İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer

DYS Evrak Takibi ve Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Hayatımızın bir döneminde hemen hemen hepimizin SGK ile bir işimiz olmuştur. Bu işlemlerin sonuçlanması genellikle uzun zaman almakta ve hepimiz ister istemez dys evrak takibi sonuçlarını ya da işlemin ne durumda olduğunu merak etmekteyiz.


0

Hayatımızın bir döneminde hemen hemen hepimizin Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) ile bir işimiz olmuştur. Bu bazen emeklilik başvurusu, bazen geçici iş göremezlik ödeneği, bazen özel ödemeler, bazen askerlik ya da doğum borçlanması, bazen tıbbi malzeme ödemeleri gibi listeyi oldukça uzatabileceğimiz kalemler olabilmektedir. Bu işlemlerin sonuçlanması genellikle uzun zaman almakta ve hepimiz ister istemez dys evrak takibi sonuçlarını ya da işlemin ne durumda olduğunu merak etmekteyiz. Işte bu yazımızı, merakımızı nasıl gidereceğimiz konusuna ayırdık.

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

SGK evrak sorgulaması Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama adresinden yapılabilmektedir. Ancak evrak takip işlemleri e-devlet ortamına taşındığından dolayı bu adreste şu an için sadece 2018 yılı sonuna kadar olan evraklar aranabilmektedir. 2018 yılından sonraya ait bir evrağı ancak e-devlet üzerinden sorgulayabilmekteyiz. Bu durumda e-devlet şifresi olmaksızın bu sayfada sadece 2018 yılı sonuna kadar olan eski evraklar sorgulanabilmekte olup yeni başvuru işlemlerinin ne durumda olduğunu maalesef göremiyoruz. Yeni başvuru işlemlerimizi takip edebilmek için kendimize özel şifremiz ile e-devlet sayfasına girmek zorundayız.

E-devlet Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Sosyal Sigortalar Kurumu’na herhangi bir başvuru için vermiş olduğumuz e-devlet evrak sorgulaması evrağın hangi aşamada olduğunu, kendimize özel şifremiz ile e-devlet sayfamıza girerek sorgulayabilmekteyiz. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz; e devletin kendi uygulamasında istediğimiz her şey olmayabiliyor, bazı sayfalar çıkmayabiliyor. Onun için evrak takibi işlemini uygulama üzerinden değil, direkt adres ile web sayfasına girerek yapmanızı tavsiye ediyorum. Önce tarayıcımızın adres çubuğuna E-Devlet Kapısı adresini yazarak e-devlet giriş sayfasını açıyoruz. 

En üstte “Merhaba size nasıl yardım edebilirim” yazan kutuya “SGK evrak” yazıyor ve altta sıralanan seçeneklerden  Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip linkine tıklıyoruz. Burayı tıkladığımızda bizi kimlik doğrulama sayfasına götürecek. Sayfada gördüğümüz “şimdi kimliğimi doğrula” yazan kutuya tıklıyoruz ve TC kimlik numaramız ile e-devlet şifremizi girince e-devlet portalında ilgili sayfaya yönlendiriliyoruz. Bu sayfada alttaki “uygulamaya git” kutucuğunu tıkladığımızda ise karşımıza SGK’nun sorgulama sayfası çıkıyor. E-devlet üzerinden girdiğimiz için zaten bütün bilgilerimiz hazır ve bize sadece sorgulamak / takip etmek istediğimiz evrağın yılını seçmek kalıyor. 

Varide No ile Evrak Sorgulaması Nasıl Yapılır ? 

SGK’nun DYS’de (Döküman Yönetim Sistemi) kayıtlı evrağı ve eklerini görüntülemek ve doğrulayabilmek için varide no ile evrak arama sayfasını kullanmamız gerekir. Bunun için öncelikle aşağıdaki linkten ilgili sayfaya gitmemiz gerekmektedir. 
Varide No Evrak Doğrulama sayfa açılınca üst bölümdeki resimde yer alan güvenlik kodunu ilgili alana, ve DYS de üretilen varide noyu evrak varide no alanına,  doğrulama kodu alanına da evrak üzerindeki doğrulama kodu yazılarak “sorgula” butonuna basılır. İlgili evrak ve varsa ekleri listelendiğinde karşısındaki “görüntüle” butonu kullanılarak detaylı görüntülenebilir.

SGK DYS Evrak Takibi “giden evrak kayıtlı” Nedir ?

Evrağın kayıt altına alındıktan sonra ilgili servise gönderildiğini belirten ibaredir.

SGK DYS Evrak Takibi “gelen evrak kayıtlı” Nedir ?

Kuruma yapılan ilk başvuru evrağının kuruma ulaşıp kayıt altina alındığıni belirtir. Bu ibareden islemin ne durumda olduğu cok fazla anlaşılmaz.  

SGK DYS Evrak Takibi “gelen evrak dosyaya kondu” Nedir ?

O evrakla işin bittiğini ve dosyasına kaldırıldığını belirten ibare olmakla birlikte her zaman işlemin tamamen bittiği anlamına gelmez. Dosyaya kaldırılan o evrağın ilişkilendirildiği başka bir evrak üzerinden işlem devam edebilmektedir.

SGK DYS Evrak Takibi “zimmetten çıktı” Nedir ?

Evrak üzerindeki işlemin tamamlandığını, ya bir sonraki ilgili servise, ya da işlem tamamen bitmişse dosyasına kaldırıldığını belirtir. Bazen de hazırlanan cevap evrağının başvuru sahibine gönderilmek üzere postaya verildiğini belirtmektedir.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap