1. Anasayfa
 2. Diğer

Doğum Borçlanması Ne Kadar 2024

Doğum borçlanması nedir, doğum borçlanması nasıl yapılır, doğum borçlanması ne kadar, doğum borçlanması şartları nelerdir, doğum borçlanması başvurusu kaç günde sonuçlanır? Tüm detayları ile yazımızda.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Çalışan annelerin hayatını kolaylaştıran ve emeklilik süreçlerinde fayda sağlayan bir konu olan doğum borçlanması, ne işe yaradığını ve nasıl uygulandığını sizler için araştırdık.

Doğum borçlanması nedir?

Doğum borçlanması, çalışma hayatı süresince askerlik, doğum, sağlık ya da herhangi bir bir sorundan dolayı aylıksız izin gibi, çalışılamayan ve dolayısıyla prim de ödenemeyen süreler olmaktadır. Çalışan kadınların doğum yapmaları durumunda, emeklilik sürelerini kısaltma ve prim günü kazanma imkanı sağlayan bir uygulamadır.

Doğum Borçlanması
Doğum Borçlanması

Doğum borçlanması nasıl yapılır?

İlk defa 5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar, ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar, 2925 ve 2926  sayılı kanuna tabi tarım sigortalıları, mülga 506 sayılı kanuna tabi sigortalılar, 1479 sayılı kanuna tabi olan 4B Bağkur sigortalıları ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine dilekçe ile başvuracaklardır.

Memur doğum borçlanması nasıl yapılır?

Kamu görevlileri ya da hak sahipleri “SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı, Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/ANKARA” adresine borçlanma talep dilekçesiyle başvuracaklardır. Ayrıca e-devlet üzerinden de başvurularak e-devlet doğum izni borçlanması yapılabilmektedir. 

Doğum izni borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalının işvereninden herhangi bir belge istenmeyecek olup, kurum hizmet kayıtlarından tespiti yapılarak işleme alınacaktır. 

Doğum borçlanması ne kadar 2024?

En Düşük ve En Yüksek Borçlanma tutarları brüt asgari ücrete göre belirlenmektedir. 

DönemAlt SınırÜst Sınır
2024213,36 TL1.600,2 TL
2023/2143,09 TL930,07 TL
doğum borçlanması

Her çocuk için belirli süreler için borçlanılması durumunda: 

01.07.2024 – 31.12.2024 ArasıTutar
1 Günlük213,36 TL
1 Aylık6.400,80 TL
1 Yıllık76.809,60 TL
2 Yıllık153.619,20 TL
borçlanma süreleri ve tutarları

Doğum borçlanması şartları nelerdir?

Doğum borçlanması şartları incelemek gerekirse;

 • Kadın sigortalılar ilk sigorta başlangıç tarihinden sonra gerçekleşen doğum sonrasında çalışamadıkları iki yıl için doğum izni borçlanması yapabilmektedirler. Yani sigorta başlangıç tarihinin, borçlanılacak olan doğumlardan önce olması şarttır.
 • Borçlanma en fazla 3 çocuk için, her biri 2 yıl olmak üzere, en fazla 6 yıl olarak yapılabilir. 
 • Çocukların borçlanma süresince yaşamış olmaları şarttır. Eğer çocuk borçlanma süresi bitmeden önce vefat etmişse, borçlanma sadece çocuğun ölüm tarihine kadar yapılabilir. 
 • 2925 sayılı kanun, mülga 506 sayılı kanun ve 5510 sayılı kanun kapsamında hizmet akdiyle çalışanların, 4A sigortalılıklarının tescil edilmiş ve adlarına prim ödenmiş olması şarttır.  
 • Mülga 1479 sayılı kanun, mülga 2926 sayılı kanun ve 5510 sayılı kanun hükümlerince kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında olan sigortalılar için prim ödenip ödenmediğine bakılmaksızın sigortalılıklarının tescil edilmiş ve prim tahakkuk etmiş olması gerekmektedir.  
 • Doğumdan sonra en az doğum izni borçlanma süresi kadar adlarına prim ödenmemiş olması gerekmektedir.  Doğum borçlanması talep eden kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler varsa bunlar iki yıllık süreden düşülerek sadece kalan süre borçlandırılır.
 • İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile, ikinci doğum için borçlanacağı iki yıllık sürenin toplamı kadar borçlanılabilir. Yani ilk doğumundan bir buçuk yıl sonra ikinci doğumu gerçekleşen kadın sigortalı, 2 çocuk için toplam en fazla 3 buçuk yıl borçlanabilecektir.

Doğum borçlanması başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Doğum izni borçlanması başvurusunun sonuçlanma süresi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) iş yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel olarak, başvurunun tamamlanması ve sonuçlandırılması süreci, yaklaşık olarak 30 gün içerisinde tamamlanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 24 Kasım 2022

  Merhaba, Benim işe girişim 01.01.1993, 1560 prim günüm, engelli raporum, vergi indirimi 3. derece(%40) sonucum var. 3 çocuğu doğum borçlanması ile emekli olabilir miyim?
  Kaç lira borçlanmam lazım?
  Saygılarımla.

  • Cemile hanım, engelli emeklilik şartlarınız 16 yıl sigortalılık süresi 3760 prim günü. Erken emeklilik için başvurusu için kalan süreniz Sigortalılık Süresi Tamamlanmış 2200 prim günü gerekmektedir. Doğum borçlanması yaparak prim gününüzü azaltabilirsiniz.

Bir yanıt yazın