1. Ana Sayfa
 2. Diğer

EKPSS Nedir, EKPSS Başvurusu Ne Zaman?

​​​​​​​EKPSS , engelli tanımına uyan vatandaşların devlette memuriyet elde edebilmeleri için girdikleri merkezi sınav sistemidir.


0

EKPSS , engelli tanımına uyan vatandaşların devlette memuriyet elde edebilmeleri için girdikleri merkezi sınav sistemidir. Uygulanan merkezi sınav sistemi ile yıllardır engellilerin karşılaştığı sorunların önüne geçilmiş oldu. Çünkü önceden her kurum kendi sınavını yapıyordu ve bu durum birçok kişinin haksızlıklarla mücadele etmesine, sınav yerine ulaşım konusunda sıkıntılar yaşanmasına sebep oluyordu. 

EKPSS nedir?

Engelli vatandaşların kamu kurumlarında görev almasını kolaylaştıran ve ilk defa uygulamaya konulan Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 2012 yılında merkezi sınav kategorisinde gerçekleştirildi. Daha sonra sınavın resmi adı  2014 yılında Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) olarak değiştirildi. Yönetmelikte yer alan EKPSS ve EKPSS kura usulü ile ilgili madde 4’ün yer aldığı Tanımlar başlıklı yazıda yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir;

 • Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS); lisans, önlisans ve ortaöğretim kurumlarından mezun olan engellilerin, eğitim seviyesi ve engel durumlarına göre gerçekleştirilen ve sonucunda kamu kurum ve kuruluşlarına işçi olarak çalışmalarını sağlayan merkezi sınavdır.
 • Yerleştirme için yapılan kuralar ise; ilkokul, ortaokul, ilköğretim ve özel eğitim merkezinden mezun olan engelli vatandaşların tercih ettikleri kontenjanlara göre noter aracılığıyla atanmalarını sağlayan sistemin adıdır.

EKPSS kimler girebilir?

İlgili devlet kurumlarından engelli olduğunu sağlık kurul raporu ile kanıtlayan, en az ortaöğretim mezunu olan her engelli vatandaş EKPSS’ye girme hakkı kazanmaktadır. İlkokul, ortaokul, ilköğretim ve özel eğitim merkezi mezuniyet belgesine sahip engelliler ise kamu kurumlarında çalışabilmek için merkezi kura yöntemine başvurmak durumundadır. Yani ortaöğretim ve üstü bir kurumdan mezun olan engelli bireyler EKPSS ile devlet kadrolarında yer alabilirken;  ilkokul, ortaokul, ilköğretim ve özel eğitim uygulama merkezi mezunu engelliler ise doğrudan kura yöntemine tabi tutulmaktadır.

EKPSS için sınavın ve tercihlerin yapılacağı süre içerisinde mezun durumda olacak adaylar da başvuruda bulunabilmektedir. Kura yöntemindeyse; yerleştirme işlemleri için belirlenen son tarihe kadar mezun durumunda olabilecek her engelli birey başvurabilmektedir. 

MEB’den EKPSS’ye Hazırlananlara Mobil Uygulama yazımızı inceleyebilirsiniz.

EKPSS ne zaman yapılır?

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı iki yılda bir yapılmakla beraber, Devlet Personel Başkanlığı tarafından sınav ve yerleştirme takvimi kamuoyuna ilgili web sitelerinden duyurulmaktadır. Sınavın yapılacağı tarih ve sınav giriş yerleri hakkında detaylı bilgiler ilgili kamu dairesinin web sayfalarında açık bir şekilde yer almaktadır.

EKPSS nasıl uygulanır?

E Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) ile arasında bir takım farklar bulunan EKPSS, kamu kurumlarında engelli bireylerin çalışabilmesi için yeterli kontenjanların olması durumunda engel gruplarına göre değerlendirilerek yapılır. Gerek sınav soruları olsun gerekse öğrenme, algılama ve dil gelişimleri olsun engellilerin bilgi ve beceri düzeylerini ölçen bir sınav uygulanır. Ayrıca sınavlar, yine engellilerin ulaşabilecekleri bir ortamda ve uygun optik okuyucuların kullanılmasıyla gerçekleşir.

EKPSS geçerlilik süresi nedir?

Merkezi sınav yöntemi kullanılarak uygulanan EKPSS sonuçlarıyla, sınavın yapıldığı tarihten itibaren 2 yıl boyunca gerçekleştirilen tüm atamalarda tercihte bulunulabilir. Ancak 2 sene içerisinde yeni bir sınav yapılmazsa elde edilen sonuç, bir sonraki yapılacak sınav tarihine kadar geçerli sayılmaktadır.

Ekpss her yıl var mı?

EKPSS sınavı ÖSYM tarafından iki yılda bir yapılmakta olup, EKPSS sonuçları dört yıl olarak geçerliliğini korumaktdır. Mevcut süre içerisinde bir sınav olmaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçları açıklanmasına kadar geçerliliğini korumaktadır.

Kamu Kurumlarının Engelli Memur Kontenjanları

Engelli vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilmeleri için ilgili kurumun kadro sayısının %4 kadarı, özel sektörde ise %3 engelli kontenjanı olarak belirlenmektedir. Bu kontenjanlar belirlenirken;

 • Engellilerin mezun oldukları okul
 • Engel oranı
 • Hizmet verebilecekleri bölümler
 • Çalışacakları kurumda elde edecekleri ünvan dikkate alınmaktadır. 

Uygun kadro bulunmadığı takdirde aranan şartlarda değişiklik yapılarak yeterli oranda kontenjan tahsis edilmektedir. 

EKPSS kura şartları nelerdir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak üzere merkezi sınav ve kura yöntemine tabi olan adaylarda ilgili yönetmelikte yer alan şartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Yerleştirmenin yapıldığı tarih itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Atama istenilen kadro için yeter ve gerek şartları sağlamak,
 • Daha önceden herhangi bir kamu hakkından mahrum kalmamak,
 • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmayı engelleyecek suçlardan dolayı hükümlü olmamak,
 • Askerlik ile ilgili herhangi bir sorun bulunmamak

Bunların haricinde özel şartların da yer aldığı maddeler bulunmaktadır. Adayların tercih edecekleri kadroların karşılığında tercih kılavuzunda yer alan yeterlik, sertifika ya da yabancı dil koşulları sağlanmalıdır. Gerekli durumlar oluştuğu takdirde adayların tercihlerine yerleşmeleri için merkezi atama kuralları uygulanır. 

EKPSS sınavı ne zaman 2022?

EKPSS sınavı engelli kişilere yönelik bir sınav olmakla beraber iki yılda bir yapılmaktadır. EKPSS sınavı 2021 yılı içerisinde yapılmayacak olup sınav 2022 yıl itibari ile uygulanacaktır. EKPSS 2022 sınav tarihi 24 Nisan, EKPSS başvuruları 27 Ocak itibari ile başlayıp 15 Şubat tarihine kadar devam edecektir.

EKPSS için geç başvuru tarihi 9-10 Mart tarihleri arasında yapılacaktır. Sınav sonuçları ise 20 mayıs tarihinde açıklanacaktır.

EKPSS sınav konuları nelerdir?

2022 EKPSS konuları Türkçe, matematik, tarih, çoğrafya ve vatandaşlık konuları yer alır.

2022 EKPSS Soru Dağılımı ise şu şekildedir.

 • Türkçe 15 Soru
 • Matematik 15 Soru
 • Tarih 10 Soru
 • Vatandaşlık 9 Soru
 • Çoğrafya 5 Soru
 • Genel konular 6 Soru şeklinde sorulmaktadır.

EKPSS Sınav Süresi Ne Kadar ?

EKPSS Sınav Süresi toplam 60 dakika olup, kişinin engel durumuna göre ek süre uygulaması yapılmaktadır.

EKPSS en az kaç puan almak gerekir?

KPSS sınavına baktığımızda en düşük taban puan 60 olarak görülmektedir. Fakat EKPSS sınav puanları en yüksek puan üzerinden genelde atamalar yapılmaktadır. EKPSS atamaları çoğunlukla açıklanan kadrolara ve illere göre değişebilir. Bu sebeple EKPSS taban puanı söylemek doğru olmayacaktır.

EKPSS yılda kaç kez atama yapılır?

EKPSS engelli personel alımları, kontenjanın açık olduğu sürece yılda iki kez yapılmaktadır.

ÖSYM engelli kura tercihleri ne zaman 2022?

Engelli Kura Tercihleri henüz açıklanmadığından dolayı tarih verilmemiştir. ÖSYM tarafından açıklanması ile beraber tarih bilgisi paylaşılacaktır. Tercih işlemleri “https://ais.osym.gov.tr” üzerinden T.C. Kimlik numarası ve aday şifresi ile giriş yapıldıktan sonra EKPSS tercih işlemleri yapılmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap