1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Askerlik Sorgulaması ve Celp Dönemleri 2022

E-Devlet askerlik sorgulaması, askerlik celp dönemleri, askerlik sorgulaması, tecilli askerlik sorgulama işlemleri nasıl yapılır detaylı bilgiler hepsi yazımızın devamında..


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Askerlik sorgulama işlemlerini yaparak detaylı bilgi almak isteyen kişilerin bu konuda e-devlet kapısı üzerinden işlem yapması yeterli olacaktır. E-devlet aracılığıyla yapılan işlemlerde kişiler kolay bir şekilde bilgi alma imkanına sahip olduğu gibi bu bilgiler arasında askerlik ile ilgili bilgiler de yer almaktadır.

Askerlik günümü nasıl öğrenebilirim?

2022 Askerlik sorgulaması, E-devlet üzerinden yapılan işlemlerde kişilerin askerlik ile ilgili bilgi almak istediği durumlarda öncelikle e-devlet üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapmalıdır. E-devlet üyelik bilgileriyle sisteme giriş yapan kişiler sistemde yer alan hizmetler listesinden seçimler yaparak ihtiyaçlarına yönelik askerlik sorgulaması yapabilir ve askerlik ile ilgili bilgiler alabilir.

Askerlik sorgulama ile ilgili yapılan tüm işlemler ücretsizdir ve kişiler istediği hizmetten yararlanarak bilgi alma imkânına sahiptir. Bu bakımdan kişilerin herhangi bir mağduriyet yaşamadan işlemlerini yapabilmesi oldukça kolaydır.

Askerlik Celp Dönemleri 2022

Askerlik celp dönemleri, askere gidecek kişilerin tarihlerin belirlenmesidir. Askerlik alım işlemleri yılda 4 defa yapılmaktadır. Askerlik Celp tarihleri 2022 şu şekildedir;

YükümlüSevk TarihleriKovid-19 Testinin Yapılacağı ve Sevk Belgesinin Alınacağı Tarihler
Yedek Subay/Astsubay Adayları, Erbaş/Er (1nci Grup)03 Şubat 202202-03 Şubat 2022
Erbaş/Er (2nci Grup)03 Mart 202202-03 Mart 2022
Erbaş/Er (3ncü Grup)31 Mart 202230-31 Mart 2022

E-Devlet askerlik sorgulaması 2022

Her türk erkeğininin yapması gereken en önemli vazifelerden biriside askerlik görevidir. E-Devlet sistemi üzerinden bütün gerekli işlemlerinizi sorgulatabilir, kolaylıkla zaman harcamadan yapabilirsiniz. Bize sağlanmış kolaylıklardan biriside E-Devlet askerlik sorgulama sistemidir. E-Devlet askerlik sorgulama sisteminde askerlik görevinizin nerede olduğu, askerlik görevinizi ne zaman yapacağınızı öğrenmebileceğiniz bir sorgulama sistemidir.

Ayrıca E-Devlet sorgulama ile askerlik görev yerinizdeki statünüzü, celb sorgulaması, askerlik yoklamanızı, askerlik başvuru sırasında gerekli olan tüm evrakları ve size gerekli olan tüm bilgileri öğrenebileceğiniz bir sorgulama sistemidir. Fakat sevk bilgilerinizi yapabilmeniz için mutlaka bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine gitmeniz gerekir.

E-Devlet askerlik sorgulaması nasıl yapılır?

E-Devlet askerlik sorgulama işlemi yapabilmeniz için alt kısımda yer alan bağlantı ile internet adresine giriş yaparak E-Devlet askerlik sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

E-Devlet askerlik hizmetleri nelerdir?

E-Devlet Askerlik Şubesi sistemiyle askerlik şubesi randevu alma, askerlik belgesi sorgulama, askerlik yerini öğrenme gibi bütün işlemlerinizi hızlı bir şekilde halledebiliyorsunuz. Her Türk erkek vatandaşının bir sorunu olmadığı sürece yapması gereken askerlik görevinizi yerine getirmek için veya askerlik şubesinde işiniz olduğunda hiç sıra beklemeden randevu alabiliyorsunuz. Sadece bu kadar da değil; askerlik için başvurduktan sonra hangi celp döneminde nereye asker olarak düşeceğinizi de sadece birkaç tık ile öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Askerlik Şubesi (Savunma Bakanlığı’nın Hizmetleri)

 • Askerlik Şubesi Randevu Başvurusu
 • Askerlik Sevk Başvurusu
 • Askerlik Durum Belgesi Sorgulama
 • Celp Dönemi Tercihi
 • Askerlik Yeri Sorgulama

işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemine turkiye.gov.tr sitesi üzerinden giriş yaptıktan sonra Hizmetler bölümünden Askerlik işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

E-Devlet şifresi nasıl alınır?

E-Devlet hizmetleri üzerinden işlemlerinizi yapabilmeniz için size gerekli olacak tek şey bir E-Devlet şifresi almanızdır. Eğer daha önce PTT şubelerinden bir E-Devlet şifresi almışsanız bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise yapmanız gereken şey size en yakın bir PTT şubesine giderek başvuruda bulunup, 2 TL karşılığında bir E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Bu şifre sayesinde E-Devlet ile ilgili sorgulama yapmak istediğiniz bütün işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. İnternet adresine girdikten sonra yapmanız gereken en önemli şey kimlik bilgilerinizi doğrulamanız gerekmektedir. Güvenlik açısından PTT şubesinden almış olduğunuz E-Devlet şifresini değiştirmenizde fayda vardır. Sonrasında T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek gönder butonuna tıklayarak sisteme giriş işleminiz gerçekleşmiş olur. Önünüze çıkan sayfada hizmetler bölümünü tıklamanız ve bu bölüme girdikten sonra sevk edilecek eğitim hizmetleri kısmına girerek size gerekli olan tüm E-Devlet askerlik sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ne zaman askere gideceğimi nasıl öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi öğrenmek için öncelikle e-devlet sistemine T.C. Kimlik numaranız ve şifre ile giriş yapmalısınız. E-devlet sistemine giriş yaptıkdan sonra arama kısmına “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama” ve “ASAL Sevk Başvurusu” sorgulaması yaparak askerlik yapacağınız yeri kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

Tecilli olduğumu nasıl öğrenebilirim?

Askerlik durumunuzu sorgulamak için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Hizmetler kısmından Milli Savunma Bakanlığı seçilerek “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” sayfasına giriş yaparak askerlik durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili