1. Anasayfa
 2. Diğer

Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl, Nereden Alınır?

Ehliyet sağlık raporu nereden alınır, ehliyet almak için gerekli belgeler nelerdir, ehliyet sağlık raporu nasıl alınır tüm soruların cevabı yazımızın devamında bulunmaktadır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Yeni ehliyet başvurusu ve yenileme işlemi yapmak kişilerin öncelikle ehliyet sağlık raporu alması gereklidir. Ehliyet sağlık raporu nereden alınır, ehliyet almak için gerekli belgeler nelerdir, ehliyet sağlık raporu nasıl alınır tüm soruların cevabı yazımızın devamında bulunmaktadır.

Ehliyet Sağlık Raporu Veren Hastaneler

Yeni ehliyet başvurusu ve ehliyet yenileme işlemi için istenen ehliyet sağlık raporu alacağınız bir çok sağlık merkezi bulunmaktadır. En basit yöntem şu an için sağlık ocaklarına başvurmaktır. Kronik, fiziksel ve ruhsal bir problemniz olmaması durumunda ehliyet sağlık raporu kolayca alabilirsiniz. Ehliyet raporu veren hastaneler şu şekildedir;

 • Aile Hekimlikleri
 • Özel Hastaneler
 • Devlet Hastaneleri
 • Özel Tıp Merkezleri
 • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
 • Tıp Fakülteleri
 • Üniversite Hastaneleri

sağlık kuruluş ve merkezlerine başvurarak ehliyet sağlık raporu başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu aile hekiminden alınır mı?

Ehliyet sağlık raporu almak için Aile Hekimliklerine başvurmanız durumunda kronik, ruhsal ve fiziksel bir sorununuzun olması halinde sağlık raporu almanız mümkün değildir. Aile hekimliklerin de işitme, görme ve bir kaç test uygulanmaktadır. Bu testler sonucunda şüpheli bir durum olması halinde aile hekiminiz sizi devlet hastanelerine yönlendirmektedir. Kronik rahatsızlığınız olmaması ve gerekli testlerde bir problem yaşanmaması halinde engelli sağlık raporunu aile hekiminiz düzenlemektedir.

Ehliyet sağlık raporu e-devlet üzerinden alınır mı ?

Ehliyet sağlık raporu ön başvurusu e-devlet sistemi ile araclığı ile yapılmakta olup, muayene sonrası doktorunuzun hazırlamış olduğu raporda e-imzalı şekilde e-devlet sistemi üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Sürücü sağlık raporu başvurusu için e-devlet sisteminde yer alan ehliyet sağlık raporu e-devlet başvurusu bağlantısını kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Sürücü sağlık raporu e-imzalı şekilde e-devlet sistemi üzerinden almak için sağlık raporu sorgulama bağlantısını kullanarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Ehliyet Sağlık Raporu Örneği

Sağlık hizmetleri ve Aile Hekimlikliklri tarafından düzenlenen ehliyet sağlık raporu örneği alt kısımda yer almaktadır. 

Ehliyet Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar 2022 ?

Ehliyet sağlık rapor ücreti, aile hekimliklerine başvurmanız durumunda, sosyal güvenceniz olsun veya olmasın ücretsiz olarak verilmektedir. Ehliyet rapor ücretleri şu şekildedir;

 • Aile Hekimi tarafından Devlet hastanesine gönderilmeniz durumunda 50 TL
 • Aile Hekimi tarafından Üniversite hastanesine gönderilmeniz durumunda 75 TL
 • Devlet hastanesinden sağlık kurullarına gönderilmeniz durumunda 200 TL
 • Üniversite hastanesinden sağlık kuruluna sevk edilmeniz durumunda 300 TL

ehliyet sağlık rapor ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Özel Hastanelerde Ehliyet Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar ?

Özel hastanelerde sürücü rapor ücreti değişiklik gösterebilir. Bu tamamen ilgili özel hastanenin politikası ve mevcut hastalık durumlarınıza göre ücretlerde değişiklik gösterebilir. Rapor ücreti, muayene ücreti ve istenilmesi durumunda gerekli testler için alınacak ücretler, her özel hastanede farklı bir ücret toplamı çıkabilir. Özel hastaneye başvurmadan önce mutlaka bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Ehliyet Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi Nedir ?

Sürücü sağlık raporu geçerlilik süresi ehliyet türlerine göre farklı şekildedir.

 • B, BE, F, M, A1, B1, A2 ve M sınıfı ehliyet türleri için geçerli olan sağlık rapor süresi 10 yıl olarak uygulanmakta
 • C, D, C1E, CE, D1, DE, D1E ve G sınıfı ehliyet türleri geçerli olan sağlık rapor süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?

Yeni ehliyet almak için başvuran kişilerin öncelikle bağlı oldukları nüfus müdürlüklerinden ehliyet randevusu alması gereklidir. Randevu günü belli olduktan sonra herhangi bir PTT şubesini ziyaret ederek ehliyet harcını yatırmanız gereklidir. Harç yatırma işlemi sonrasında herhangi bir fotoğrafcı da ehliyet için gerekli olan biyometrik fotoğraf çektirmelisiniz. Tüm evraklarınızı tamamlayarak teslim etmeniz durumunda yeni ehliyetiniz 1 hafta içerisinde adresinize gönderilmektedir.

Dijital Ehliyet Nereden Alınır ?

Dijital ehliyetin diğer ismi yeni ehliyetlerdir. Dijital ehliyet başvurusu bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüklerine yapılır. Başvuru işlemleri sonrasında istenen evrakların tamamlanması ile beraber adresinize dijital ehliyetiniz gönderilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili