Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Emekli ve Engelli Maaşına Haciz Konulabilir Mi
Haberler

Emekli ve Engelli Maaşına Haciz Konulabilir Mi

Günümüzde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de ekonomik problemlerdir. Ekonomik problemlerin başında kredi borcu, konut borcu, araç borcu, nafaka vb. borçların ödenmemesinden kaynaklanan problemlerden dolayı, borçlu kişilere yasal işlemler uygulanır.Günümüzde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de ekonomik problemlerdir. Ekonomik problemlerin başında kredi borcu, konut borcu, araç borcu, nafaka vb. borçların ödenmemesinden kaynaklanan problemlerden dolayı, borçlu kişilere yasal işlemler uygulanır.

Geçmiş yıllara nazaran bankalar, haciz işlemi başlatmadan önce kişilere üç ay zaman tanımakta ve herhangi bir mal haciz edilmemektedir. Kişi tarafından borç ödenmemesi ve iki ayı aşması durumda haciz işlemleri başlatılmakta ve sürecin devamında mal varlığı araştırılmaktadır. Kişinin üzerine kayıtlı mal olması durumunda ŞERH koyularak satışı engellenmektedir.

Kişi borcunu ödememesi sonucu yasal işlem başlatılarak tapulu malları bankalar tarafından ihale usülü satışa konmaktadır. 

Emekli Maaşı Haciz Edilir mi

Kanun ve yasalar gereği emekli kişinin onayı olmadan emekli maaşı haciz edilemez. Emekli grubu 4/A yada 4B farketmeksizin emekli olan kişilerin üçüncü şahıslara borçlanmasından kaynaklanan emekli maaş haczedilmesi için izin gerekmektedir. Nafaka borçları ve Sosyal Sigortalar Kurumu alacakları için kişinin emekli maaşını haciz edebilir.

Evde Bakım Maaşı Haciz Edilir Mi

Evde Bakım Maaşı, dul ve yetim aylığı, yaşlılık maaşı gibi aylıklara T.C. yargı kararlar ışığında ve Anayasal hak kapsamında hiçbir şekilde haciz edilemez olduğu net şekilde belirtilmiştir.

Bu türdeki maaşlara banka, devlet ya da alacaklı kişi hiç bir koşulda kişinin onayı olmadan kesinti olmaz ve haciz edilemez. Maaşınıza herhangi bir noter kanalı ile haciz işlemi uygulanırsa, itiraz ederek haciz işlemini kaldırabilirsiniz.

Engelli Aylığı Haciz Edilir Mi

2022 sayılı kanun kapsamında alınan aylıklar haciz edilemez, diğer maaş türlerinin aksine engelli kişinin muvafakati olsa dahi haciz edilmemektedir.

Haciz İşlemi Kesintisi Ne Kadar ?

Borçlarınızdan dolayı aldığınız maaşa haciz işlemi uygulanması durumunda maaşınızın 4/1 kesinti uygulanır. Bu kesinti kapsamında Asgari Geçim İndirimi ve çocuk parası gibi ek ödemeler düşülerek hesaplanır.

Yorumları Oku

 • 30 Nisan 2021

  Mücahit Eşki

  Engellinin mal varlığına haciz yada el koyulabilir mi?
  Cevapla
 • 4 Aralık 2020

  Birol Polat

  Bu bilgilendirme yazısı için teşekkür ederim, çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :