Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Doğum Borçlanması Nedir, Nasıl Yapılıyor
Diğer
Devamı

Doğum Borçlanması Nedir, Nasıl Yapılıyor

Çalışma hayatı süresince askerlik, doğum, sağlık ya da herhangi bir bir sorundan dolayı aylıksız izin gibi, çalışılamayan ve dolayısıyla prim de ödenemeyen süreler olmaktadır. Boşta geçen bu süreler eksik prim gün sayısından dolayı emeklilik tarihini geciktirmekte, hatta bazen imkansız hale getirebilmektedir. Özellikle doğum yapan kadın sigortalılar, çocuklarının bakım ihtiyacından dolayı uzun süre çalışamamakta, hatta bazıları ise bir kaç çocuktan sonra artık iş hayatına hiç dönememektedirler.

Doğum Borçlanmasının Şartları Nelerdir ?

Emekli olabilmek için sadece bir kaç yıllık prim gün sayısına ihtiyaç duyan kadın sigortalıların imdadına, bu yazımızda detaylı olarak inceleyeceğimiz doğum borçlanması yetişmektedir. Doğum borçlanması şartları incelemek gerekirse;

  • Kadın sigortalılar ilk sigorta başlangıç tarihinden sonra gerçekleşen doğum sonrasında çalışamadıkları iki yıl için doğum borçlanması yapabilmektedirler. Yani sigorta başlangıç tarihinin, borçlanılacak olan doğumlardan önce olması şarttır.
  • Doğum borçlanması en fazla 3 çocuk için, her biri 2 yıl olmak üzere, en fazla 6 yıl olarak yapılabilir. 
  • Çocukların borçlanma süresince yaşamış olmaları şarttır. Eğer çocuk borçlanma süresi bitmeden önce vefat etmişse, borçlanma sadece çocuğun ölüm tarihine kadar yapılabilir. 
  • 2925 sayılı kanun, mülga 506 sayılı kanun ve 5510 sayılı kanun kapsamında hizmet akdiyle çalışanların, 4A sigortalılıklarının tescil edilmiş ve adlarına prim ödenmiş olması şarttır.  
  • Mülga 1479 sayılı kanun, mülga 2926 sayılı kanun ve 5510 sayılı kanun hükümlerince kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında olan sigortalılar için prim ödenip ödenmediğine bakılmaksızın sigortalılıklarının tescil edilmiş ve prim tahakkuk etmiş olması gerekmektedir.  
  • Doğumdan sonra en az doğum borçlanma süresi kadar adlarına prim ödenmemiş olması gerekmektedir.  Doğum borçlanması talep eden kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler varsa bunlar iki yıllık süreden düşülerek sadece kalan süre borçlandırılır.
  • İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile, ikinci doğum için borçlanacağı iki yıllık sürenin toplamı kadar borçlanılabilir. Yani ilk doğumundan bir buçuk yıl sonra ikinci doğumu gerçekleşen kadın sigortalı, 2 çocuk için toplam en fazla 3 buçuk yıl borçlanabilecektir. 

Doğum Borçlanması Nasıl ve Nereye Yapılır ?

İlk defa 5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar, ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar, 2925 ve 2926  sayılı kanuna tabi tarım sigortalıları, mülga 506 sayılı kanuna tabi sigortalılar, 1479 sayılı kanuna tabi olan 4B Bağkur sigortalıları ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine dilekçe ile başvuracaklardır.

Kamu görevlileri ya da hak sahipleri “SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı, Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/ANKARA” adresine borçlanma talep dilekçesiyle başvuracaklardır. Ayrıca e-devlet üzerinden de başvurularak e-devlet doğum borçlanması yapılabilmektedir. 

Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalının işvereninden herhangi bir belge istenmeyecek olup, kurum hizmet kayıtlarından tespiti yapılarak işleme alınacaktır. 

Doğum Borçlanması İçin Ne Kadar Ödeme Yapılıyor ?

En Düşük ve En Yüksek Borçlanma tutarları brüt asgari ücrete göre belirlenmektedir.  2021 doğum borçlanma tutarı en düşük 38,15 Tl, en yüksek 286,20 TL'dir. 

Her çocuk için 2 yılın tamamının borçlanılması durumunda: 

  • 1 çocuk - 720 gün - en düşük 27.468 TL - en yüksek 206.064 TL olmaktadır.  
  • 2 çocuk - 1440 gün- en düşük 54.936 TL - en yüksek  412.128 TL olmaktadır.  
  • 3 çocuk - 2160 gün- en düşük 82.404 TL - en yüksek  618.192 TL olmaktadır.

Yorum Yapın

Puan Verin :