Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Dul Aylığı Nedir, Şartları Nelerdir
Diğer

Dul Aylığı Nedir, Şartları NelerdirHalk arasında "ölüm aylığı" olarak bilinen dul ve yetim aylığı, vefat eden sigortalının geride kalan eş ve çocuğuna devlet tarafından verilen aylıktır.

Dul Aylığı Nedir

Dul aylığı ölüm nedeniyle dul kalan kadınlara kanun kapsamında sağlanan aylık yardım ödemesidir. Dul aylığında dikkat edilmesi gereken husus ölüm anında eşlerinin arasında yasal evlilik bağı olması gerekmektedir. Bununla birlikte ölmeden önce boşanmış çiftte de aylık bağlanmaz.

Dul Aylığı Nasıl Alınır

Kadınların güvence altında olması ve kendi ayaklarının üzerinde durması için, eşi vefat eden dul kadınlar dul maaşından faydalanmaktadır. Dul aylığından yararlanma şartları şu şekildedir;

 • Resmi nikahlı eşin ölümü
 • Sigortalı bir işte çalışmamak
 • Emekli maaşı almamak
 • Bağkurlu olmamak

ayrıca kadının dul aylığı aldığı dönem süresince resmi nikah kıymaması, dul medeni durumunun devam etmesi gereklidir.

Dul Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır

Dul kadın, kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvurarak Dul Kadın Aylığı talebinde bulunması gerekmektedir. Dul aylığına başvuru da bulunan kadının ortalama geliri muhtaçlık sınırı altında kalması gereklidir. Dul aylığına başvuru için gerekli evraklar vakıflar tarafından size verilmektedir.

Dul Aylığı için Gerekli Belgeler Nelerdir

Dul aylığından yararlanmak için başvuru yapan kişilerden istenen belgeler şu şekildedir.

 • Başvuru Talep Dilekçesi
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Veraset ilamının örjinali
 • Muhtaçlık Belgesi
 • Vefat eden kişinin kimlik kartı
 • 2 adet vesikalık fotoğraf

Dul ve yetim aylığı almak isteyenler gerekli belgeler ile il/ilçe bulunan SYDV vakıflarına başvuru yapılır. Sistemde her ne kadar belli olunsa da, aylık verilmesi için talep edilmesi gerekmektedir. Yani talep edilmezse devlet ödeme yapmaz.

Dul Aylığı Ne Kadar 2021

2021 Dul aylığı tutarı, ocak ayında belirlenen %25 hisse oranı kapsamında en düşük ölüm aylığı oranı ek ödeme dahil tutar ile beraber 453 TL, %75 hisse oranına göre ise en yüksek ölüm aylığı ek ödeme ile beraber 5.202 TL olmaktadır. 2021 dul aylığı zam oranlarını örnekler ile incelemek gerekirsek;

 • 1500 TL dul ve yetim aylığı alan kişi 125 TL Zam (2021/1. Dönem)
 • 1700 TL dul ve yetim aylığı alan kişi 150 TL Zam (2021/1. Dönem)
 • 2000 TL dul ve yetim aylığı alan kişi 167 TL Zam (2021/1. Dönem)

Kimler Dul Aylığı Alabilir

Dul aylığı alacak kişiler hizmet süresini 5 yıl doldurmuş ve emekli olan fakat eşi vefat eden kişilerin gerekli şartları sağlaması durumunda eş ve çocuklarına aylık bağlanır. Anne ya da babasını kaybeden çocuk 18 yaşına kadar, eğitim hayatı devam eden çocuğun ise 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilir.

Yetim Aylığı Nedir

Yetim aylığında erkek ve kız çocuk ayrımı yapılmaz. Ancak erkek çocuk için istisnai bir durum vardır. Erkek çocuk 18 yaşına kadar yetim aylığı almaya devam eder. Eğer erkek çocuğu ortaöğretim öğrenimi devam ediyorsa 20 yaşına kadar, yükseköğrenimi devam eden erkek çocukları 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. 25 yaşını dolduran erkek çocuk anne ve ya babasından kalan yetim aylığı alamaz. Kız çocukları ise evlenmedikleri ve sigortalı bir işe girip çalışmadıkları takdirde yetim aylığı almaya devam ederler.

E-Devlet Dul Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır

E-devlet sistemi vatandaşın emek ve zaman harcamadan başvuru yapabilmesine imkan sağlamaktadır. E-devlet sisteminden başvuru yapmak isteyenler e-devlet şifresine sahip olmalıdır. E-devlet şifresi olmayanlar ve ya unutanlar PTT’den 2 TL karşılığında nüfus cüzdanı ibraz edilerek temin edilebilir. Şifre alındıktan sonra internette arama motoruna https://www.turkiye.gov.tr adresi yazılır.

 • Ana sayfada, sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır.
 • Açılan sayfada e-devlet şifremizi ve tc kimlik numaramızı ilgili boşluğa yazarak sisteme giriş yap butonuna tıklanır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra ana sayfada e-hizmetler bölümü açılır.
 • E-hizmetler bölümünde İçişleri Bakanlığı başlığı altında bulunan Muhtaç ( Dul Yetim Maaşı ) Başvurusu sekmesine tıklanır ve başvuru işlemi yapılır.

Yorumları Oku

 • 27 Ağustos 2021

  Zeliha ertürk

  Ben engelliyim annem dul daha önce annem dul maaşı alıyordu biranda maaş kesildi sosyal hizmetlere aradım sordum vay efendim evde 2 kişi yasiyormuşuz benim engelli ve bakim maaşı bize yetermiş ya böyle bir durum var mı acaba bana yardımcı olursanız sevinirim
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :