1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Engelli Annesi Erken Emeklilik Hakkı

Engelli çocuğu olan anne nasıl emekli olur, engelli çocuğu olan annelerin emeklilik şartları nasıl, engelli çocuğu olan baba erken emekli olabilir mi hepsi yazımızın devamında.


2

Engelli annesi erken emeklilik hakkı için yasalarda bazı yeni değişiklikler yapılmıştır. Bakıma muhtaç çocuk ve ağır engel oranına sahip çocuk anneleri bu yasadan yararlanmaktadır.

Günümüzde çalışan annelerimizin hayat şartları zordur. Bakıma muhtaç çocuk ve ağır engel oranına sahip bir çocuğa bakan annelerin, çocuklarının yanında olmak ve çocuklarının kişisel bakımı ile ilgilenmesi için erken emeklilik şansına sahip olacaktır.

Engelli çocuğu olan anne nasıl emekli olur?

Engelli annelerin, çocuklarına başkasına emanet ederek çalışması oldukça güçtür. Engelli annelerin istek ve arzusu her daim engelli çocuğun yanında olmak ve ona destek olmaktır. Tüm şartlar ele alındığında erken emeklilik engelli anneleri için oldukça önem teşkil etmektedir.

Emeklilik prim gün sayısı engelli anneleri için 4/1 oranında düşürülmüştür. Engelli annelerin bu yasadan yararlanması için çocuğunun engel durumunu belgeleyerek başvuruda bulunması gereklidir.

Hangi anneler erken emeklilik kapsamındadır?

Engelli erken emeklilik hakkından yararlanacak olan kadınlar şöyledir:

a) Çalışan tüm anneler
b) İsteğe bağlı sigortalı veya iştirakçi olan anneler.

Engelli annesi erken emeklilik şartları nelerdir?

Engelli annesi erken emeklilik hakkından yararlanmak için bazı şartlar mevcuttur. Bakıma muhtaç çocuk ve ağır engelli çocuğa sahip annelerin bu haktan yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuru yapması gereklidir.

Engelli annesi erken emeklilik hakkından yararlanmak için;

 • 01/Ekim/2008 tarih sonrasında sigortalı olması gerekirken 01/Ekim/2008 öncesi sigorta girişli ise bu haktan yararlanamaz.
 • Engelli annesi, çocuğunun ağır engelli veya başkasına muhtaç olduğunu belgeleyen sağlık kurulu raporu göstermelidir.

Engelli annesi, çocuğun bakımının başkasına muhtaç olduğu tarih başlangıcı ile sona erdiği tarih arasındaki prim ödeme günleri emekliliğe eklenerek yaş durumundan azaltılmaktadır.

Engelli Annesi Erken Emeklilik Hakkı
Engelli Annesi Erken Emeklilik Hakkı

Engelli annesi erken emeklilik başvurusu nereye yapılır?

Bakıma muhtaç çocuğu olan anneler ikametgah ettikleri güvenlik il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine başvurmalıdır.

Sevk edildikleri hakem heyet hastanesinden çocukları için sağlık raporu almalıdırlar. Engelli çocuk yaşamaya devam ettiği sürece prim eklemeler devam edecektir. Eğer annenin birden fazla bakıma muhtaç olan çocuğu var ise, anne sadece tek çocuk için bu haktan faydalanabilir.

Engelli çocuğu olan anne ne zaman emekli olur?

Günümüz yaşam şartlarında engelli çocuğa sahip annelerin yaşamlarını sürdürmek oldukça zor bir durumdur. Engelli annesi erken emeklilik hakkından yararlanmak için 01/Ekim/2008 tarih sonrasında sigortalı olması durumunda engelli annelerin çalıştıkları;

2008 sonrası çalışan ve ağır engelli çocuğu olan annelerin 1 yılı 450 gün olarak hesaplanır ve yaş hadlerinden bu rakam düşer.

Özetle 5 yıl çalışan engelli anneler 6,25 yıl 10 yıl çalışan engelli anneler 12,5 yıl olarak hesaplanır. 01/Ekim/2008 tarih sonrasında sigortalı olması durumunda engelli annelerin her yılına 90 gün prim eklenmektedir. Ayrıca eklenen süreler engelli annenin yaş haddinden düşmektedir.

Önerilen Yazı
Engelli Hakları Nelerdir 2022?

Engelli çocuğu olan baba erken emekli olabilir mi?

Ne yazık ki bakıma muhtaç çocuğu ve ağır engele sahip olan annelere verilen hak babalar için geçerli değildir. Engelli çocuğu olan babaya emeklilik hakkı tanınmamıştır. Bu ayrıcalıktan sadece engelli annesi erken emeklilik hakkında yararlanmaktadır.

Sürekli Bakıma Muhtaç Olma Halleri Nelerdir?

Bakıma muhtaç çocuğa sahip engelli annelerinin bu haktan yararlanması için bunu belgelendirmesi gereklidir. Başkasının sürekli olarak bakımına muhtaç olma halleri nelerdir?

 • İki elde kayıp olması durumunda
 • Her iki bacak alt kısımda 1/3 oranında kayıp olması durumunda
 • Tedavisi olmayan hastalıktan ötürü ağır beslenme sorunları ve kilo kaybı
 • İki gözünde 100/100 tam kayıp durumunda
 • Bir ayağın kalçadan kaybı yada bir kolun omuzdan kayıp olması durumunda
 • Sürekli veya süreli ruh ve sinir hastalıklarında hastane ortamında kalmayı gerektiren tedavilerde.
 • 2 kol yada 2 bacak felç durumlarında
 • Merkezi sinir sistemi sfinkter bozuklukları olması durumunda

Sürekli bakıma muhtaç olma halleri ortaya çıkmaktadır.

Engelli ailelerinin hakları nelerdir?

Engelli çocuğu olan annelerin hakları özel sektör yada kamu çalışanları arasında farklı hakları mevcuttur. Bu hakları incelersek;

 • Engelli yakını olanlar için evde bakım maaşı
 • Gelir vergisi indirimi
 • Nöbet muafiyeti ve izin hakkı
 • Engelli çocuğu olan çalışan anneler için erken emeklilik hakkı
 • Senelik izin hakkı
 • Mazeret izni
 • Refakat izni
 • Tayin hakkı

Özetle Emekli aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalıdan , başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malül(engeli) çocuğu bulunanların ,01. Ekim 2008’den sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtde biri , prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Engelli çocuğu olan anne nasıl emekli olur merak edilen sorular kısaca;

Engelli çocuğu olan erken emekli olabilir mi?

SGK mevzuatı gereğince, engelli çocuğu olan annelerin erken emeklilik hakkı bulunmaktadır. Ağır engelli çocuğu bulunan annelerin prim ödeme günleri 4/1 oranında ilave uygulanmaktadır.

Engelli çocuğu olan anne nöbet tutar mı?

Kamuda çalışan engelli anneleri ve babaları fazla mesai ve nöbet tutma konusunda ayrıcalık tanınmıştır. Engelli çocuğu olan TSK çalışanlarınında nöbet muafiyet hakkı bulunmaktadır.

Evlat edinen annelerde erken emekli olur mu?

Bakıma muhtaç çocuğu evlat edinen anneler erken emeklilik hakkından yararlanmaktadır.

Engelli çocuğunu terk eden anne erken emekli olur mu?

Ağır engelli ve bakıma muhtaç çocuğa sahip anneler çocuklarına devlet kurumuna bırakması ya da terk etmesi durumunda bu haktan asla yararlanamaz.

Yazı Kaynakları
5510 sayılı iş kanunu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Benim oglumda ağır engelli benim sadece 45 gunluk 2010 da sigorta girisim var ben bakim ucreti aldigim icin calisamiyorum malesef esimden bosandim yillar once ogluma tek basima bakiyorum acaba benimde emekli olma şansim varmi dır

  • Zuhal hanım emeklilik şartlarını yerine getirmeniz durumunda 2008 sonrası girişli olduğunuz için şansınız var. Prim günü ve yaş avantajınız var (5 yıl çalışan engelli anneler 6,25 yıl 10 yıl çalışan engelli anneler 12,5 yıl olarak hesaplanır. 01/Ekim/2008 tarih sonrasında sigortalı olması durumunda engelli annelerin her yılına 90 gün prim eklenmektedir. Ayrıca eklenen süreler engelli annenin yaş haddinden düşmektedir.)

Bir cevap yazın