Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?
Engelli

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?Engelli annesi erken emekli olması için yasalarda bazı yeni değişiklikler yapılmıştır. Bakıma muhtaç çocuk ve ağır engel oranına sahip çocuk anneleri bu yasadan yararlanmaktadır. Emeklilik prim gün sayısı engelli anneleri için 4/1 oranında düşürülmüştür.

engelli anne hakları
engelli annenin emeklilik hakları

Engelli annelerin bu yasadan yararlanması için çocuğunun engel durumunu belgeleyerek başvuruda bulunması gereklidir. 

Engelli Çocuğu Olan Annelere Erken Emeklilik Müjdesi

Günümüzde çalışan annelerimizin hayat şartları zordur.  Bakıma muhtaç çocuk ve ağır engel oranına sahip bir çocuğa bakan annelerin, çocuklarının yanında olmak ve çocuklarının kişisel bakımı ile ilgilenmesi için erken emeklilik şansına sahip olacaktır.

Eş Durumu Tayini Engelli İşlemi Nasıl Yapılır ?

Engelli annelerin, çocuklarına başkasına emanet ederek çalışması oldukça güçtür. Engelli annelerin istek ve arzusu her daim engelli çocuğun yanında olmak ve ona destek olmaktır. Tüm şartlar ele alındığında erken emeklilik engelli anneleri için oldukça önem teşkil etmektedir.

Engelli Çocuğu Olan Annelerin Erken Emeklilik Şartları

Engelli annesi erken emeklilik hakkından yararlanmak için bazı şartlar mevcuttur.  Bakıma muhtaç çocuk ve ağır engelli çocuğa sahip annelerin bu haktan yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuru yapması gereklidir.

 • Engelli annesi emekli hakkından yararlanmak için 01/Ekim/2008 tarih sonrasında sigortalı olması gerekirken 01/Ekim/2008 öncesi sigorta girişli ise bu haktan yararlanamaz.
 • Engelli annesi, çocuğunun ağır engelli veya başkasına muhtaç olduğunu belgeleyen sağlık kurulu raporu göstermelidir.
 • Engelli annesi, çocuğun bakımının başkasına muhtaç olduğu tarih başlangıcı ile sona erdiği tarih arasındaki prim ödeme günleri emekliliğe eklenerek yaş durumundan azaltılmaktadır.
Ağır engelli ve bakıma muhtaç çocuğa sahip anneler çocuklarına devlet kuruma ya da terk etmesi durumunda bu haktan asla yararlanamaz. Fakat bakıma muhtaç çocuğu evlat edinen anneler bu haktan yararlanmaktadır.

Engelli Çocuğu Olan Annelerin Erken Emeklilik Hesaplamaları

Engelli Çocuğu Olan Annelerin Erken Emeklilik Hesaplamaları

Günümüz yaşam şartlarında engelli çocuğa sahip annelerin yaşamlarını sürdürmek oldukça zor bir durumdur. 
Engelli annesi emekli hakkından yararlanmak için 01/Ekim/2008 tarih sonrasında sigortalı olması durumunda engelli annelerin çalıştıkları 1 tam gün 1,25 gün olarak hesaplanır.

Engelli Çocuğu Olan Çalışanın Hakları Nelerdir ?

Özetle 5 yıl çalışan engelli anneler 6,25 yıl 10 yıl çalışan engelli anneler 12,5 yıl olarak hesaplanır.  01/Ekim/2008 tarih sonrasında sigortalı olması durumunda engelli annelerin her yılına 90 gün prim eklenmektedir. Ayrıca eklenen süreler engelli annenin yaş haddinden düşmektedir.

Bakıma Muhtaç Çoçuğu Olan Anneler Emeklilik İçin Nereye Başvurmalılar ?

Bakıma muhtaç çocuğu olan anneler ikametgah ettikleri güvenlik il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine başvurmalıdır. Sevk edildikleri hakem heyet hastanesinden çocukları için malul raporu almalıdırlar. Engelli çocuk yaşamaya devam ettiği sürece prim eklemeler devam edecektir. Eğer annenin birden fazla bakıma muhtaç olan çocuğu var ise, anne sadece tek çocuk için bu haktan faydalanabilir. Evlatlık alınan çocuklar içinde bu hak geçerlidir.

Engelli Çocuğu Olan Babaların Erken Emeklilik Hakkı

Ne yazık ki bakıma muhtaç çocuğu ve ağır engele sahip olan annelere verilen hak babalar için geçerli değildir. Engelli çocuğu olan babaya emeklilik hakkı tanınmamıştır. Bu ayrıcalıktan sadece engelli annesi erken emeklilik hakkında yararlanmaktadır.

Sürekli Bakıma Muhtaç Olma Halleri Nelerdir?

Bakıma muhtaç çocuğa sahip engelli annelerinin bu haktan yararlanması için bunu belgelendirmesi gereklidir. Başkasının sürekli olarak bakımına muhtaç olma halleri nelerdir?

 • İki elde kayıp olması durumunda
 • Her iki bacak alt kısımda 1/3 oranında kayıp olması durumunda
 • Tedavisi olmayan hastalıktan ötürü ağır beslenme sorunları ve kilo kaybı
 • İki gözünde 100/100 tam kayıp durumunda
 • Bir ayağın kalçadan kaybı yada bir kolun omuzdan kayıp olması durumunda
 • Sürekli veya süreli ruh ve sinir hastalıklarında hastane ortamında kalmayı gerektiren tedavilerde.
 • 2 kol yada 2 bacak felç durumlarında 
 • Merkezi sinir sistemi sfinkter bozuklukları olması durumunda

Sürekli bakıma muhtaç olma halleri ortaya çıkmaktadır.

Engelli Çocuğu Olan Çalışan Annelerin Hakları Nelerdir ?

Engelli çocuğu olan annelerin hakları özel sektör yada kamu çalışanları arasında farklı hakları mevcuttur. Bu hakları incelersek;

Gelir Vergisi İndirim Hakkı

Sektör farketmeksizin engelli çocuğu olan anneler gelir vergi indirimi hakkından faydalanır. Engelli çocuğun, engel oranında bir değişiklik olması durumunda vergi dairesine bildirmek gereklidir.

Nöbet Muafiyeti ve İzin Hakkı

Engelli çocuğu olan kamu çalışanı anne ve babaları fazla mesai ve nöbetten muaf sayılmaktadır. TSK çalışan bir görevlinin ise Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliğinde Haziran 2013 yapılan değişiklik ile nöbet muafiyet hakkı tanınmıştır.

2020 Vergi İndirimi Maaşa Ne Kadar Yansır ?

Engelli çocuğu olan çalışan engelli anneleri, gelir vergi indiriminden yararlanmaktadır. 2020 Engelli Vergi İndirim oranları alt kısımdaki tabloda yer almaktadır.

2020 yılı için Engellik İndirim Tutarı

Aylık Maaş ve Ücrete Faydası
1. Derece Engelliler için 1.400 TL 210-TL
2. Derece Engelliler için 790 TL 118,5-TL
3. Derece Engelliler için 350 TL 52,5-TL

Sıkça Sorulan Sorular

SGK mevzuatı gereğince, engelli çocuğu olan annelerin erken emeklilik hakkı bulunmaktadır. Ağır engelli çocuğu bulunan annelerin prim ödeme günleri 4/1 oranında ilave uygulanmaktadır.

Kamuda çalışan engelli anneleri ve babaları fazla mesai ve nöbet tutma konusunda ayrıcalık tanınmıştır. Engelli çocuğu olan TSK çalışanlarınında nöbet muafiyet hakkı bulunmaktadır.

Yorumları Oku

 • 28 Haziran 2020

  Ümran yavuzkaraman

  1994 yılında sigorta girişim bulunmaktadır. Kızım 1998 dogumlu ben 2002 yılından sonra çalışamadım. Neden bu hak yalzız 2008 sonrası için geçerli? Bizimkiler leylek yavrusu mu ve kızım ağır engelli konuşamıyor.
  Cevapla
 • 26 Haziran 2020

  Dilek beydilli

  Benim 1996 girisim var ama engelli cocugum oldugu icin calişamıyorum nasil bir yol izlemeliyim bu hak neden sadece 2008 lilere tanındı.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :