Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Emekli Olan Engelliler Tekrar Çalışabilir mi
Engelli

Emekli Olan Engelliler Tekrar Çalışabilir miEngelli kişiler, engelli olmayan kişilere göre daha avantajlı olarak yaş şartı beklenmeksizin engelli erken emekli olma hakları vardır. Bu avantaj yaş şartı aranmaksızın prim ve sene sınırını doldurarak emekli olmalarından kaynaklıdır. 

Engelliler Nasıl Emekli Olur ?

Engelli kişiler alt kısımda yer alan üç şartı sağladıkları zaman erken emekli olabilirler. Tabi bu iki şart bazı kurallara bağlıdır. 

Engelliler için emekli olma şartları kısaca incelemek gerekirsek;

 • Sigorta tarihinden itibaren sigorta hizmet yılı
 • Sigorta tarihinden itibaren prim gün sayısı
 • Vergi indirim belgesine sahip olunması

Engelli kişilerde erken emeklilik kazanması durumunda yaş şartı bulunmamaktadır. 

Engelliler Emekli Olduklarında Yüksek Maaş mı Alırlar ?

Emeklilik talep eden engelli kişiler yüksek ya da düşük maaş alır ifadeleri yanlıştır ve göreceli bir konudur. Engelsiz kişilere göre bir miktar maaş avantajı olsa da kayda dair bir maaş farklı bulunmamaktadır.

Engelli kişinin emekli maaşına etki eden faktörler;

 • Prim Gün Sayısı
 • Hizmet Yılı Süresi
 • Prim Ödeme Miktarı

Hesaplama yapılırken bazı konularda avantajlar olsa da yukarıda belirtildiği gibi kayda dair bir farklılık olmayacaktır.

Emekli Olduktan Sonra Çalışabilir mi ?

Burada dikkat edilmesi gereken kişin, malulen veya yaşlılık emekliliğini tercih ettiği durum ile alakalıdır.
Malulen emekli olmak, kişinin bir daha çalışmayacak kadar fiziksel veya ruhsal kaybı olduğunu gösterirken, Yaşlılık emekliliği prim gün sayısını doldurarak hak edilen emekliliği gösterir. Malulen emekli olan kişilerin SGK kayıtlı çalışması durumunda çalışmak isterlerse emekli maaşları kesilir.

İş Yerleri Emekli Engelli Çalıştırabilir mi ?

Emekli engelli kişilerin herhangi bir işte çalıştırmaları konusunda yasal olarak hiçbir engel yoktur. Hatta emekli engelli çalıştıran firmalar SGK primlerinde avantaj sağlar. Bir çok işyeri emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmek isteyen kişilere kolaylık sağlamakta ve tekrar SGK ya bildirimde bulunarak, kişiyle tekrar çalışmak istediğini bildirmektedir. Tabi bu durum her işveren için mecburi değildir. Tamamen işverenin kararı olan bir durumdur.

Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Engelli emekliliği, devletin engellilere sağladığı en önemli haklar arasında sayılabilir. Engelliler sağlık sorunu olmayan kişilere göre daha az süre de emekli olurlar. Engellilere emeklilik konusunda pozitif ayrımcılık sağlanmaktadır. Engelli hakları arasında en çok merak edilen konu olan engelli emeklilik şartları şunlardır. Aşağıdaki şartlara ve tabloya göre sizlerde ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabilirsiniz veya engelli emeklilik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

2008 Öncesi Engelli Erken Emeklilik Şartları

2008 öncesi engelli erken emeklilik şartları alt kısımda yer alan tabloda belirtilmiştir.

2008 Öncesi Engelli Erken Emeklilik Şartları

2008 Sonrası Engelli Erken Emeklilik Şartları

2008 sonrasıengelli erken emeklilik şartları alt kısımda yer alan tabloda belirtilmiştir.

2008 sonrası Engelli Erken Emeklilik Şartları

Engelli Erken Emeklilik (Yaşlılık Emekliliği)

Engelli kişiler emekli olmak için, yukarıdaki şartları sağlayarak emeklilik talebinde bulunabilirler. Bu şekilde emekli olan kişiler, emekli maaşları bağlandıktan sonra istedikleri işte SGDP Primi ödeyererek çalışmaya devam edebilirler. 

Engelli Malulen Emeklilik (Malül Olmak)

Engelli kişiler malulen emekli olma talebinde bulunarak emeklilik hakkı elde edebilir. Erken Emekli olanlar, daha sonra istedikleri işte çalışabilirken, Malulen emekli olanlar daha sonra çalışmak isterlerse emekli maaşlarını kestirmek zorundadır.

Yorumları Oku

 • 10 Nisan 2021

  Metin Uzun

  Merhaba ben %60 ile kanser tedavisi gördüğüm için ve organ kaybı olduğundan malulen emekli oldum. Özel sektörde çalışma şartlarım nasıl maaşım kesilmeden birde normal çalışma olmadan patronun vekaleti ile resmi kurumlar da işlem takibi yapabilir miyim teşekkürler
  Cevapla
 • 19 Mart 2021

  Şaban

  Merhaba %50 vergi indirimden emekli oldum tekrar sgk isinde calisabilirmiyim maasim kesilirmi yaslilik ayligi baglandi bu vergi indirimmi yoksa malulenmi benden istenen 19 yıl sgk olmam ve 4240 gün pirim ben tamamladim emekli oldum çalışmamda maasim kesilirmi
  Cevapla
 • 4 Mart 2021

  Selim K

  Merhaba.Ben doğuştan engelli olarak 1991 de normal kadroda 657 dmk istinaden göreve başladım.25 yıl 6 ay görev yaptıktan sonra %64 engelli raporuyla 2017 de emekli oldum.Sorum şu.Herhangi bir sanatsal faaliyette bulunmam akabinde maaşım kesilir mi ve mevcut durumumla işyeri açabilir miyim.Teşekkür ederim,
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :