Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma, SGDP Nedir

Emeklilik sonrası tekrar çalışma, emeklilik akdi için gereken tüm şartları sağlamış ve emekli olmuş kişilerin tekrar aktif bir şekilde çalışmasını baz alan durumdur. Sosyal Güvenlik Destek Primleri ile kişilerin belirli yaş, sigortalılık süreleri ve prim ödeme gün sayıları şartları yerine geldikten sonra emeklilik aylığı bağlanan kişilerin bu aylıkların kesilmeden çalışmalarını sağlamaktadır.
Oldukça önemli olan bu sistem emeklilik hakkını daha önceden hizmet akdini tamamlayarak elde etmiş kişilerin yeniden çalışmaya başladıklarında zorlanmalarını önlemektedir. Bu kişiler primlerini kendi adlarına ve hesaplarına çalışmaları halinde devlet tarafından kendilerinden alınmaktadır. Oldukça önemli olan bu uygulama vatandaşların verilmiş haklarının alınmasına engel olan en önemli durumların başında gelir. 

Sosyal Güvenlik Destek Primi Nedir

SGDP emekli olan kişilerin tekrar çalışmaya başladıktan sonra kendi adına ve hesabına tabi çalışmaları halinde kendilerinden alınan prim ve çalışan kişilerin sağlık sigortasından devam etmelerini sağlayan önemli bir durumdur. 5335 sayılı kanuna göre emeklilik hizmet akitlerini tamamlamış olan kişilerin emekli aylıklarının belirli durumlarda kesilmesi muhtemeldir. Bazı durumlarda kesilmesi mümkün olmamakla birlikte bu kişiler uzun ve kısa vadeli primler ile genel sağlık sigortası primleri alabilecekler. Ancak burada emekli olduktan sonra tekrar başlayacak olan kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli durum sosyal güvenlik destek primi alamayacak olmalarıdır.

SGDP Primi Ne Kadar 2021

SGDP primleri ücretleri kişilerin genel durumlarına göre değişmektedir. Bu primlerin değişmesinde kişilerin çalıştıkları iş yerleri ve statüye göre farklı sonuçları olur.

Sosyal Güvenlik Destek Primleri
Dönem Aylık Kazanç Alt Sınırına (Asgari Ücrete) Göre Ödenecek Aylık Prim Aylık Kazanç Üst Sınırına Göre Ödenecek Aylık Prim
2021 1.144,80 TL 8.586 TL
2020 941,76 TL 7.063,20 TL

SGDP Primini Kim Öder

Özellikle emekli olduktan sonra çalışma hayatına tekrar dönen bireyler, emekli aylıklarında bazı durumlarda kesintiye uğramaktadırlar. 2008 yılı Ekim ayı itibariyle sigortalı olan kişilerin 4/A kapsamında çalışanların prim esas kazançlarından kesilen %32 oranında SGDP ödemekle işveren sorumludur.

SGDP Yönünden Yapılan Yardımlar Nelerdir ?

4/A hizmet akdi kapsamında SGDP ödenmiş sürelerde sigortalı kişiye meslek hastalıkları sigortası ve iş kazası durumlarında yardım yapılmakta, bu süreler ölüm sigortası, yaşlılık ve malullük süreleri sayılmamaktadır.

4/B hizmet akdi kapsamında SGDP ödenmiş sürelerde sigorta süreleri sayılmamakta olup, primler toplu ödeme olarak iade edilmektedir.

Emekli Olan Bir Kişi Tekrar Çalışabilir Mi?

Emekli olan bir kişinin yeniden çalışma durumu, devlet tarafından bazı durumlarda sağlanmaktadır. Ancak Sosyal Güvenlik Destek Prim tabi hizmetleri yaşlılık aylığı hesabında dikkate alınmaz. SGDP’li çalışanların ise tekrar emekli aylıklarına dönmeleri mümkündürler.

sosyal genel destek primi
SGDP nedir

Bu bağlamda sosyal güvenlik destek primi kapsamında kişiler 14 üncü madde kapsamında ve 27 inci madde kapsamında bulunurlarsa bu maddeler baz alınarak kişilerin tekrar çalışmaları emekli aylıkları kesildiği müddetçe mümkündür.

Ancak farklı sigorta kolunda olan vatandaşların emekliyken yeniden çalışmaya başlama durumları belirli kurallara göre farklı yaptırımlara neden olabilir. Bu sebepten dolayı emekli olan vatandaşların tekrar çalışmaya başlamadan önce bu konu hakkında detaylıca araştırma yapmaları ve kendi sigorta kollarına göre durumu değerlendirmeleri gerekmektedir.

SGDP Emekliliğe Etkisi Var mı

SGDP, emekli olan kişilerin istihdam piyasasına dönmeyi engellemek ve SGK'nın prim geliri elde etmesi amacıyla uygulanmaktadır. SGDP'nin emekliliğe bir etkisi yoktur. Özetle SGDP ile ödenen süreler, prim ve sigortalılık süresinden sayılmaz.

SGDP Hesaplaması Nasıl Yapılır

SGDP hesaplaması örnek ile anlatmak gerekirsek, asgari ücret üzerinden hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır

SGDP ASGARİ ÜCRET HESAPLAMA  
BRÜT ÜCRET 3.577,50 TL
GÜNLÜK ÜCRET 119,25 TL
SGDP İŞÇİ HİSSESİ(7,5%) 268,31 TL
GELİR VERGİSİ MATRAHI 3.309,19 TL
GELİR VERGİSİ(15%) 496,38 TL
DAMGA VERGİSİ(07,59%) 27,15 TL
KESİNTİLER TOPLAMI 791,84 TL
NET KAZANÇ 2.785,66 TL
NET ÜCRET 2.785,66 TL
   
İŞVERENE MALİYETİ  
BRÜT ÜCRET 3.577,50 TL
SGDP İŞVEREN HİSSESİ(24,5%) 876,49 TL
TOPLAM İŞVERENE  MALİYETİ 4.453,99 TL
   
İŞVERENE (SGK+VERGİ)MALİYETİ  
BRÜT ÜCRET(32%) 1.144,80 TL
GELİR VERGİ 496,38 TL
DAMGA VERGİSİ 27,15 TL
TOPLAM İŞVEREN MALİYETİ 1.668,33 TL

Yorum Yapın

Puan Verin :