1. Anasayfa
 2. Diğer

EKPSS Nedir, Sınava Nasıl Hazırlanılmalı?

EKPSS, Engelli vatandaşlarımızın, yasal gerekli şartlara uyması şartıyla kamu kurum ve kuruluşlarında işçi ve memur olarak görev alabilmeleri için yürütülen merkezi sınav sistemidir.


3
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

EKPSS, Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu olan engelli bireylerin, eğitim ve engel durumu göz önüne alınarak yapılan, adayın aldığı iyi sonuçlar neticesinde ise kamuya ait kurum ve kuruluşlarda işçi veya memur olarak işe alınmalarını sağlayan, merkezi bir sınav sistemidir.

EKPSS tercihlerini yapmak isteyen adayların, TC Kimlik numarası ve ÖSYM aday şifrelerini kullanarak, ÖSYM internet sitesinden tercihlerini yapabilirler.

EKPSS Sınavına Katılım Şartları Nelerdir ?

EKPSS Sınavı Katılım Şartları, adım adım incelemek gerekirsek;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yasal zeminde, kamunun sunduğu haklardan mahrum bulunmamak
 • Sağlık kurulu raporu ile, en az %40 ve üzerinde engeli olduğunu kanıtlamak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olmak

EKPSS Sınavında Uygulanan Soru Sayıları

EKPSS Sınavı sistemi genel yetenek ve genel kültür testi olmak üzere iki grup olarak sorular olmaktadır.

Genel Yetenek Testi

 • Matematik : 15 Soru
 • Türkçe : 15 Soru

Genel Kültür Testi

 • Türk Kültür ve Medeniyetleri : 3 Soru
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi : 10 Soru
 • Türkiye ve Dünya Genel, Kültürel Sorular : 6 Soru
 • Temel Yurttaşlık Bilgisi : 6 Soru
 • Türkiye Coğrafyası : 5 Soru

2020 EKPSS Sınavı Ne Zaman ?

EKPSS sınavı 15 Kasım 2020 tarihinde yapılacak olup, kura ile katılacak adayların en geç başvuru tarihi 09-10 Aralık 2020 tarihleri arasında olacaktır.

EKPSS Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı ?

Engelli bireylerin, gerekli yasal şartları sağlaması ve kamu kuruluşlarında memur ve işci olarak görev hak kazanmaları için yapılan merkezi sınav sistemi EKPSS’nin, engelli bireyler için son derece önemli bir sınav olduğunu söylemek mümkün.

Kendi hayatlarını daha iyi bir şekilde sürdürmek isteyen engelli bireyler için, EKPSS hayati önem taşımaktadır. Daha önceki EKPSS sınavlarına girmiş olan kişilerin ortak kanısı, KPSS sınavlarına göre EKPSS sınavlarının biraz daha kolay olduğu yönündedir.

Engelliler için Halk Eğitim Merkezleri

Türkiye genelinde neredeyse her ilçede bulunan Halk Eğitim Merkezleri, EKPSS sınavları öncesinde, ücretsiz kurslar açarak eğitimler vermektedir. EKPSS hazırlık kitapları hakkında tavsiyelerde bulunmadan önce, Halk Eğitim Merkezleri’nin verdiği bu hizmetler hakkında bilgi sahibi olmak, yararlı olacaktır. Bağlı bulunduğunuz ilçenin eğitim merkezinden, konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Her ilçede olmasa da, talebin yoğun olduğu bölgelerde bu tür kursların varlığı bilinmektedir.

Engelliler için Videolu Dersler

Oldukça başarılı EKPSS eğitim araçları ve eğitim videoları bulunmaktadır. Youtube gibi video sitelerinde yer alan dersler, EKPSS hazırlık konusunda sizlere önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

EKPSS Hangi Yardımcı Kitaplar ile Hazırlanmalı

Murat yayınları EKPSS Ortaöğretim ve Ön lisans modüler seti, EKPSS sınavı hazırlığı konusunda, size yardımcı olacak önemli bir kaynak olacaktır.

Filozof Yayıncılık imzasıyla raflardaki yerini alan EKPSS Lise ve Önlisans Konu Kitabı, geçmiş yıllar göz önüne alınarak hazırlanmış en iyi kaynaklar arasında yer alıyor.

Geçmiş yıllarda yer alan EKPSS Lise ve önlisans çözümlü deneme sınav kitapçığı ile, sınavlara daha etkin bir şekilde hazırlanabilirsiniz. 

Konu anlatımlı Murat yayınları soru bankası ve deneme kitapları da, EKPSS sınavlarına hazırlık için, önemli bir kaynak olacaktır.

Bu yardımcı kitapların yanı sıra, daha önceden EKPSS sınavına girmiş insanların ortak kanısı, EKPSS hazırlık kitaplarının daha basit olduğu, çalışmaların direkt olarak KPSS hazırlık kitaplarından yapılması gerektiği yönündedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (3)

 1. 29 Haziran 2023

  Eren Bey,
  Bipolar duygu durum bozukluğu kaynaklı yüzde 40 ruhsal engelli raporum var, EKPSSye girip memur olmak istiyorum ancak Mahkeme tarafından Kısıtlılık kararı var.
  Kısıtlı biri olarak EKPSSye girmem ve memur olmam mümkün mü, kısıtlılık kararı memuriyete engel olur mu olmaz mı?
  Yukarıdaki yazınızda EKPSSye girme şartları arasinda “Yasal zeminde, kamunun sunduğu haklardan mahrum bulunmamak” maddesi var.
  Kısıtlı olanlar bu madde içinde mi değerlendirilir ve bu nedenle EKPSSye giremezler?
  Saygılar.

Bir yanıt yazın