Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Çürük Raporu, Engelli Raporu Sayılır mı
Engelli

Çürük Raporu, Engelli Raporu Sayılır mıSağlık problemleri nedeniyle askere hiç gidemeyen veya askerdeyken sağlık sorunu yaşayıp, askerliğini tamamlayamayan kişilere, bu durumu belgelemek için Askerliğe Elverişsiz (Çürük) Raporu verilmektedir.

Askerliğe Elverişsiz Çürük Raporu

Askere gidebilmek için öncelikle Askerlik Şubesine sağlık muayenesi olunması gereklidir. Sağlık kontrolü sırasında bir sağlık sorunu tespit edilmesi durumunda tam teşekküllü devlet hastaneleri sevkiniz istenecektir. Tam teşekküllü devlet hastanesinde yapılan tetkikler incelemeler sonucunda da ilgili sağlık probleminiz askerlik yapmanıza engel olacak bir durum teşkil ederse, çürük raporu düzenlenmektedir.

Askerliğe elverişsiz durumu, askerliğe başladıktan sonra da başınıza gelabilir. Askerliğiniz yaptığınız esnada oluşan veya daha da kötü duruma giden bir hastalığınız olması durumunda tekrar tam teşekküllü devlet hastanesine sevk edilirsiniz. Gerekli incelemeler ve tetkikler sonucunda sağlık probleminiz askerlik yapmanıza engel olması durumunda Askerliğe Elverişsiz (Çürük) Raporu hazırlanarak mevcut askerliğiniz bitirilir.

Çürük Raporu bir Engelli Raporu mudur ?

Çürük Raporu, tamamen askerlik durumunu kapsaması nedeniyle sivil hayatta engelli raporu yerine geçmez. Çürük raporu sadece kişinin askerlik durumunun uygunsuzluğuna gösteren bir belge niteliğindedir. Bu duruma örnek vermek gerekirsek; işitme kaybı olan ve bu durum sebebiyle çürük raporuna sahip olan bir birey, tam teşekküllü devlet hastanesinden almış olduğu çürük raporu ile engelli kadrosuna iş başvurusunda bulunamaz. Engelli kadrosuna girilmesi için tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınan %40 ve üzeri engel oranını gösteren bir engelli raporuna sahip olunması gereklidir.

Çürük Raporunuz var ancak Engelli Raporu Alamıyorsunuz 

İş başvurusu esnasında özellikle istenen iki önemli belge vardır. Birincisi bir sağlık raporu, ikincisi ise askerlik terhis belgesidir. Askerlikten muaf olduğunuza dair çürük raporunuzu işverene belirtmeniz durumunda askerlik durumunuz tamamlanmış olacaktır. Fakat burada önemli olan bir nokta da engelli raporuna sahip olup olmadığınızdır. Birçok vatandaş çürük raporuna sahip olmasına rağmen rahatsızlığının karşılığı engel oranı yüzde kırkı geçmemesinden dolayı engelli raporu alamamaktadır. Engelli raporu olmaması nedeniyle engelli kadrosunda değerlendirilemeyen ancak askerlikten çürük raporu olan bir kişiyi işverenler pek tercih etmemektedirler. 

Çürük Raporu Alan Memur Olabilir mi ?

Askerliğe başvuran kişi askerliğe elverişsiz olması durumunda çürük raporu düzenlenerek, askerlikten muaf sayılır. Askerlikten muaf sayılan kişi devlet memuru olmasına engel bir durum değildir. Devlet memuru olmanız için mesleği icra etmenize engel bir durumun olmaması gereklidir. Askerlikten alınan çürük raporu, engelli raporu ile aynı şeyi ifade etmez.

Engelli Raporu Olan Bir Kişi Askerlik Yapabilir mi ?

Askerliğe elverişsiz raporu sadece askerlik dönemi için verilen bir rapor türüdür. Engelli raporu tam teşekküllü devlet hastanelerine başvurarak en az %40 engel oranına sahip olmanız durumunda düzenlenen bir rapor türüdür. Özetle çürük raporu askerlik dönemi, engelli raporu yerine geçmemektedir.

Yorumları Oku

 • 24 Eylül 2021

  Birol Güngör

  Bende askerlikten çürük raporu aldım KOAH panik atak hastasıyım ayrı yeten duruş bozukluğu var acaba yüzde kaç rapor alabilirim
  Cevapla
 • 12 Haziran 2021

  Gökhan gerş

  Bende askerlikten muafım böbrekten dolayı malulen ekmeklılık sansım var mı yada ne gibi seylerden yararlanabilirim
  Cevapla
  • 8 Eylül 2021

   Sanane banane

   Böbrek hastalığının ne olduğuna bağlı mesala Allah korusun diyaliz hastasıysan %90 engelli sayılırsın engelli maaşına hak kazanırsın engelli maaşı için %40 yeterli ama primin 1800 günü geçmiş ve %40 üzeri engelin varsa malulen emekli olabilirsin
   Cevapla
 • 9 Haziran 2021

  Gökhan gerş

  Bende askerlikten muafım böbrekten dolayı malulen ekmeklılık sansım var mı yada ne gibi seylerden yararlanabilirim
  Cevapla
 • 12 Nisan 2021

  Mehmet salih

  Merhabalar ben 2009 ve 2010da askerlik sırasında işitme kaybı yüzünden çürük raporu aldım daha sonra sivil hayatta özel güvenlik görevlisi olarak bir kaç yerde çalıştım ama son zamanlarda işe başlamadan iş sırasında evraklarımın arasında askerlik terhis belgesine bakarken o çürük raporumu görünce beni işe almıyor neden bunlarla alakalı yasalar bir takım düzenlemeler yapılmıyor yada devlet bu çürük rapor alanları kamu kurumlarda istihdam edilmeli hem askerlikte çürük raporlu olacaksın ve resmi belgede bunu gösterecek hem de özel kurumlarda bunu belgede çürük ibaresi görüp işe almayacak o zaman hiç çalışmıcakmıyız
  Cevapla
 • 8 Ocak 2021

  Adem karataş

  Ben 2004'de askere gittim gözündeki sarı leke hastalığından dolayı bana askerliğe elverişli değildir raporu verdiler, heyet ben erken emekli olabilir miyim?
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :