1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Dot Pad Dokunsal Braille Ekranı

Dot Inc. yazılım ve geliştirici firması kullanıcıları için dünyanın ilk dokunsal braille ekranı olan Dot Pad'i tanıttı. Dot Pad, Apple'ın yerleşik ekran okuyucusu VoiceOver ile birlikte iPhone ve iPad ile uyumludur.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Dot’un yeni cihazı, görme engelli/az gören kullanıcılara ekranda görüntülenen her şeye dokunma seçeneği ile yenilenebilir dokunsal bir ekran sunarak topluluğu dijital eşitliğe bir adım daha yaklaştırıyor.

Görme engelli/az gören kullanıcılar için uygulanabilir bir dokunsal ekran oluşturma görevi, bu sektördeki geliştiriciler için yıllardır en büyük zorluklardan birini olsa da geleneksel olarak, dokunsal ekranların yalnızca bir satırı vardı ve yazılı metni Braille’e çevirmek için öncelikle bilgisayarlar ve telefonlarla bağlantılıydı.

Ancak, her zaman görüntüler, haritalar ve kullanıcı arayüzü gibi grafik öğeleri gösterme teknik yeteneğinden zayıf ve sonuç olarak kısıtlı bir deneyim sunuyordu. Dot Inc., sınırları zorlayan ve dijital erişilebilirlik olanaklarını genişleten dokunsal ekranı yaratmayı amaçladı ve başardı.

Dot Pad, görme engelli/az gören kullanıcıların iPhone veya iPad’den dokunsal ekrana anında görüntü ve metin oluşturmasına yardımcı olur. 

Dot Inc. kurucu ortağı Eric Ju Yoon Kim yaptığı açıklamada;

Dünya çapında pek çok görme engelli/az gören kullanıcı, sektör lideri ekran okuyucu VoiceOver sayesinde iPhone ve iPad’e güveniyor. Dot’un dokunsal teknolojisinin artık VoiceOver için optimize edilmiş olması ve bunun dijital erişilebilirliği artıracağı için çok heyecanlıyız. Konuşma veya edebi braille’in ötesinde, bu kullanıcılar artık görüntüleri hissedebilir ve daha iyi anlayabilir.

Dot Pad hangi cihazlar ile uyumlu?

Dot Pad, iOS 15.2 veya sonraki sürümleri ya da iPadOS 15.2 veya sonraki sürümleri çalıştıran cihazlarla uyumludur. Görüntülerin ve grafiklerin dokunsal temsilleri için VoiceOver desteği, Apple’ın erişilebilir teknoloji oluşturma ve destekleme konusundaki uzun geçmişine dayanmaktadır.

Dot Pad
Dot Pad

Yeni bir dokunsal grafik API’si, iOS 15.2’den başlayarak tüm dünyadaki iOS geliştiricilerinin kullanımına sunuldu. Bu yeni API’yi kullanarak geliştiriciler ve içerik oluşturucular, mevcut uygulamaları dokunsal içerikle tamamlayabilir ve ayrıca Dot Pad özelliklerinin tamamını kullanmak için yeni uygulamalar oluşturabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili