İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Çözger Raporu (Özel Gereksinim) Nedir?

Çözger raporu nedir, çözger raporu ne işe yarar, çözger oran tablosu, çözger raporu nasıl alınır, çözger başvuru dilekçe örneği, çözger raporu sorgulaması nasıl yapılır hepsi yazımızın devamında.


0

Çözger raporu, çocuklar için özel gereksinim raporu anlamına gelmektedir. Bir çocuğun özel gereksinimleri olduğunu belirten belge niteliği taşıyan çözger raporu, çocuk adına pek çok sosyal yardım ve hizmetten yararlanılması hakkını da sağlamaktadır. Özel gereksinimi bulunan çocuğun mevcut durumu itibarıyla ihtiyaç duyduğu koşullar göz önüne alınarak yapılan düzenlemeye çözger raporu adı verilmektedir.

Çözger raporu nedir?

Çözger (Özel Gereksinim) raporu, çocuklar için özel gereksinim raporu belgesinin kısaltma adı olarak kullanılmaktadır. Yeni yönetmelik kurallarına göre devletin resmi kurumlarında vatandaşlardan talep edilen Sağlık Kurulu Raporları yerine, çözger raporları kullanılmaya başlanmıştır. Çocuğun özel gereksinimli olduğunun devlet tarafından tespit edilip resmiyet kazandırılması için engelli çocukların çözger raporuna sahip olması gerekmektedir. Çözger (Özel Gereksinim) raporu kullanımını zorunlu kılan yönetmelikle birlikte değişen kurallardan biri de çocuk ve erişkinler için verilen engelli sağlık kurulu raporu birbirinden ayrılmasıdır.

Çözger raporu ne işe yarar?

Çözger (Özel Gereksinim) raporu, özel gereksinimi bulunan çocukların gereksinimlerinin belirlenmesi için kullanılmaktadır. Engelli çocukların devletin sosyal hizmetlerinden ve desteklerinden yararlanabilmesi için özel gereksinimi olanlardan talep ettiği bir belgedir. Bu belge sayesinde engelli çocukların ihtiyaç duydukları:

 • Sağlık,
 • Eğitim,
 • Rehabilitasyon,
 • Diğer sosyal ve ekonomik haklar,
 • Özel hizmetler

gibi hususlara erişiminin daha kolay olması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra erişkinler için hazırlanan engelli sağlık kurulu raporlarında çocuk yaş grubuna dair özel düzenlemeler bulunmadığı için yeni uygulamaya geçirilen çözger raporunda bu bilgiler de rahatlıkla görülebilmektedir.

Çözger oran tablosu nasıl?

ÇÖZGER rapor tanı türleri alt kısımda yer almaktadır; “ÖGV” Özel Gereksinim Vardır

 • %20 – %39 aralığı (ÖGV)
 • %40 – %49 aralığı Hafif Düzey (ÖGV)
 • %50 – %59 aralığı Orta Düzey (ÖGV)
 • %60 – %69 aralığı İleri Düzey (ÖGV)
 • %70 – %79 aralığı Çok İleri Düzey (ÖGV)
 • %80 – %89 aralığı Belirgin (ÖGV)
 • %90 ve üstü Özel Koşul Gereksinimi (ÖGV)

ÇÖZGER raporunda ayrıca engel durumu doğum anında yada doğum sonrası olarak gözlemlenerek rapora işlenmektedir.

Çözger raporu
Çözger raporu

ÖGV nedir?

Engeli bulunan çocuklar için tanımlanan hakların kullanımında, engel oranlarının tespit edilmesi için ÖGV “Özel Gereksinim Düzeyi” karşılığının tespiti için kullanılır.

Çözger raporu nasıl alınır?

ÇÖZGER raporu almak için öncelikle ilk yapılması gereken randevu alınmasıdır. Randevu esnasında hasta kişinin 18 yaşından küçük olduğu söylenmesi durumunda ÇÖZGER (Özel Gereksinim) raporu düzenlenecektir. 18 yaş altı çocuğun görüneceği bölümler alt kısımdadır;

 • Göz hastalıkları uzmanı
 • Çocuk cerrahisi uzmanı
 • Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları ya da yan dal uzmanları
 • Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı
 • Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı
 • Çocuk nöroloji uzmanı
 • Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı
 • Ortopedi ve travmatoloji uzmanları

Hastalığın durumuna göre doktorlar gerekli test ve tahlil işlemleri sonrasında uygun görülmesi durumunda 18 yaş altı çocuğa ÇÖZGER verecektir.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Çözger raporu kimlere verilir?

ÇÖZGER özel gereksinim raporunun amacı çocukların eğitim, sağlık, sosyal, ekonomik haklar, rehabilitasyon vb. hizmetlerden faydalanmasını sağlamaktır. Rapor 18 yaş altı çocuklar için geçerlidir.

Çözger raporu başvurusu nereye yapılır?

ÇÖZGER sağlık kurulu raporu almak için, sağlık kurulu başvuru dilekçesi ile beraber ÇÖZGER (Özel Gereksinim) raporu vermeye yetkili sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurular yapılmaktadır.

Çözger başvuru dilekçe örneği

Çözger (Özel Gereksinim) raporu almak için öncelikle başvuru yapılması gereklidir. Örnek çözger başvuru dilekçesi alt kısımda yer almaktadır.

Çözger Başvuru Dilekçe Örneği
Türkiye Cumhuriyeti ………………………….. Hastanesi Başhekimliğine

Dilekçe Konusu : ÇÖZGER Sağlık Kurulu Raporu başvurumun sunulmasından ibarettir.             “ÇÖZGER raporunuzu isteme sebebinizi özetleyiniz” ÇÖZGER sağlık raporunun devlet hastaneleri sağlık kurulunca düzenlenmesini talep etmektedir. Bu sebeple hastanenize müracat zorunluluğum hasıl olmuştur.            Hastaneniz sağlık kurulu ve hekimlerince gerekli muayene ve tetkiklerin yapılarak “ÇÖZGER sağlık raporuna istinaden ÖGV “Özel gereksinim düzeyi” durumunun teşhis edilmesi ve bunu belgeleyen  ÇÖZGER Sağlık Kurulu Raporunun düzenlenerek tarafıma teslimi için gereğini saygılarım ile arz ederim.


İsim Soyisim :
TC Kimlik No :
İkamet Adresi :
Telefon :
Eposta :
İmza :
Ekler :Raporlar, testler vb.. dökümanlar

Çözger raporu sorgulaması nasıl yapılır?

Çözger raporu sorgulaması oldukça basittir ve internet üzerinden kolaylıkla çözger (Özel Gereksinim) raporu sorgulama yapılabilmektedir. Çözger (Özel Gereksinim) raporu bulunan çocuğun belgesini sorgulamak için;

 • Özel gereksinimli çocuğun T.C. kimlik numarası
 • E-Devlet şifresi

bilgileri yazılarak e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden sorgulama yapması mümkün olabilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın e-Hizmetlerinin yer aldığı e-Devlet sisteminde “Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)” elektronik hizmetine tıklayarak gerekli sorgulamalar yapılabilmektedir.

İnternet üzerinden çözger (Özel Gereksinim) raporu sorgulama işlemleri bu sayede kısa sürede sonuçlanmaktadır. Çözger raporu 18 yaş altı çocukların özel gereksinimleri olduğunu belirten resmi bir belgedir. Bu yüzden çözger (Özel Gereksinim) raporu alabilmek için çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının muayene ve tetkikleri sonucu çıkarılmaktadır.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Veren Hastaneler Listesi

Çözger raporu ile maaş alınır mı?

Çözger raporu ile engelli maaşı alma konusu, özel gereksinimli çocukları bulunan vatandaşların merak ettiği konulardandır. Devletin resmi kurumlarına başvurarak, Çözger (Özel Gereksinim) raporu sahipleri adına, evde bakım maaşı ve engelli aylığı alınabilmektedir.

Engelli çocuklara yönelik devletin sunmuş olduğu bu sosyal haklardan yararlanabilmek için “Sağlık Kurulu Raporu” yerine geçen Çözger (Özel Gereksinim) raporu düzenlenmesi şarttır. Engelli çocuğu bulunan kişilerin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunarak ve SGK üzerinden çözger raporu ibraz ederek engelli aylığı bağlatabilmesi mümkündür.

Çözger raporu ne kadar sürede çıkar?

ÇÖZGER rapor süresi süreçleri hızlandırmak için ÇÖZGER kurullarına süre kısıtlaması getirildi. Çözger raporlarına başvuran kişiler, başvuru tarihi itibari ile en geç 30 gün içerisinde rapor tamamlanarak kişiye teslim edilir.

Çözger raporuyla araç alınır mı?

ÇÖZGER özel gereksinim raporu ile araç almak için mevcut rapor “Özel koşul gereksinimi var” ÖKGV ifadesi yer almalıdır. ÖKGV raporu olan çocuklar üzerinden ÖTV indirimi hakkı vardır.

Yazı Kaynakları
Çocuklar için Özel Gereksinim Değerlendirmesi

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap