1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır, TC ile emekli maaşı sorgulama, 4A emekli maaş sorgulama işlemi, 4B emekli maaş sorgulama işlemi, 4C emekli maaş sorgulama işlemi, Tüm detayları ile yazımızın devamında.


14
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Emeklilik hakkı kazanan kişiler, emekli maaşı sorgulama işlemi yaparak ne kadar ödeme alacağı merak etmektedir. Biz de bu yazımızda SGK emekli maaşı sorgulama işlemlerini nereden ve ne şekilde yapabileceğinizi anlatacağız.

Türkiye’de de SGK tarafından yönetimi ve denetimi yapılmakta olan sigortalılık ve emeklilik hizmetleri bağlamında SSK sigortalılarının emeklilik hakkını kazanabilmesi için yerine getirmesi gereken SSK emeklilik şartları ve koşulları belirlenmiştir.

Emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır?

Ülkemizde emekli olunduğunda ne kadar emekli maaşı alınacağı bilgisi e-devlet üzerinden emekli aylık bilgisi hizmet ekranından gerçekleştiriliyor.

Bu durumda da günümüzde internet kullanımının artmasıyla aktif olarak SSK emeklisi olan vatandaşlar tarafından e-devlet üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online emekli maaşı hesaplama hizmet uygulaması oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Şimdi adım adım emekli maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır tek tek inceleyelim.

4A emekli maaş sorgulama işlemi

Ülkemizde e-devlet üzerinde yer alan SSK emekli maaşı sorgulama uygulaması üzerinden SSK sigortalı ve emeklileri en güncel SSK sigorta bilgilerine ve SSK emeklilik koşulları çerçevesinde emekli olduklarında alacakları SSK emekli maaşını hesaplama imkanına sahiptirler.

1) Emeklilik sorgulama işlemleri E-devlet üzerinden e-devlet şifresi ve tc kimlik no ile giriş yapınız.

E-Devlet giriş
E-Devlet giriş

2) Arama kısmına “Emekli Aylık Bilgisi” yazmalısınız.

Emekli Aylık Bilgisi Adım 2
Emekli Aylık Bilgisi

3) Gelen ekran üzerinde emekliliğiniz hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz. “Aylık Tutar” olarak belirtilen kısım alacağınız emekli maaşınızı göstermektedir.

Emekli maaşı sorgulama
Emekli maaşı sorgulama
4A Emekli Maaşı Sorgulama
thumbnail
Önerilen Yazı
Ek Ödeme ile Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

4B emekli maaş sorgulama işlemi

E-devlet online sorgulama hizmetleri ile birlikte bir kaç dakika içerisinde sigorta ve emeklilik sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilme imkanı bulunmaktadır. E-devlet sistemine kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra;

1) E-devlet arama ekranı kısmına 4B emekli aylık bilgisi yazınız.

4B Emekli Aylık Bilgisi
4B Emekli Aylık Bilgisi

2) Gelen ekran üzerinde emekliliğiniz hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz. “Aylık Tutar” olarak belirtilen kısım alacağınız emekli maaşınızı göstermektedir.

4B Emekli Aylık Bilgisi
4B Emekli Aylık Bilgisi

4B emekli maaşı sorgulamak için alt kısımda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

4B Emekli Maaşı Sorgulama

4C emekli maaş sorgulama işlemi

E-devlet üzerinden çok kolay ve çok hızlı bir şekilde en güncel durumdaki sigorta bilgilerine göre emeklilik döneminde alacakları güncel emekli maaşı bilgileri öğrenilebilmektedir.

1) E-devlet arama ekranı kısmına 4C emekli aylık bilgisi yazınız.

4C Emekli Aylık Bilgisi
4C Emekli Aylık Bilgisi

2) Gelen ekran üzerinde emekliliğiniz hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz. “Son Ödenen Net Tutar” olarak belirtilen kısım alacağınız emekli maaşınızı göstermektedir.

4C emekli aylık bilgisi
4C emekli aylık bilgisi
4C Emekli Maaşı Sorgulama

4C emekli maaşı sorgulamak için alt kısımda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

TC ile emekli maaşı sorgulama işlemi

Web üzerinden oldukça aktif bir hizmet politikası benimsemiş durumda olan SGK’nın internette yer alan online sorgulama hizmetleri ile birlikte bir kaç dakika içerisinde sigorta ve emeklilik sorgulama işlemlerini gerçekleştirme imkanı bulunmaktadır.

 1. 4A Emekli Maaşı Hesaplama
 2. 4B Emekli Maaşı Hesaplama
 3. 4C Emekli Maaşı Hesaplama

Bu doğrultuda internet üzerinde yer alan SGK’nın dijital hizmet veren uygulamaları e-SGK uygulamaları arasında bulunan& SSK emekli maaşı sorgulama hizmeti ekranında SSK sigortalıları tarafından çok kolay ve çok hızlı bir şekilde en güncel durumdaki sigorta bilgilerine göre emeklilik döneminde alacakları güncel SSK emekli maaşı bilgileri öğrenilebilmektedir.

Emekli maaş bordrosunu nerden alabilirim? 

Emekli maaşınızın bordrosu sorgulaması e-devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Öncelikle e-devlet sistemine giriş yaparak arama kısmına “E-Bordro” yazınız.

Açılan ekranda sorgulama yapmak istediğiniz bodronun yıl ve ay bilgisini girmelisiniz. Daha sonra sorgula düğmesine basarak e-bordro sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Emekli Maaş Bordro Sorgulama

Emekli maaşı sorgulama konumuz hakkında aklınıza takılan soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 4
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (14)

 1. Merhaba ben %52 engelliyim 04.01.2022 SGK başlangıç ve 3782 prim gün sayım var birde doğum borclandirmasinda 168 gün sayısı var emeklilik durumum ne olur acaba?

  • Evrim hanım sanırım SGK başlangıcınızı yanlış yazdınız doğru yazarsanız hesaplayabiliriz.

   • EVET YANLIŞ YAZMIŞIM 04.01.2002 OLACAKTI ÜZGÜNÜM

    • Engelli emeklilik şartlarınız 19 yıl sigortalılık süresi 4240 prim günü. Kalan süreniz doğum borçlanmasını da eklersek Sigortalılık Süresi Tamamlanmış 290 prim günü gerekmektedir. (4A olarak hesaplanmıştır.)

    • Kusura bakmayın ben doğum borclandirmasi gününü de yanlış yazmışım.duzelterek 04.01.2002 SGK başlangıç 3782 prim gün sayısı ve 320 gün borçlanma beraberinde tekrar hesaplayabilirsiniz? Birde eksin kalan günün ödemesini yapma imkanım olur mu?olursa o ne kadar tutar?

 2. 10 ay önce

  Merhaba Eren bey,
  4a tescil tarihim 17.05.1999. prim günüm 4296 gün. 2019 yılından beri kronik itp hastası olduğum için çalışmıyorum. 06 Ocak 2023 tarihin de engelli raporu aldım. Oran %46 ve süresiz verildi. Engelli emeklilik için başvuru yapmak istediğim de sigorta girişi yapmam gerektigini vergi indirimi belgesi alarak emeklilik başvurusu yapabileceğimi söylediler.
  Konu ile ilgili sizinde yorumunuzu rica ediyorum. Kolay gelsin

  • Nuriye hanım muhtemelen vergi indirimine başvurdunuz fakat kayıtlı bir işte çalışmadığınız için vergi indirimi başvurunuz olmadı. Vergi indirim belgesi almak için kayıtlı bir işte çalışmanız gereklidir. 10 gün 1 ay bir işte SGK girişli görünürseniz vergi indirim belgesi başvurunuz kabul edilecektir.

 3. 1 sene önce

  Mrblar ben 72 vergi indirimi ile 20.10.2022.emeklilige başvurdum ve maaş başlangıcı 01.11.2022yaziyor e devlette ve maaş alma zamanım ayın 24 u yazıyor 769 tl gibi bir maaş yazıyor o dilekçeyi verdiğim 20 ekimle 24 arasındaki 4 günlük para mı yoksa Ekim ayı 10 günlük müdür 30.08.2003 sigorta girişim ve 4463 gün primim var ama şuan aylığım filan 0 yazıyor tam belli değil bende bu sekilde maaşımı öğrenmek istiyorum

 4. 1 sene önce

  Merhaba eren bey %42 raporum var 1983 doğumlu 30.04.2003 sigorta girişliyim 5200 sigortam 900 gün bağkurum var temmuz emekli maaş hesaplamada 3600 tl cıkıyor şartları doldurdum şimdi olsam emekli 3600 üzerine devletin verdiği %40 enflasyon farkı konulabilir İ Bi yazıda ocak ve haziran enflasyon farkları üstüne konulup öyle hesaplanıyor diyor calışma imkanımda var şu anda 7500 maaşım var emekli maaşı yüksek olsun diye Bi 5 sene daha düşünüyorum belki bu arada emeklilik kat sayısında yükselebilir cok kararsızım yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

  • Süleyman Bey, şu an yapılan zammın emekli maaşı hesaplama araçlarına yansıyıp yansımadığını henüz bilmiyoruz fakat yakın sürede güncelleme olmadıysa, araçları güncelleme yaparlar. Şöyle düşünün emekli olup SGDP ile çalışmak daha mantıklı seçenek. Hem emekli maaşı alacaksınız hem de normal maaşınızı tabi işyeriniz bu durumu kabul ederse.

Bir cevap yazın