uzun araştırmalar sonucunda yatırım yapmak isterler.

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Bireylerin bu düşüncesinin en temel nedeni de ekonomik faaliyetlerin yaşamın en önemli parçası olmasındandır. Bireyler, yıllarca çalışarak elde ettikleri parayı yatırıma yönlendirirken ister istemez tereddüt içerisinde olabilirler; bu da seçim yapma konusunda kararsız kalmalarına neden olmaktadır. Bireysel emeklilik getirileri, işte bu evrede çok büyük önem arz etmektedir; çünkü yatırımcıların büyük bir kısmı, bireysel emeklilik getirileri sayesinde bu uygulamayı kullanmaktadırlar.

Bireysel emeklilik sisteminin en büyük getirilerinden birisi hiç kuşku yok ki sunduğu emeklilik sistemidir. Normal şartlarda çalışmayan bireylere emeklilik hakkı tanıyan bireysel emeklilik sistemi, bu yönüyle diğer yatırım araçlarından çok farklı bir noktaya taşınmaktadır. Emeklilik hakkı elde etmek isteyen milyonlarca vatandaşımız, gelirini bireysel emeklilik sistemi üzerinden yatırıma dönüştürmektedir; bu da işin ne kadar ciddi boyutta olduğunun en net göstergesidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Kesintileri

Bireysel emeklilik uygulamalarının sabit hususlarına uymayanlar, bireysel emeklilik sisteminden ayrıldıkları takdirde bes kesintileri ile karşılaşmaktadırlar. Bireysel emeklilik sisteminin en çok tartışılan konularından birisi de şüphesiz ki bes kesintileri ve bu kesintilerin değeridir. Bireysel emeklilik sisteminde uygulanan bes kesintileri iadesi, beraberinde bir takım soru işaretlerini de getirdi diyebiliriz. Bu uygulamaya göre bireyler, hizmet aldıkları firmaya başvurmak zorunda olacaklar.

Bireysel Emeklilik Sistemi Kesintileri şu şekildedir;

 • Stopaj Kesintisi
 • Giriş Aidatı Kesintisi
 • Devlet Katkısı Kesintisi

Diğer kesintilerle ilgili herhangi bir bes kesintileri iadesi şuan için söz konusu değildir.

Bireysel Emeklilik Hesaplama Tablosu

Bireysel emeklilik hesaplama tablosu, genel olarak bes firmalarının web sitelerinde bulunmaktadır. İnsanlar, kendi firmalarının internet sitelerine girerek ister giriş yaparak, ister giriş yapmadan tüm hesaplarını yapabilirler.

Bireysel emeklilik hesaplama tablosu, bes firmalarında farklı sonuçlar vermektedir. Bu yüzden bağlı olduğunuz bes firmasının hesaplama aracını kullanmak daha doğru olacaktır.Bireysel emeklilik hesaplama tablosu, sizinle ilgili bilgiler eşliğinde çalışan ve ancak bu bilgileri kullanmanız yoluyla elde edebileceğiniz bir tablodur.

Bireysel Emeklilik Nasıl Hesaplanır?

BES emeklilik hesaplaması çalışan kişiler tarafından merak edilir. Oldukça basit olan hesaplama şu şekildedir. Çalışan kişinin prime esas alınan kazancın %3’ü oranında olmaktadır. Bu orandaki para çalışan kişinin aldığı aylık üzerinden kesilir. Fakat kişinin istemesi durumunda bu oran 2 katı oranında yükseltilebilir veya %1 oranına çekilerek ödenen bes tutarı düşürülebilir. Katkı payı maktu limitinde tek yetkili Bakanlar kuruludur. Genel olarak en düşük bes kesintisi 53 Tl, en yüksek bes kesintisi 340 Tl olacaktır.

Asgari Ücretli BES Ne Kadar Öder 2022?

2022 asgari ücret brüt 5.004,00 Tl olarak belirlenmiştir. Asgari ücretli çalışan bir kişiden kesilecek BES tutarı 150,12 Tl’dir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili