1. Ana Sayfa
 2. Diğer

Dul Aylığı Şartları Nelerdir, Ne Kadar Oldu 2022?

Dul aylığı başvuru şartları nelerdir, dul aylığı başvurusu nasıl yapılır, dul aylığı ne kadar oldu, kimler dul aylığı alabilir hepsi yazımızın devamında.


0

Halk arasında “ölüm aylığı” olarak bilinen dul ve yetim aylığı, vefat eden sigortalının geride kalan eş ve çocuğuna devlet tarafından verilen aylıktır. Dul aylığı başvuru şartları nelerdir, dul aylığı başvurusu nasıl yapılır, dul aylığı ne kadar oldu, kimler dul aylığı alabilir? tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Dul aylığı nedir?

Dul aylığı ölüm nedeniyle dul kalan kadınlara kanun kapsamında sağlanan aylık yardım ödemesidir. Dul aylığında dikkat edilmesi gereken husus ölüm anında eşlerinin arasında yasal evlilik bağı olması gerekmektedir. Bununla birlikte ölmeden önce boşanmış çiftte de aylık bağlanmaz.

Dul aylığı başvuru şartları nelerdir?

Kadınların güvence altında olması ve kendi ayaklarının üzerinde durması için, eşi vefat eden dul kadınlar dul maaşından faydalanmaktadır. Dul aylığından yararlanma şartları şu şekildedir;

 • Resmi nikahlı eşin ölümü
 • Sigortalı bir işte çalışmamak
 • Emekli maaşı almamak
 • Bağkurlu olmamak

ayrıca kadının dul aylığı aldığı dönem süresince resmi nikah kıymaması, dul medeni durumunun devam etmesi gereklidir.

Dul aylığı başvurusu nasıl yapılır?

Dul kadın, kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvurarak Dul Kadın Aylığı talebinde bulunması gerekmektedir. Dul aylığına başvuru da bulunan kadının ortalama geliri muhtaçlık sınırı altında kalması gereklidir. Dul aylığına başvuru için gerekli evraklar vakıflar tarafından size verilmektedir.

Dul aylığı başvuru belgeleri nelerdir?

Dul aylığından yararlanmak için başvuru yapan kişilerden istenen belgeler şu şekildedir.

 • Başvuru Talep Dilekçesi
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Veraset ilamının örjinali
 • Muhtaçlık Belgesi
 • Vefat eden kişinin kimlik kartı
 • 2 adet vesikalık fotoğraf

Dul ve yetim aylığı almak isteyenler gerekli belgeler ile il/ilçe bulunan SYDV vakıflarına başvuru yapılır. Sistemde her ne kadar belli olunsa da, aylık verilmesi için talep edilmesi gerekmektedir. Yani talep edilmezse devlet ödeme yapmaz.

Dul aylığı ne kadar oldu 2022?

Dul ve yetim aylıkları 2022 yılında güncellendi. En düşük dul aylığı 627 TL / en yüksek ise 15.055 TL oldu. 2022 dul aylığı zam oranlarını örnekler ile incelemek gerekirsek;

Eski Dul AylığıYeni Dul Aylığı
500 TL627 TL
550 TL690 TL
596 TL748 TL
650 TL816 TL
704 TL884 TL
2.167 TL2.719 TL
2.276 TL2.855 TL
2.384 TL2.991 TL
2.492 TL3.127 TL
2.601 TL3.263 TL
dul aylığı tablosu

Kimler dul aylığı alabilir?

Dul aylığı alacak kişiler hizmet süresini 5 yıl doldurmuş ve emekli olan fakat eşi vefat eden kişilerin gerekli şartları sağlaması durumunda eş ve çocuklarına aylık bağlanır. Anne ya da babasını kaybeden çocuk 18 yaşına kadar, eğitim hayatı devam eden çocuğun ise 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilir.

Yetim aylığı nedir?

Yetim aylığında erkek ve kız çocuk ayrımı yapılmaz. Ancak erkek çocuk için istisnai bir durum vardır. Erkek çocuk 18 yaşına kadar yetim aylığı almaya devam eder. Eğer erkek çocuğu ortaöğretim öğrenimi devam ediyorsa 20 yaşına kadar, yükseköğrenimi devam eden erkek çocukları 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. 25 yaşını dolduran erkek çocuk anne ve ya babasından kalan yetim aylığı alamaz. Kız çocukları ise evlenmedikleri ve sigortalı bir işe girip çalışmadıkları takdirde yetim aylığı almaya devam ederler.

E-Devlet dul aylığı başvurusu nasıl yapılır?

E-devlet sistemi vatandaşın emek ve zaman harcamadan başvuru yapabilmesine imkan sağlamaktadır. E-devlet sisteminden başvuru yapmak isteyenler e-devlet şifresine sahip olmalıdır. E-devlet şifresi olmayanlar ve ya unutanlar PTT’den 2 TL karşılığında nüfus cüzdanı ibraz edilerek temin edilebilir. Şifre alındıktan sonra internette arama motoruna https://www.turkiye.gov.tr adresi yazılır.

 • Ana sayfada, sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır.
 • Açılan sayfada e-devlet şifremizi ve tc kimlik numaramızı ilgili boşluğa yazarak sisteme giriş yap butonuna tıklanır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra ana sayfada e-hizmetler bölümü açılır.
 • E-hizmetler bölümünde İçişleri Bakanlığı başlığı altında bulunan Muhtaç ( Dul Yetim Maaşı ) Başvurusu sekmesine tıklanır ve başvuru işlemi yapılır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap