1. Anasayfa
 2. Diğer

DYK Kursu Nedir? (Destekleme ve Yetiştirme Kursu)

DYK kursu nedir, DYK kursuna kimler başvurabilir, DYK kurs ne zaman başlıyor, DYK ücreti ne kadar, DYK kursu başvurusu nasıl yapılır, DYK kursu ne zaman yapılır? Tüm detayları ile yazımızın devamında..


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

DYK (Destekleme ve Yetiştirme Kursları), Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında düzenlenen öğrencilere ek destek sağlayan kurslardır. Bu yazımızda DYK nedir? sizler için detaylıca araştırdık.

DYK kursu nedir?

DYK (Destekleme ve Yetiştirme Kursu), resmi örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören istekli öğrencilere destek sağlamak ve yetiştirmek amacıyla açılan bir kurstur.

DYK kursu
DYK kursu

DYK kursuna kimler başvurabilir?

DYK kurslarına başvuruda bulunabilecek kişiler arasında resmi eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler ve mezunlar yer almaktadır. Bunun yanı sıra, öğrenciler ve mezunlar, farklı okullardaki DYK kurslarına da başvurabilirler. Ancak, eğitim kurumları genellikle öncelikli olarak kendi öğrencilerine yer verme eğilimindedir.

DYK kurs ne zaman başlıyor?

Destekleme ve Yetiştirme Kursu süreci şu adımları içerir:

 • 15-19 Ağustos 2022 tarihleri arasında kurs merkezi başvuruları alınır ve il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından onaylanır.
 • 20-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında öğretmen başvuruları kabul edilir ve ücretli öğretmen başvuruları il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından onaylanır.
 • 27 Ağustos – 2 Eylül 2022 tarihleri arasında öğrenci başvuruları alınır.
 • 3-4 Eylül 2022 tarihlerinde kurs sınıfları oluşturulur.
 • 5 Eylül 2022 tarihinde kurslar başlar.
 • 9 Haziran 2023 tarihinde kurslar tamamlanır.

DYK kurs ne zaman bitiyor?

DYK kursları, 9 Haziran 2023 tarihinde sona erer. Bu tarihe kadar öğrenciler kurs programlarına katılır ve kurslarını tamamlarlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Okullar Ne Zaman Açılacak? 2022-2023 Eğitim Öğretim Takvimi

DYK ücreti ne kadar?

DYK kursları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumları tarafından düzenlendiği için DYK kursiyerlerinden herhangi bir ücret talep edilmez. Kurslar ücretsiz olarak sunulur ve öğrencilerin ek destek almalarını sağlar.

DYK kursu nerede olur?

DYK kursları, ortaokullar, imam-hatip ortaokulları ve ortaöğretim kurumlarında düzenlenebilir. Ayrıca halk eğitim merkezlerinde de DYK kursları açılabilir. Mezunlara yönelik kurslar ise öncelikli olarak halk eğitim merkezlerinde düzenlenir, ancak merkez bulunmadığı durumlarda diğer kurumlarda da açılabilir.

DYK kursu başvurusu nasıl yapılır?

DYK kursu başvurusu, resmi örgün eğitim kurumlarında veya özel öğretim kurumlarında eğitim alan öğrenciler için, kayıtlı oldukları okulun ya da ikamet ettikleri adresin bulunduğu ilçe sınırları içindeki kurs merkezlerine e-Kurs Modülü üzerinden yapılmaktadır. Başvuru süreci, öğrencilerin elektronik ortamda gerekli bilgileri doldurarak başvuruda bulunmasını sağlamaktadır.

DYK yaz kursu başvuru nasıl yapılır?

DYK yaz kursu başvurusu, resmi örgün eğitim kurumları veya özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler için e-Kurs Modülü üzerinden e-Okul bilgileri veya e-Devlet girişi kullanılarak yapılmaktadır. Yaz dönemi kurslarında öğrenciler, okullarının bulunduğu il/ilçe sınırları dışında da kurslara katılma imkanına sahiptir.

DYK Online Kurs Başvurusu

DYK yaz kursu öğretmen başvurusu nasıl yapılır?

DYK yaz kursu öğretmen başvurusu, her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan bir kılavuza göre yapılır. Öğretmenler, belirlenen başvuru takvimine uygun olarak E-Kurs üzerinden veya doğrudan ilgili milli eğitim müdürlüklerine başvuruda bulunabilir.

DYK yaz kursu planları

DYK yaz kursu planları, öğrencilerin akademik destek ihtiyaçlarına yönelik ders programları, etkinlikler ve sınav hazırlıklarını içeren yapılandırılmış bir eğitim planıdır.

4-8. Sınıflar Matematik Yaz Okulu Çerçeve Programı
9-12. Sınıflar Matematik Yaz Okulu Çerçeve Programı
4-8. Sınıflar İngilizce Yaz Okulu Çerçeve Programı
9-12. Sınıflar İngilizce Yaz Okulu Çerçeve Programı

İlgili bilgileri inceleyerek yaz kursu planlarına ulaşabilirsiniz.

DYK kursu kaç hafta açılabilir?

DYK kursları, yaz döneminde en az 4 hafta ve en çok 8 hafta, yıllık olarak ise en az 16 hafta ve en çok 40 hafta sürebilir. Kursların açılma süreleri önceden belirlenmiştir.

DYK kursu ne zaman yapılır?

DYK kursu, ilköğretim okullarında hafta içi ders saatleri dışında, ortaöğretim okullarında ise hafta sonları düzenlenir. İstisnai durumlarda ilköğretim okullarında hafta sonu ve ortaöğretim okullarında hafta içi gece 22:00’ye kadar kurslar açılabilir. Kurslar her bir gün için en az 2 saat ve en çok 8 saat olarak planlanır.

DYK kursunda öğrenci sayısı kaç olabilir?

DYK kursunda öğrenci sayısı minimum 10 ve maksimum 24 olabilir. Eğer öğrenci sayısı 24’ü aşarsa, ikinci bir grup oluşturularak öğrenciler bölümlendirilebilir.

DYK kursuna gitmezsem ne olur?

DYK kursuna katılan öğrenciler, mazeretsiz olarak toplam ders saatinin beşte birine kadar devamsızlık yapabilir. Ancak bu sınırı aşan öğrencilerin, devamsızlık yaptıkları dersten kayıtları silinir.

Öğretmenler haftada en fazla kaç saat DYK yapabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararına göre, öğretmenler ders yılı içinde haftada en fazla 10 saat DYK yapabilir. Yaz tatillerinde ise bu süre 30 saate “kurs öğretmenliği” olanlarda 44 saate kadar çıkabilir.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) ile ilgili tüm detayları yukarıda sizlerle paylaştık. Eğer DYK konusunda merak ettiğiniz başka bir konu varsa, lütfen alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Destekleme ve yetiştirme kursları e-kılavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili