1. Anasayfa
 2. Diğer

Eğitim Öğretim Ödeneği Nedir, Şartları Nelerdir?

Eğitim öğretim ödeneği, MEB tarafından her eğitim dönemi başlangıcında öğretmenlere sunulan yardım ödenek türüdür.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Eğitim öğretim ödeneği, MEB tarafından her eğitim döneminde öğretmenlere sunulan bir ödenektir. Öğretmenlerin eğitim öğretim ödeneğinden yararlanması için bazı şartları sağlaması gereklidir.

Eğitim Öğretim Ödeneği Nedir?

Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere sunulan bir yardım ödenek türüdür. Ödenek yılda sadece bir kez verilmekte olup, okulların açıldığı tarihlerde verilmektedir. Ödenek miktarı her yıl değişiklik gösterir.

Eğitim Ödeneği Nedir?

657 sayılı devlet memurları kanunu altında eğitim öğretim ödeneği sunulur. Eğitim öğretim ödeneği her yıl eğitim döneminin başlaması ile beraber gerekli şartları sağlayan öğretmenlere yapılan bir ikramiye türüdür.

Engelli Öğretmenler Eğitim Öğretim Ödeneğinden Yararlanır mı?

Engelli öğretmenler, diğer öğretmenler gibi eğitim öğretim ödeneğinden faydalanır. Bu ödenekten yararlanmak için ilköğretim grubunda öğretmen ünvanı taşıması yeterlidir. Engelli öğretmenler ek olarak çalışma ortamı, yer değiştirme tayin ve özlük hakları kısmından diğer öğretmenlere göre avantajlıdır.

Engelli Öğretmenlere Eğitim Öğretim Ödeneği Nasıl Verilmektedir?

Engelli Öğretmenler okul eğitim dönemlerinin açılması ile beraber göreve başlamasıyla, eğitim öğretim ödenekleri hesaplarına yatırılır. Genel olarak birinci dönem ödemeleri eylül ayı ile beraber engelli öğretmenlerin maaş hesaplarına aktarılır. Engelli öğretmenler doğum izni, askerlik vb. durumlarda görevlerinin başında olmamaları halinde, görevlere geri geldiği tarih itibariyle eğitim ödeneği almaktadır.

Eğitim Öğretim Yardımı Hangi Durumlarda Ödenmez?

Eğitim öğretim yardımından belirlenen memur grupları yararlanmaktadır. Bu gruplar dışındaki memurlara eğitim ve öğretim yardımı yapılmaz. Eğitim öğretim ödenekleri Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında verilmektedir.

Eğitim Öğretim Ödeneği Kimlere Verilir?

Eğitim yardımı öğretim ve eğitim hizmetleri grubunda yer alan öğretmen kadrosunda yer alan kişilere verilir. Kanun kapsamında eğitim öğrenim yardımı alan memurlar alt kısımdaki gibidir;

 • Müdürler
 • Yöneticiler
 • İlköğretim Öğretmenleri
 • Cezaevi Öğretmenleri
 • Eğitim Uzman ve Uzman Yardımcıları

gerekli şartları sağlaması durumunda eğitim öğrenim yardımı yapılır.

Eğitim Öğretim Yardımı Ne Kadar Ödeni?

Her yıl eğitim döneminin açılması ile beraber eğitim öğretim yardımı yapılır. Eğitim ödenek tutarı enflasyon oranına göre hesaplanarak artış göstermektedir. 2019 Eylül tarihli resmi gazetede yer alan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı gereğince, eğitimcilerin öğretim yılına hazırlık yardımı her yıl %2,5 şeklinde zam yapılmıştır.

Eğitim yardım parası dönemlere göre incelemek gerekirsek;

DönemYardım Bedeli
2013740 TL
2014850 TL
2015950 TL
20161.000 TL
20171.050 TL
20181.100 TL
20191.130 TL
20201.210 TL
20211.250 TL

2020 eğitim yardımı tutarı 1.210 TL olarak hesaplanmıştır. 2021 eğitim yardım tutarı 1.250 TLolarak belirlenmiştir. 2022 eğitim ödeneği 1.325 Tl ve 2023 eğitim yardımı 1.400 Tl olarak öngörülmektedir.

Eğitim Öğretim Yardımı Nasıl Verilir?

2020-2021 eğitim yılı ödenek yardımı 1.250 TL olarak şartları sağlayan eğitimcilere verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ödenek yılda bir kez eğitimcilere verilmektedir. Ödemeler eylül ayından eğitimcilerin hesaplarına yatırılmaktadır. Eğitim yardımı ödenekleri her öğretmene göre değişiklik göstermekte olup hazırlık öğretmenleri %50 oranında eğitim yardımı yapılmaktadır.

Eğitim Öğretim Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

657 sayılı Kanun’un ek 32’nci maddesi gereğince eğitimcilere verilen yardım, öğretim yılı başladığı ay ve sonrası göreve başlayan eğitimcilere %75, birinci dönem sonrası ve ikinci dönemin sonlanması ile göreve başlayan eğitimcilere %50 oranında ödeme yapılır. Ödenek tutarları MEB tarafından yapılmakta olup ödenek tutarı toplu sözleşmeye göre belirlenir.

Eğitim Öğretim Ödeneği Geri Alınır Mı?

Eğitim öğretim yardımı geri alınmaz ve yılda bir kez şartları sağlayan eğitimcilere ödenir. Ödemeler her yıl eğitim döneminin başlaması ile beraber hesaplara yatırılmaktadır. Eğitim yardımı eğitimcilerin emekli olması ve ayrılması durumunda ödemeler geri alınmaz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili