Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

E-Rapor Sorgulaması Nedir, Nasıl Yapılır
E-Devlet
Devamı

E-Rapor Sorgulaması Nedir, Nasıl Yapılır

Sağlık sorunları, iş başvurusu vb. sebepler yüzünden sağlık kurumlarına başvurarak sağlık raporu almaktayız. E rapor sorgulama nedir? gibi sorular kullanıcılar tarafından araştılmakta olup sağlık raporu almak için bir ya da birden fazla sağlık kurumuna gitmek durumunda kalabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen e rapor sağlık sorgulama sistemi, sahte raporlar ve sağlık raporlarında yaşanan sorunlara çözüme yönelik bir hizmettir.

E Rapor Sorgulama Sistemi Nedir ?

Sağlık kurum ve kuruluşlarınca elektronik ortamda sunulan ve e-imza ile olarak verilen sağlık raporu evrağı sorgulama işlemine e-rapor sorgulama sistemi denilir. Sağlık raporu sorgulama türleri sürücü sağlık raporu, engelli sağlık raporu, istirahat sağlık raporu vb. rapor türleri sorgulanmaktadır.

E-Rapor Sorgulama Nedir ?

Sağlık kuruluşları tarafından hazırlanan sağlık raporlarının elektronik ortama taşınarak ve üretilen raporların e-imzalı şekilde oluşturulması işlemidir. E-rapor sorgulama işlemi sayesinde vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden elektronik sağlık raporlarına ulaşmaktadır.

E-Rapor Sisteminde Hangi İşlemler Yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından E-Rapor açıklamasına göre;

01/01/2017 tarihi itibari ile e-rapor çıkarılmasının zorunlu hale getirildiği, ilaç raporlarının kağıt şekilde kabul edilmediğini, ayrıca 01/02/2019 tarihinden sonra düzenlenen kağıt şeklindeki ilaç raporlarının kabul edilmeyeceğini belirtmiştir.

E rapor sistemi üzerinde yapılacak işlemler alt kısımda yer almaktadır.

 • Askeri Raporlar
 • Asal Raporları
 • Doğum Raporları
 • Çözger Raporları
 • Psikoteknik Raporlar
 • Engelli Raporları
 • Sürücü Raporları
 • Sporcu Raporları
 • Durum Bildirir Raporları

gibi rapor türleri yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen e rapor sorgulama işlemi yapmak için E-Rapor Sorgulama bağlantısını tıklayınız. İlgili rapor sorgulama işlemi sonrasında oluşturulan evrakta e-imzalı sağlık raporu barkod numarası yer almaktadır. Barkod numarasının amacı ilgili raporunuzun sisteme kayıtlı olduğunu ve sahte raporların önüne geçilmesi amacıyla oluşturulmaktadır.

Not : Engelli sağlık kurulu raporu sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılmakta olup, E-rapor sorgulama işlemi Sağlık bakanlığı bünyesinde yapılır.

RAM Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

RAM kelimesi "Rehberlik ve Araştırma Merkezi" demektir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan bu merkezlerde Özel Eğitim Denetim Kurulu yer almaktadır.

 • RAM Raporu
 • ÇÖZGER Raporu

RAM raporu, Özel Eğitim Denetim Kurulu tarafından, özel eğitim gereksimine ihtiyaç duyan çocuğu tespit ederek RAM raporu hazırlar. 

ÇÖZGER Raporu diğer ismi Çocuk Özel Gereksinim raporudur. Önceki süreçlerde erişkinler ve çocuklar engelli raporu ismi ile rapor düzenlenmekteydi. Fakat son değişiklik ile beraber 18 Yaş altı çocuklara verilen rapor ismi ÇÖZGER Özel Gereksinim Raporu olarak verilmektedir.

RAM Raporu Sorgulama ve ÇÖZGER Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ? 

ÇÖZGER Raporu ve RAM Raporu sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılır. RAM ve ÇÖZGER raporlarını sorgulamak için e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak Özel gereksinim raporu sorgulama üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Rapor Sorgulama

Pratisyen Hekim E-rapor İşlemleri Nasıl Olur ?

Pratisyen doktor e rapor işlemleri detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız. E-Sağlık rapor sistemi resmi kurumları ve vatandaşların yükünü önemli ölçüde azaltmıştır.  Sistemin kurulması ile beraber sahte raporlarda büyük bir azalma yaşanmıştır.

Yorumları Oku

 • 29 Mayıs 2021

  Mustafa Kahraman

  1000 virüs parası almak istiyorum. Bu pandemi parasından nasıl yararlanabilirim acaba ?
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :