1. Ana Sayfa
  2. SGK

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma, SGDP Nedir?

Emeklilik sonrası tekrar çalışma, emeklilik akdi için gereken tüm şartları sağlamış ve emekli olmuş kişilerin tekrar aktif bir şekilde çalışmasını baz alan durumdur.


0

Emeklilik sonrası tekrar çalışma, emeklilik akdi için gereken tüm şartları sağlamış ve emekli olmuş kişilerin tekrar aktif bir şekilde çalışmasını baz alan durumdur. Sosyal Güvenlik Destek Primleri ile kişilerin belirli yaş, sigortalılık süreleri ve prim ödeme gün sayıları şartları yerine geldikten sonra emeklilik aylığı bağlanan kişilerin bu aylıkların kesilmeden çalışmalarını sağlamaktadır.

Oldukça önemli olan bu sistem emeklilik hakkını daha önceden hizmet akdini tamamlayarak elde etmiş kişilerin yeniden çalışmaya başladıklarında zorlanmalarını önlemektedir. Bu kişiler primlerini kendi adlarına ve hesaplarına çalışmaları halinde devlet tarafından kendilerinden alınmaktadır. Oldukça önemli olan bu uygulama vatandaşların verilmiş haklarının alınmasına engel olan en önemli durumların başında gelir. 

Sosyal Güvenlik Destek Primi Nedir?

SGDP emekli olan kişilerin tekrar çalışmaya başladıktan sonra kendi adına ve hesabına tabi çalışmaları halinde kendilerinden alınan prim ve çalışan kişilerin sağlık sigortasından devam etmelerini sağlayan önemli bir durumdur. 5335 sayılı kanuna göre emeklilik hizmet akitlerini tamamlamış olan kişilerin emekli aylıklarının belirli durumlarda kesilmesi muhtemeldir. Bazı durumlarda kesilmesi mümkün olmamakla birlikte bu kişiler uzun ve kısa vadeli primler ile genel sağlık sigortası primleri alabilecekler. Ancak burada emekli olduktan sonra tekrar başlayacak olan kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli durum sosyal güvenlik destek primi alamayacak olmalarıdır.

SGDP Primi Ne Kadar 2022

SGDP primleri ücretleri kişilerin genel durumlarına göre değişmektedir. Bu primlerin değişmesinde kişilerin çalıştıkları iş yerleri ve statüye göre farklı sonuçları olur.

Sosyal Güvenlik Destek Primleri

DönemAylık Kazanç Alt Sınırına (Asgari Ücrete) Göre Ödenecek Aylık PrimAylık Kazanç Üst Sınırına Göre Ödenecek Aylık Prim
01.01.2022 – 31.12.20221.601,28 TL12.009,60 TL
01.01.2021 – 31.12.20211.144,80 TL8.586 TL
SGDP 2022

SGDP Primini Kim Öder?

Özellikle emekli olduktan sonra çalışma hayatına tekrar dönen bireyler, emekli aylıklarında bazı durumlarda kesintiye uğramaktadırlar. 2008 yılı Ekim ayı itibariyle sigortalı olan kişilerin 4/A kapsamında çalışanların prim esas kazançlarından kesilen %32 oranında SGDP ödemekle işveren sorumludur.

SGDP Yönünden Yapılan Yardımlar Nelerdir ?

4/A hizmet akdi kapsamında SGDP ödenmiş sürelerde sigortalı kişiye meslek hastalıkları sigortası ve iş kazası durumlarında yardım yapılmakta, bu süreler ölüm sigortası, yaşlılık ve malullük süreleri sayılmamaktadır.

4/B hizmet akdi kapsamında SGDP ödenmiş sürelerde sigorta süreleri sayılmamakta olup, primler toplu ödeme olarak iade edilmektedir.

Emekli Olan Bir Kişi Tekrar Çalışabilir Mi?

Emekli olan bir kişinin yeniden çalışma durumu, devlet tarafından bazı durumlarda sağlanmaktadır. Ancak Sosyal Güvenlik Destek Prim tabi hizmetleri yaşlılık aylığı hesabında dikkate alınmaz. SGDP’li çalışanların ise tekrar emekli aylıklarına dönmeleri mümkündürler.

Bu bağlamda sosyal güvenlik destek primi kapsamında kişiler 14 üncü madde kapsamında ve 27 inci madde kapsamında bulunurlarsa bu maddeler baz alınarak kişilerin tekrar çalışmaları emekli aylıkları kesildiği müddetçe mümkündür.

Ancak farklı sigorta kolunda olan vatandaşların emekliyken yeniden çalışmaya başlama durumları belirli kurallara göre farklı yaptırımlara neden olabilir. Bu sebepten dolayı emekli olan vatandaşların tekrar çalışmaya başlamadan önce bu konu hakkında detaylıca araştırma yapmaları ve kendi sigorta kollarına göre durumu değerlendirmeleri gerekmektedir.

SGDP Emekliliğe Etkisi Var mı?

SGDP, emekli olan kişilerin istihdam piyasasına dönmeyi engellemek ve SGK’nın prim geliri elde etmesi amacıyla uygulanmaktadır. SGDP’nin emekliliğe bir etkisi yoktur. Özetle SGDP ile ödenen süreler, prim ve sigortalılık süresinden sayılmaz.

SGDP Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGDP hesaplaması örnek ile anlatmak gerekirsek, asgari ücret üzerinden hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır.

 ASGARİ ÜCRET5.004,00
 SGK TABAN MATRAHI5.004,00
 SGK TAVAN MATRAHI37.530,00
 GÜN30
 GÜNLÜK ÜCRETİ166,80
 BRÜT AYLIK ÜCRETİ5.004,00
 İŞÇİ İŞSİZLİK SİGORTASI (Emekli Olduğu İçin Muaf) (%0)0,00
 İŞÇİ SGK PAYI (Emekli Olduğu İçin SGDP) (%7,5)375,30
 GELİR VERGİSİ MATRAHI0
 GELİR VERGİSİ TUTARI (%15)56,30
 ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ TUTARI0,00
 KALAN GELİR VERGİSİ TUTARI0,00
 DAMGA VERGİSİ TUTARI (%0,759)0,00
 ZORUNLU BES KESİNTİSİ0,00
 KESİNTİLER TOPLAMI431,60
 NET ELE GEÇEN TUTAR4.572,40
 BRÜT AYLIK ÜCRETİ  5.004,00  
 İŞVEREN SGDP (%22,5)1.125,90  
 İŞVEREN SGDP KVSKP (%2)100,08  
 TOPLAM MALİYET6.229,98 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap