1. Anasayfa
 2. Diğer

Bu Sene Fitre Ne Kadar 2024

Fitre nedir, fitre nasıl hesaplanır, bu sene fitre ne kadar, oruç fidyesi ne kadar, fitre ne zaman verilir, fitre kimlere verilir, engelliler fitre verir mi? Tüm detayları ile yazımızda.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Mübarek üç aylara girilirken Ramazan Bayramı’na az bir süre kaldı. Bu sene fitre ne kadar? sorusu birçok kişi tarafından merak edilirken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından fitre rakamı açıklandı.

Fitre nedir?

Fitre, ihtiyaç sahibi ve muhtaç kişilere verilen sadakadır. Diğer ismi fıtır sadakası olarak da bilinen fitre dinimizce yardımlaşmayı ve ihtiyacı olana yardım eli uzatmayı, geçim sıkıntısına yardımcı olmayı temsil eder.

Bu sene fitre ne kadar
Bu sene fitre ne kadar

Fitre nasıl hesaplanır?

Fitre miktarı kişinin tek başına hesaplayacağı bir sadaka değildir. Fitre miktarı belirlenirken, sosyal ve ekonomik koşullar dikkate alınarak bir değerlendirme gerektirir. Fitre miktarı her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanır.

Bu sene fitre ne kadar?

Bu sene fitre ne kadar? sorusunun cevabı da belli oldu. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre 2024 yılı fitre miktarı 130 TL olarak belirlendi.

Yıllara göre fitre miktarı

Her yıl Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından belirlenen fitre miktarı tablosu şu şekildedir;

DönemFitre miktarı
2024130 TL
202370 TL
202240 TL
202128 TL
202027 TL
bu sene fitre ne kadar

Ayrıca ekonomik durumu olan iyi olan kişiler, harcama yaptıkları günlük giderlerini dikkate alarak belirleyeceği rakamı (azami fitre rakamı üzerinde) olmak kaydı ile fıtır sadakası rakamının üstünde verebilir.

Oruç fidyesi ne kadar?

Oruç fidyesi, oruç tutamayacak kadar hasta ve yaşlı olan kişilerin ihtiyaç sahibi kişilere oruç tutamadığı her bir gün için bir fitre (fıtır sadakası) vermesi gereklidir. Din İşleri Yüksek Kurulu 2024 yılı oruç fidye rakamını bir günlük 130 TL olarak açıkladı.

DönemGünOruç Fidye MiktarıToplam Fidye Miktarı
20241 günlük130 TL130 TL
20245 günlük130 TL650 TL
202410 günlük130 TL1.300 TL
202415 günlük130 TL1.950 TL
202420 günlük130 TL2.600 TL
202425 günlük130 TLL3.250 TL
202430 günlük130 TL3.900 TL
oruç fidyesi ne kadar
thumbnail
Önerilen Yazı
Umre Fiyatları Ne Kadar 2023?

Fitre ne zaman verilir?

Fitre, Ramazan bayramının birinci günü verilir ya da bayram öncesi de verilebilir. Fitre, fakir ve muhtaç insanların yiyecek, giyecek gibi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak verilen bir sadakadır.

Fitre kimlere verilir?

Fitre, fakir ve muhtaç insanların yiyecek, giyecek gibi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik verilen bir sadakadır. Özetle Fitre, “Fıtır Sadakası” bakmakla yükümlü olmadığı ihtiyaç sahibi müslüman kişilere verilir.

Akrabalara fitre verilir mi?

Zengin olmayan ve ihtiyaç sahibi akrabalara (teyze, dayı, amca, hala ve bu akrabalarımızın çocukları) ayrıca kayın hısmı olarak kayınpeder, kayınvalide ve son olarak damat, geline ihtiyaç sahibi olması kaydı ile fıtır sadakası verilebilir.

Engelliler fitre verir mi?

Fitre vermekle yükümlü kişinin engelli ya da engelsiz önem arz etmez. Önemli olan engelli kişinin gelir durumudur. Engelli kişi fitre alabileceği gibi fitre de vermekle de mükellef sayılabilir. Zihinsel engelli olan kişi fitre veremez.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bakmakla Yükümlü Kişiler Kimlerdir?

Fitre kimlere verilmez?

Diyanet Kurulu tarafından belirtilen cevaba göre fitre alt kısımda belirtilen kişilere verilmez.

KişilerFitre DurumuOruç Fidyesi
Anne, BabaXX
Büyük Anne, Büyük BabaXX
Çocuklar (Kız, Erkek)XX
Çocukların (çocukları) ve bunlardan doğan çocuklaraXX
EşineXX
Babası zengin olan ergen olmamış çocuğaXX
ZengineXX
fitre kimlere verilmez

Fitre ve oruç fidyesi verecek kişilerin dolaylı veya doğrudan yararlanmaması gereklidir.

Bu sene fitre ne kadar konusu hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz soruları yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Muhammedali Aslan 1995 yılında Eskişehirde doğdu. Bilişim Teknolojileri alanındaki teknik lise eğitiminin ardından Bilgisayar Programcılığı bölümünü tamamladı. Muhammedali Aslan, fiziksel engelli ve erişilebilirlik konularında araştırmacı ve kitap yazarıdır. Müsait zamanlarını okuyarak, yazarak, dinleyerek, seyrederek ve doğayı keşfederek geçirmektedir.

Yazarın Profili