İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Emekli Olan Engelliler Tekrar Çalışabilir mi?

Engelli kişiler, engelli olmayan kişilere göre daha avantajlı olarak yaş şartı beklenmeksizin engelli erken emekli olma hakları vardır. Bu yazımızda emekli olan kişiler tekrar çalışabilir mi sorusunun cevabını araştırdık.


11

Engelli kişiler, engelli olmayan kişilere göre daha avantajlı olarak yaş şartı beklenmeksizin engelli erken emekli olma hakları vardır. Bu avantaj yaş şartı aranmaksızın prim ve sigorta yıl sınırını doldurarak emekli olmalarından kaynaklıdır.

Engelli emekli olduktan sonra çalışabilir mi?

Burada dikkat edilmesi gereken kişin, malulen veya yaşlılık emekliliğini tercih ettiği durum ile alakalıdır. Şöyle ki;

 • Engelli erken emekli olan kişiler emekli olduktan sonra çalışabilir.
 • Malulen emekli olan kişilerin SGK kayıtlı çalışmak isterlerse emekli maaşları kesilir.

Malulen emekli olmak, kişinin bir daha çalışmayacak kadar fiziksel veya ruhsal kaybı olduğunu gösterirken, Yaşlılık emekliliği prim gün sayısını doldurarak hak edilen emekliliği gösterir. Engelli kişiler malulen emekli olma talebinde bulunarak emeklilik hakkı elde edebilir. Erken Emekli olanlar, daha sonra istedikleri işte çalışabilirken, Malulen emekli olanlar daha sonra çalışmak isterlerse emekli maaşlarını kestirmek zorundadır.

Vergi indiriminden emekli olanlar sigortalı çalışabilir mi?

Engelli erken emekli olan kişiler 4A kapsamında çalışıp emekli olması durumunda SGDP primi ödeyerek çalışma hayatlarına devam edebilir.

İşverenler emekli engelli çalıştırabilir mi?

Emekli engelli kişilerin herhangi bir işte çalıştırmaları konusunda yasal olarak hiçbir engel yoktur. Hatta emekli engelli çalıştıran firmalar SGK primlerinde avantaj sağlar. Bir çok işyeri emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmek isteyen kişilere kolaylık sağlamakta ve tekrar SGK ya bildirimde bulunarak, kişiyle tekrar çalışmak istediğini bildirmektedir. Tabi bu durum her işveren için mecburi değildir. Tamamen işverenin kararı olan bir durumdur.

Engelliler emekli olduklarında yüksek maaş mı alırlar?

Emeklilik talep eden engelli kişiler yüksek ya da düşük maaş alır ifadeleri yanlıştır ve göreceli bir konudur. Engelsiz kişilere göre bir miktar maaş avantajı olsa da kayda dair bir maaş farklı bulunmamaktadır.

Engelli kişinin emekli maaşına etki eden faktörler;

 • Prim Gün Sayısı
 • Hizmet Yılı Süresi
 • Prim Ödeme Miktarı

Hesaplama yapılırken bazı konularda avantajlar olsa da yukarıda belirtildiği gibi kayda dair bir farklılık olmayacaktır.

Engelliler nasıl emekli olur?

Engelli kişiler alt kısımda yer alan üç şartı sağladıkları zaman erken emekli olabilirler. Tabi bu iki şart bazı kurallara bağlıdır.

Engelliler için emekli olma şartları kısaca incelemek gerekirsek;

 • Sigorta tarihinden itibaren sigorta hizmet yılı
 • Sigorta tarihinden itibaren prim gün sayısı
 • Vergi indirim belgesine sahip olunması

Engelli kişilerde erken emeklilik kazanması durumunda yaş şartı bulunmamaktadır. Engelli kişiler emekli olmak için, yukarıdaki şartları sağlayarak emeklilik talebinde bulunabilirler. Bu şekilde emekli olan kişiler, emekli maaşları bağlandıktan sonra istedikleri işte SGDP Primi ödeyerek çalışmaya devam edebilirler.

Engelli emeklilik şartları nelerdir?

Engelli emekliliği, devletin engellilere sağladığı en önemli haklar arasında sayılabilir. Engelliler sağlık sorunu olmayan kişilere göre daha az süre de emekli olurlar. Engellilere emeklilik konusunda pozitif ayrımcılık sağlanmaktadır. Engelli hakları arasında en çok merak edilen konu olan engelli emeklilik şartları şunlardır. Aşağıdaki şartlara ve tabloya göre sizlerde ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabilirsiniz veya engelli emeklilik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

2008 öncesi engelli erken emeklilik şartları

2008 öncesi engelli erken emeklilik şartları alt kısımda yer alan tabloda belirtilmiştir.

Engelli Emeklilik Tablosu
Engelli Emeklilik Tablosu

2008 sonrası engelli erken emeklilik şartları

2008 sonrası engelli erken emeklilik şartları alt kısımda yer alan tabloda belirtilmiştir.

Engelli Emeklilik Tablosu
Engelli Emeklilik Tablosu

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (11)

 1. 1 hafta önce

  Benim babam 1982 sgk girişli sonrasında ise bağkur daha sonrasında ise birleştirip sgk ya geçti 3,5 sene sgk yatıracak emekli olacaktı fakat yatıramadı çalışamadı malulen emekliliğe başvurduk malülen yeterli görülmedi sonrasında ise biz devlet hastanesi engelli raparu için başvurduk bize %74 engelli raparu verildi 2 senelik babamın ise sgk+bağkur toplamı 4000 bin gün primi var. Acaba babam bu şartlar altında vergi indiriminden emekli olabilirmi ?

  • İşe giriş tarihini tam olarak yazmamışsınız fakat 01.01.1982 olarak hesaplarsak engelli emeklilik şartlarınız 15 yıl sigortalılık süresi 3600 prim günü. Engelli emeklilik başvurusu için Sigortalılık Süresi Tamamlanmış 400 gün önce prim gününüzü doldurmuşsunuz. Vergi indirim belgesi şartı ile başvuru yapmalısınız.

 2. merhabalar .belediye şiketi yani kamu şirketinde sözleşmeli olarak çalışmaktayım.6 ay önce vergi indiriminden yüzde 51 engelli raporu aldım.günüm primim tutuyor emekli olamk için.şayet emekli olursam aynı şirkette çalışmaya devam edebilirmiyim emekli maaşı kesilir mi teşekkür ederim

 3. 4 hafta önce

  Merhaba ben yüzde 45 engelliyim vergi muafiyetinden faydalanarak malulen emekli oldum e devlet üzerinden baktığımda maaşım yaşlılık aylığı olarak görünüyor başka bir işe girsem maaşım kesilir mi bana bir yol gösterebilir misiniz malum emekli maaşı yetmiyor

 4. 1 ay önce

  Merhaba,
  Ben 3.derece engelli emeklisi oldum 4 ay önce, 43 yasimdayim ve şu an bir şahıs firmasında çalışacak olursam emekli maaşım kesintiye ugrarmı ve çalışırken ödenmesi gereken SGDP primlerine devlet ne kadar katkıda bulunur? Ve iş yeri sahibi bu primlerin yüzde kaçını öder? Yani iş yeri sahibine ek bir külfet binermi?
  Tşk ederim

  • İnan Bey, öncelikle emekli maaşınız kesinlikle kesintiye uğramaz. Emeklilik ile beraber çalışmak için SGDP payı ödenmelidir. 4 (a) kapsamında hizmet akdi ile çalışanların prime esas kazançları üzerinden kesilen %32 oranındaki sosyal güvenlik destek primini ödemekle işverenler yükümlüdür.

 5. 3 ay önce

  Merhaba ben vergi indirim diliminden emekli olmak istiyorum bunun için öceliklle engel raporumu çıkartmam gerekiyor sanırım ama aklımı kurcalayan soruya cevap bulamadım emekli olduktan sonra aynı işyerim beni engelli emekli kadrosundan ile alabilir mi yani engel kağıdımı kullana bilirmiyim yada sadece emekli kısmından mı işe alım yapabilir yardımcı olursanız sevinirim

  • Gülşen hanım merhaba, öncelikle 2008 Ekim ayı öncesi girişli iseniz (4A) olduğunuzu varsayıyorum vergi indirim belgesi almanız gerekli. Engelli raporunuz yüzde ve kırk üzeri almanız durumunda engelli vergi indirimine başvurabilirsiniz. Emekli olduktan sonra işyeriniz sizinle çalışmak isterse emekli kapsamında SGDP ödeyerek sizinle devam edebilir. Bu durum tamamen işveren ve sizin aranızda olacak bir durumdur. Örneğin bir yakın dostumuz hem emekli hem engelli kadrosunda sıkıntısız devam ediyor. Teşekkürler.

Bir cevap yazın