Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Çözger Özel Gereksinim Raporu Nedir
Engelli

Çözger Özel Gereksinim Raporu NedirÇözger raporu, çocuklar için özel gereksinim raporu anlamına gelmektedir. Bir çocuğun özel gereksinimleri olduğunu belirten belge niteliği taşıyan çözger raporu, çocuk adına pek çok sosyal yardım ve hizmetten yararlanılması hakkını da sağlamaktadır. Özel gereksinimi bulunan çocuğun mevcut durumu itibarıyla ihtiyaç duyduğu koşullar göz önüne alınarak yapılan düzenlemeye çözger raporu adı verilmektedir.

Çözger Nedir

Çözger raporu, çocuklar için özel gereksinim raporu belgesinin kısaltma adı olarak kullanılmaktadır. Yeni yönetmelik kurallarına göre devletin resmi kurumlarında vatandaşlardan talep edilen Sağlık Kurulu Raporları yerine, çözger raporları kullanılmaya başlanmıştır. Çocuğun özel gereksinimli olduğunun devlet tarafından tespit edilip resmiyet kazandırılması için engelli çocukların çözger raporuna sahip olması gerekmektedir. Çözger raporu kullanımını zorunlu kılan yönetmelikle birlikte değişen kurallardan biri de çocuk ve erişkinler için verilen engelli sağlık kurulu raporu birbirinden ayrılmasıdır.

Çözger Raporu Ne İşe Yarar

Çözger raporu, özel gereksinimi bulunan çocukların gereksinimlerinin belirlenmesi için kullanılmaktadır. Engelli çocukların devletin sosyal hizmetlerinden ve desteklerinden yararlanabilmesi için özel gereksinimi olanlardan talep ettiği bir belgedir. Bu belge sayesinde engelli çocukların ihtiyaç duydukları:

 • Sağlık,
 • Eğitim,
 • Rehabilitasyon,
 • Diğer sosyal ve ekonomik haklar,
 • Özel hizmetler

gibi hususlara erişiminin daha kolay olması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra erişkinler için hazırlanan engelli sağlık kurulu raporlarında çocuk yaş grubuna dair özel düzenlemeler bulunmadığı için yeni uygulamaya geçirilen çözger raporunda bu bilgiler de rahatlıkla görülebilmektedir.

ÇÖZGER Tanı Çeşitleri Nelerdir

ÇÖZGER rapor tanı türleri alt kısımda yer almaktadır; "ÖGV" Özel Gereksinim Vardır

 • %20 - %39 aralığı (ÖGV)
 • %40 - %49 aralığı Hafif Düzey (ÖGV)
 • %50 - %59 aralığı Orta Düzey (ÖGV)
 • %60 - %69 aralığı İleri Düzey (ÖGV)
 • %70 - %79 aralığı Çok İleri Düzey (ÖGV)
 • %80 - %89 aralığı Belirgin (ÖGV)
 • %90 ve üstü Özel Koşul Gereksinimi (ÖGV)

ÇÖZGER raporunda ayrıca engel durumu doğum anında yada doğum sonrası olarak gözlemlenerek rapora işlenmektedir

Engelli Raporu ÖGV Ne Demek

Engeli bulunan çocuklar için tanımlanan hakların kullanımında, engel oranlarının tespit edilmesi için ÖGV "Özel Gereksinim Düzeyi" karşılığının tespiti için kullanılır.

ÇÖZGER Raporu Nasıl Alınır

ÇÖZGER raporu almak için öncelikle ilk yapılması gereken randevu alınmasıdır. Randevu esnasında hasta kişinin 18 yaşından küçük olduğu söylenmesi durumunda ÇÖZGER raporu düzenlenecektir. 18 yaş altı çocuğun görüneceği bölümler alt kısımdadır;

 • Göz hastalıkları uzmanı
 • Çocuk cerrahisi uzmanı
 • Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları ya da yan dal uzmanları
 • Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı
 • Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı
 • Çocuk nöroloji uzmanı
 • Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı
 • Ortopedi ve travmatoloji uzmanları

Hastalığın durumuna göre doktorlar gerekli test ve tahlil işlemleri sonrasında uygun görülmesi durumunda 18 yaş altı çocuğa ÇÖZGER verecektir

Çözger Raporu Sorgulama

Çözger raporu sorgulaması oldukça basittir ve internet üzerinden kolaylıkla çözger raporu sorgulama yapılabilmektedir. Çözger raporu bulunan çocuğun belgesini sorgulamak için;

 • Özel gereksinimli çocuğun T.C. kimlik numarası
 • E-Devlet şifresi

bilgileri yazılarak e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden sorgulama yapması mümkün olabilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın e-Hizmetlerinin yer aldığı e-Devlet sisteminde “Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)” elektronik hizmetine tıklayarak gerekli sorgulamalar yapılabilmektedir. İnternet üzerinden çözger raporu sorgulama işlemleri bu sayede kısa sürede sonuçlanmaktadır. Çözger raporu 18 yaş altı çocukların özel gereksinimleri olduğunu belirten resmi bir belgedir. Bu yüzden çözger raporu alabilmek için çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının muayene ve tetkikleri sonucu çıkarılmaktadır.

Çözger Raporu ile Maaş Alınır Mı

Çözger raporu ile engelli maaşı alma konusu, özel gereksinimli çocukları bulunan vatandaşların merak ettiği konulardandır. Devletin resmi kurumlarına başvurarak, Çözger raporu sahipleri adına, evde bakım maaşı ve engelli aylığı alınabilmektedir.

Engelli çocuklara yönelik devletin sunmuş olduğu bu sosyal haklardan yararlanabilmek için “Sağlık Kurulu Raporu” yerine geçen Çözger raporu düzenlenmesi şarttır. Engelli çocuğu bulunan kişilerin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunarak ve SGK üzerinden çözger raporu ibraz ederek engelli aylığı bağlatabilmesi mümkündür.

Çözger Raporu Ne Kadar Sürede Çıkar

ÇÖZGER rapor süresi süreçleri hızlandırmak için ÇÖZGER kurullarına süre kısıtlaması getirildi. Çözger raporlarına başvuran kişiler, başvuru tarihi itibari ile en geç 30 gün içerisinde rapor tamamlanarak kişiye teslim edilir.

Kaynak : Çocuklar için Özel Gereksinim Değerlendirmesi

Yorumları Oku

 • 7 Haziran 2021

  Ahmet ünal

  Merhaba ben asgari ücretle çalışıyorum ve uç çocuğun var biri iögv çözger raporlu maaş alabilir mi?
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :