1. Ana Sayfa
  2. Diğer

E-Okul Nedir, Ne İşe Yarar?

E-okuldan, devlet ilköğretim ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, orta öğretim kurumları öğrencileri ve velileri yararlanır. Bu yazımızda e-okul ne işe yarar sizler için araştırdık.


+ - 0

E-okuldan, devlet ilköğretim ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, orta öğretimkurumları öğrencileri ve velileri yararlanabilmektedir. Sisteme giriş için öğrencinin okul numarası ve T.C kimlik numarası gerekmektedir.

E-Okul Nedir?

E-okul Milli eğitim Bakanlığı’ nın geliştirdiği, öğrenciler, öğretmenler ve velilerin internet üzerinden kullanabileceği öğrenci takip bilgi sistemidir. Bir öğrencinin okula olankayıt tarihinden mezuniyet tarihine kadar öğrencinin bütün bilgileri e-okul ile takip edilir. 

E-Okul Ne İşe Yarar?

E-okul velilere kolaylık sağlayan bir sistemdir.Veliler e-okul sayesinde, öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not ve devamsızlık görüntüleme, sınav başvuruları, takdir/teşekkür hesaplama vs. bilgilerini görebilmekte ve takip edebilmektedirler. 

E-okul sayesinde bir veli, öğrencisinin hakkında öğrencinin ders programına kadar merak ettiği her şeyi rahatlıkla öğrenebiliyor. E-okul veli bilgilendirme sistemi yazılı dönemlerinde, öğretmenlerin yazılı sonuçlarını sisteme girmeleri esnasında yoğunluklar olabilir. Sistemin Not görüntüleme bölümü açılamayabilir. 

E-okulun 2 ayrı giriş sayfası vardır. Bu giriş sayfalarından biri veliler için diğeri ise öğretmenlerin gerekli bilgileri girebilmesi için hazırlanan sayfadır. E-okulun duyurular bölümünde, okul idaresinin ya da öğretmenlerin size ulaştırmak istediği bilgiler yer alır. Bu duyurular bazen bireysel bazen de bazen de toplu duyuru şeklinde olabilir. Öğrencinin ne zaman hangi sınava gireceği, hangi projeyi aldığı projenin sonuç bilgilerini veliler görebilmektedir. 

E-Okul Giriş Nasıl Yapılır ?

E-okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş yapmamız gereklidir. E-Okul Yönetim ve Veli Bilgilendirme Sistemi gelen ekranda resimdeki rakamları, öğrencinin T.C kimlik ve okul numarasını yazıp, tamam butonuna tıklıyoruz. Bilgileri yazıp Tamam butonuna tıkladıktan sonra Güvenlik açısından aşağıdaki ekran gelecektir karşımıza. Güvenlik önlemleri gereği doğru bilgileri girip ve öğrencinin resmini seçip Tamam butonuna tıklıyoruz.

Güvenlik soruları her girişte değişebilir, bazı girişlerde Öğrencinin şubesi ya da doğum tarihi, bazı girişlerde ise öğrencinin doğum yılı-doğum yeri olabilir. Sonuç olarak Güvenlik Soruları sürekli değişse bile her zaman Öğrenciyle ilgili sorular olduğu kesindir. 

E-Okul Devamsızlık Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-okul veli bilgilendirme sistemi ile öğrenci ile ilgili bütün bilgilere ulaşabileceğimizden bahsetmiştik. Şimdi e-okul sisteminde en çok kullanılan konulardan birisi olan öğrencinin yaptığı devamsızlıklara bakalım. Sisteme giriş yaptıktan sonra Devamsızlık Bilgisi butonuna tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda devamsızlık bilgisi görüntülenecektir.

E-Okul Not Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-okul veli bilgilendirme sistemi ile öğrenci ile ilgili bütün bilgilere ulaşabileceğimizden bahsetmiştik. Şimdi e-okul sisteminde en çok kullanılan konulardan birisi olan Öğrencinin sınavlardan-yazılılardan aldığı notları nasıl görüntüleriz. E-okul sistemi giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen ana sayfadan sol menüdeki öğelerden Not Bilgisi bölümünü tıklıyoruz. Not Bilgisi butonunu tıkladıktan sonra öğrencinin tüm dönemlerden, hangi sınavdan kaç puan aldığını aşağıdaki ekranda görüntülenecektir.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap