1. Ana Sayfa
  2. E-Devlet

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli raporu sorgulama işlemi için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Engelli raporu sorgulama işlemi için öncelikle PTT’den e-devlet şifresi alınmalıdır.


0

E-devlet engelli raporu sorgulama işlemi için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Engelli raporu sorgulama işlemi için öncelikle PTT’den e-devlet şifresi alınmalıdır.

E- Devlet Engelli Raporu Sorgulama İşlemi

E-devlet üzerinden engelli raporu sorgulamak için öncelikle e-devlet sistemine T.C. Kimlik numarası ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapılmalıdır. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra alt kısımda yer alan “Kurumlar” listesine tıklanmalıdır. Kurumlar listesi tıklandıktan sonra Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü bulmanız gereklidir. Son düzenlemelere göre, engelli raporlarının Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi kararlaştırılsa da, altyapı eksiklikleri nedeniyle ilgili sayfa hazırlanma aşamasındadır. Engelli raporu sorgulama işlemleri Kurumlar listesinde yer alan Sağlık Bakanlığı sayfasına giriş yaparak sorgulanacaktır. Giriş yapıldıktan sonra seçenekler üzerinden “E-imzalı Erişkinler için Engelli Sağlık Raporu Sorgulama” seçilmelidir.

Engelli Raporu Sorgulama Bağlantısı : E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama

Sorgulama işlemi yapıldıktan sonra hastaya ait ilgili kısımlar görünmekte ve sağlık kurulundan e-imzalı engelli raporu alınmışsa bu kısımda engelli sağlık raporu bulunduğuna dair ibare yer alır.

E-Devlet Sistemindeki Arama Bölümünden Sağlık Raporu Sorgulama

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümünden engelli sağlık raporu sorgulama işlemi yapmanız için öncelikle T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gereklidir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra alt kısımda yer alan “Kurumlar” kısmına giriş yapmanıza gerek yoktur. En üst orta kısımda yer alan arama bölümüne “Engelli Sağlık Raporu Sorgulama” gibi benzer kelimeler yazarak ilgili Sağlık Bakanlığı sayfasına erişim sağlayabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

E-Devlet Üzerinden Engelli Raporu Alınır mı?

E-devlet üzerinden başvuru yaparak engelli raporu alma hizmeti bulunmamaktadır. E-devlet sistemi üzerinden sadece engelli raporu sorgulama işlemi yapılmaktadır.

  • Engelli raporunun sistemde görünmesi için; tam teşekkürlü devlet hastanesinden en az %40 oranında bir engel oranına sahip olmanız durumunda sistemde görünmektedir.

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama İçin Yüzde Kaç Engel Gerekir?

Sağlık kuruluna giren hastanın e-devlet üzerinden engelli raporunun görülmesi için en az %40 orana sahip olması gereklidir. Devlet yardımlarından faydalanmak ve engelli kimlik kartı çıkarmak için engel oranı %40 ve üzeri olmalıdır. %40 ve üzeri orana sahip olan engelli hastaların devlet desteklerinden yararlanması daha olasıdır.

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Ne İşe Yarar?

Engelli raporu sorgulama işlemi, engelli kişilere bazı öncelikler ve avantajlar sağlamaktadır. Bu sorgulama ışığında elde edilen bilgilere göre engelli kişilere yönelik öncelikle engelli hakları bulunmaktadır.

E-SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-SGK sistemi üzerinden Engelli raporu sorgulaması yapılması için “Evrak Kayıt ve Takip Sistemi” giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş yapılması için öncelikle T.C. Kimlik numaranızı girmelisiniz. E-SGK Engelli Raporu Sorgulama Bağlantısı : E-SGK Engelli Raporu Sorgulama

E-SGK Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama

Engelli raporunu e-sgk sisteminden sorgulamak için öncelikle E-SGK sitesine giriş yapılır. Engelli raporunu sorgulamak için bazı aşamalar vardır;

E-SGK Evrak Sorgulama Ekranı giriş yapılmalıdır.

  • T.C. Kimlik no girişi yapılır
  • Evrak kayıt yılı seçilir
  • Evrak Ara butonu tıklanır
  • Bu şekilde yapılan işlemlerden sonra sizinle ilgili tüm evraklar görüntülenir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap