Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım var İrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var. Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum. Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olun Serhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği Şartları
Diğer
Devamı

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği Şartları

Devlet, kadın istihdamını artırmak ve çalışan annelere destek amacıyla, geçtiğimiz yıl uygulamaya koyduğu çalışan annelere bakıcı desteğini %50 oranında yükselterek 300 Euro destek ödeneceğini belirtti.

Çocuk Bakıcı Yardım Parası Ne Kadar ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan destek, anne ve bakıcı kadınların sigortalı bir işte çalışması ve bu kapsamda bakıcı desteği sağlanarak kadın istihdamının artırılması hedefleniyor. 

Bakıcı desteğinden yararlanma şartları şu şekildedir;

  • Çalışan annenin çocuğu 0-24 aylık olması
  • Çalışan annenin 4/A kapsamında çalışması

bu şartların sağlanması durumunda bakıcı destek kapsamından çalışan anneler faydalanabilir. 4/C Emekli sandığı ve 4/B Bağkur çalışan kadınlar bu destekden yararlanamaz. 

Bakıcı Desteğinden Yararlanma Şartları Nelerdir ?

Çalışan kadınların bakıcı desteğinden yararlanması için çocuklarının 0-24 ay arasında olması gereklidir. Çalışan kadının 4/A sigorta kaydı olmalı, bakıcı olarak tutulacak kişinin akraba olmaması, eğitimli ve sertifikasının bulunması ve T.C. vatandanşı olması durumunda çalışan annelere bakıcı desteği yararlanma hakkı vardır.

Çalışan kadınların bakıcı desteği başvurusu, SGK internet sitesi aracılığı ile yapılmaktadır. Bu destekden şartları sağlayan tüm anneler 2020 yılı itibariyle yararlanabilirler. 

Çocuk Bakım Sertifikası Nasıl Alınır ?

Eğitimli bakıcı desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin, sertifika alması zorunludur. Sertifikalar, kurslardan kolay bir şekilde temin edilebilir.

Bakıcı desteği

Bakıcı desteği sertifikası almak için öncelikle e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Giriş işleminizden sonra Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi başvurunuzu yaparak karşınıza gelen formu doldurmalısınız. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra sertifika veren firmalara başvuru yaparak sertifikanızı temin edebilirisiniz.

Bakıcıları Sigortalı Çalıştırılmak Zorunlu mudur ?

Kadın istihdamını artırmak amacıyla verilen destek kapsamında, bakıcının sigortalı çalıştırılması zorunludur. Ayrıca bakıcı ücretinin de min asgari ücret olması gereklidir. 2020 çalışan annelere bakıcı destek ücreti 300 Euro (2.400 TL) civarı destek sunulur. Bakıcı çalıştıracak annelerin cebinden çıkacak asgari ücret üzerinden aylık 3.458 TL ödemesi gereklidir. Devlet desteğinden yararlanan annelerin cebinden destek tutarı düşülerek çıkan ödeme tutarı 1.058 TL bakıcı parası ortaya çıkar.

İşten Ayrılanların Bakıcı Desteği Kesilir mi ?

Eğitimli ve sertifikalı bakıcının çocuğu, evinde yada kendi evinde bakmalıdır. Çocuk hangi konumda bakılıyorsa belirli aralıklar ile denetim görevlileri tarafından ziyaretler geçekleştirilerek kontroller yapılır. Bakıcı kişinin sigorta primi yatırılmaması veya eksik yatırılması durumunda bakıcı desteği kesilmektedir.

Yorum Yapın

Puan Verin :