1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Emeklilik başvuru belgeleri nelerdir, 4A emeklilik başvuru belgeleri nelerdir, 4B emeklilik başvuru belgeleri nelerdir, 4C emeklilik başvuru belgeleri nelerdir hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.


2

Emekli olabilmek için yaş, prim, gün gibi bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor. Bu şartlar yerine getirildikten sonra emekli olmak için başvuru yapılması gerekiyor. Emekli olabilmek için ilk olarak başvuru yapmak gereklidir. Peki siz emeklilik başvurusu yaparken hangi evraklara ihtiyaç duyacaksınız?

Emeklilik başvuru belgeleri nelerdir?

Emeklilik, kanunlarla belirlenen çalışma gün sayısını doldurmuş ve tüm primlerini eksiksiz olarak ödemiş olan kişilerin çalışma hayatlarını noktalayıp bundan sonra ömrünün sonuna kadar devletin güvencesiyle maaş alma, sağlık ve diğer sosyal haklardan ücretsiz olarak faydalanması anlamına gelir. Kişilerin bu haklara sahip olabilmeleri için başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru işlemini yapabilmek için de birtakım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bugünkü yazımızda emeklilik için başvuracak kişilerin başvuru işlemleri için gerekli belgeler yazımızda.

Emeklilik başvuru işlemleri için istenen evraklar sigorta koluna göre değişiklik gösterebilir.

4A emeklilik başvuru belgeleri nelerdir?

4A emeklilik sigorta kolundan emekliliğe hak kazanan kişilerden istenen başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • Sigortalı olarak işten ayrıldığınıza dair ayrılış belgesi
 • Tahsis talep belgesi 
 • Vergi indirimi ile emekli olacaklar için vergi indirimi belgesi 

4B emeklilik başvuru belgeleri nelerdir?

4B emeklilik sigorta kolundan emekliliğe hak kazanan kişilerden istenen başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • Tahsis talep beyan taahhüt belgesi
 • Sigortalılık belgesi

4C emeklilik başvuru belgeleri nelerdir?

4C emeklilik sigorta kolundan emekliliğe hak kazanan kişilerden istenen başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • T.C. Kimlik fotokopisi
 • Tahsis ve talep belgesi
 • İkametgah Belgesi
 • Askerlik Belgesi (Erkek)
 • 3 adet biyometrik vesikalık fotoğraf,
 • Resmi kurum kimliği

Emeklilik başvurusu için gerekli evraklar hazırlanma aşamasında eksiksiz olmalıdır aksi takdirde emeklilik ile ilgili problem yaşayabilirsiniz. Tamamlamış olduğunuz evrakların eksiksiz olmasına dikkat edin.

Emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Emekli olacak kişiler için gerekli evrakları tamamladıktan sonra emeklilik başvurusu yapabilir. Emeklilik başvurusu iki seçenek olarak yapılabilir.

 • SGK Müdürlüklerine ziyaret ederek başvuru
 • E-Devlet kapısı üzerinden online başvuru

E-devlet kapısı üzerinden yapılacak emeklilik başvurusu için öncelikle tüm belgelerin bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne ulaştırılması ve teslim edilmesi gereklidir.

Önerilen Yazı
Ne Zaman Emekli Olurum?

Emeklilik işlemleri nasıl takip edilir?

Emeklilik başvurusu yaptınız ve evraklarınızda bir eksiklik yoksa emeklilik başvurunuz onaylanır. Onaylanma işleminden sonra emeklilik süreciniz hazırlanmaya başlar. Bu süreci doğrudan takip etmenin iki yolu bulunmaktadır.

 • SGK kurumu web sitesi
 • E-Devlet kapısı

SGK web sayfası üzerinden emeklilik sürecini takip etmek isteyen kişiler öncelikle giriş yapmalıdır. Giriş işlemi sonrasında “evrak tarama” bölümüne gidilmelidir. Bu bölümde yer alan “Evrak Kaydı ve Takibi” menüsünden başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Bir diğer yol ise E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilmesidir. E-devlet üzerinden giriş yapmak için öncelikle PTT şubelerinden şifrenizi almalısınız. E-devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra arama ekranına “Belge Sorgulama” yazılarak sorgulama sayfasına geçiş yapmalısınız. Emeklilik başvurunuzun durumunu evrak takibini ve işleyişi bu alandan takip edebilirsiniz

Yazar Hakkında

En geniş bilgi paylaşımı ve sosyal farkındalık etkinlikleri ile engelli hedef kitlesine, engellilik konuları ile ilgili bilgiler veren sosyal sorumluluk projesidir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 2 ay önce

  Merhabalar
  2004 yılı sigorta başlangıc toplam prim gün sayı ise 4a 1404 4b 3120 günüm bulunmaktadır. Hastaneden almış olduğum görme bozuklukları %100 tek rahatsızlık bulunmaktadır. Malulen emeklik başvurum red edildi. Bu durumda başka emekli olmam için bir yol varmıdır.

Bir cevap yazın