1. Anasayfa
 2. SGK

Devlet Hastanesinde PRP Ücreti? (SGK Karşılıyor mu)

PRP nedir, PRP tedavisi nedir, devlet hastanesinde PRP ücreti, PRP tedavisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır, kök hücre tedavisini SGK karşılıyor mu? Tüm detayları ile yazımızda.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Her ne kadar PRP özel hastanelerde uygulanması yaygın olsa da, devlet hastanelerinin bu alandaki hizmetleri artık dikkat çekiyor. Peki, merakla araştırılan soru şu: Devlet hastanesinde PRP ücreti? Hep beraber detayları inceleyelim.

PRP nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma), kendi kanımızdan elde edilen platelet bakımından zengin plazmanın enjeksiyonuyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, hasar görmüş dokuların iyileşmesini hızlandırmak için kullanılır.

devlet hastanesinde prp ücreti
devlet hastanesinde prp ücreti

PRP tedavisi nedir?

PRP tedavisi, hasar görmüş dokuların onarılmasını ve iyileşmesini destekleyerek vücutta yeni sağlıklı hücrelerin büyümesini sağlayan ve iyileşme sürecini hızlandıran tedavi yöntemidir..

Devlet hastanesinde PRP ücreti?

Devlet hastanelerinde PRP tedavisi, tıbbi rahatsızlıkların tedavisi için yapıldığında hastalardan herhangi bir ücret talep etmez ve SGK kapsamına girer. Ancak bu uygulama sadece tıbbi amaçlar için geçerli olup estetik amacıyla PRP uygulamaları SGK tarafından karşılanmaz.

AçıklamaKök HücrePRP
Devlet hastanelerinde kök hücre tedavisi uygulanırsa tedavi SGK tarafından karşılanır.
SGK, anlaşmalı olduğu özel hastanelerde kök hücre tedavisini ücretsiz sunar.
SGK anlaşması bulunmayan özel hastanelerde kök hücre tedavisi ücreti hasta tarafından karşılanır.X
Devlet hastaneleri PRP tedavisi de uygulayabilir. Eğer PRP tıbbi bir amaçla yapılıyorsa, SGK tarafından karşılanır.
Estetik amaçlı PRP tedavisi, devlet hastaneleri ve özel kliniklerde uygulanabilir, ancak SGK tarafından karşılanmaz, hastaların kendileri tarafından ödenmelidir.X
Tıbbi amaçlı PRP tedavisi için SGK anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarını tercih eden hastaların masrafları SGK tarafından karşılanır.
SGK anlaşması olmayan sağlık kuruluşlarında ise tedavi masrafları hastaya aittir.XX
Devlet hastanesinde Prp ücreti
thumbnail
Önerilen Yazı
Devlet Hastanesi Muayene Ücreti 2023?

PRP tedavisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

PRP tedavisi, tıbbın çeşitli branşlarında kullanılan bir yöntemdir ve aşağıdaki alanlarda faydalı olabilir:

 1. Diyabet ve varise bağlı iyileşmeyen bacak yaraları tedavisinde.
 2. Tendon yaralanmaları ve tenisçi dirseği gibi tendinitlerin tedavisinde.
 3. Diş implantları sonrası yara iyileşmesini hızlandırmak için.

Ayrıca, yaşlanan derinin gençleştirilmesi ve cilt problemlerinin iyileştirilmesi için anti-aging amaçlı PRP tedavisi de kullanılır. Bu tedavi ile aşağıdaki sonuçlar elde edilebilir:

 1. Ciltteki kuru ve mat görünümün düzeltilmesi.
 2. Kırışıklıkların hafiflemesi.
 3. Cildin elastikiyetinin artması.

PRP tedavisi, vücuda yabancı maddeler veya ilaçlar eklenmeden doğal bir gençleşme sağlayabilir. Bu nedenle PRP, birçok estetik ve tıbbi amaç için tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Kök hücre tedavisi nedir?

Kök hücre tedavisi, hastalık durumuna bağlı olarak kök hücrelerin kan verilmesi veya hasarlı dokulara doğrudan uygulanmasıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda ise dokunun kendini onarabilmesi için hastanın kendi dokusu kullanılabilir.

Kök hücre tedavisini SGK karşılıyor mu?

SGK tarafından belirlenen listedeki sağlık hizmetleri, organ, doku ve kök hücre nakilleri gibi, hastadan veya hasta yakınından herhangi bir ilave ücret talep edilmez.

Özel hastaneler arasında SGK anlaşması olanlar da bu kapsama dahildir; ancak SGK kapsamına girmeyen kliniklerde tedavi masrafları hastalar tarafından karşılanır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Devlet Hastanesi İmplant Yapıyor mu?

Devlet hastanesinde PRP ücreti konumuz ilgili sorularınızı veya yorumlarınızı lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili