Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Araç Alımı, Satışı ve Miras Durumları

Engelli kişilerin en çok sorduğu soruların başında Engelli aracı nasıl devredilir, engelli araç nasıl satılır, engelli aracı mirası bırakılır mı , engelliden engelsize araç satışı ve yapılması gerekenler nelerdir gibi soruların yanıtlarını inceleyelim.
Engelli Aracı Nedir

Engelli aracı devletin engellilere ve yakınlarına sağladığı ÖTV indirimli ve kişinin engeline göre dizayn edilmiş özel tertibatlı araçlardır. Biraz daha açmak gerekirsek, sıfır bir araç alınması durumunda devlet aldığınız araca istinaden bazı vergiler uygulamaktadır. Bu vergilerden en yükseği Özel tüketim vergisi yani kısaca ÖTV' dir. Bu vergi oranı normal araç satış fiyatına göre değişkenlik gösterir. Belirli şartları taşıyan engelliler bu indirimden faydalanarak araçlarını ÖTV Muafiyeti sağlayarak araçlarını ucuza alabilirler.

Engelli aracını ÖTV indirimi ile aldınız fakat bir süre sonra engelli aracını satmanız gereken bir durum oldu. Engelli araç sahibi vefat etti ve araç size miras kaldı bu gibi durumlarda izlenmesi gereken yol nedir.

ÖTV İndirimli Araç Nasıl Alınır

Resmi Gazete Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan resmi gazetede yer alan tebligata göre %40 ve %90 engelli raporu sahip kişiler iki grupta yer almaktadır. Engelli araç alım şartları ortak kısımlarını kısaca incelemek gerekirsek;

 • Aracı Sıfır olarak alınması
 • Araç sahibinin 18 yaş üstünde olması
 • Sıfır aracın 5 yıl boyunca satılmaması
 • Engelli Sağlık Raporu

aranan şartlardan bazılarıdır.

%40 Engelli Araç Alma Şartları

%40 ile %89 arası engelli oranınız bulunması halinde yukarıdaki şartlara istinaden alt kısımda yer alan %40 engelli araç alım şartları yerine getirmeniz gereklidir.

 • Sıfır aracın engelli kişi üzerine yapılması
 • Engelli Raporu (Raporda özel tertibatlı araça kullanabilir) ifadesi yer almalıdır
 • Engelli aracının engelli kişiye göre dizayn edilmesi
 • %40 engelli kişide uzuv kaybı olması

şartları sağlaması gereklidir.

%90 Üzeri Engelli Araç Alma Şartları

%90 ve üzeri engelli araç alım şartları daha farklıdır. %90 ve üzeri engelli bir yakınınız olması halinde sıfır araç alırken aracı kendi üzerine alabilirsiniz. Engelli yada yakını sıfır araç almak için %90 engelli araç alım şartları yerine getirmeniz gereklidir.

 • %90 ve üzeri engelli sağlık kurul raporu
 • Araç yakını tarafından alınacaksa ehliyeti
 • Vasi kararı (Mahkeme Kararı)

Hurdaya Çıkması Halinde ÖTV Ödenir mi

Engelli aracı trafik kazası, doğal felaketler yada herhangi bir sebeple hurdaya çıkması halinde yani bir daha kullanılamaz. ÖTV muafiyeti beş yıldan yenilenen bir durum olup, beş yıldan önce aracın yukarıdaki sebepler ile hurdaya çıkması halinde kullanılan bir haktır. Araç kaza tarihi itibari ile 5 yılını doldurmaması halinde araç hasarını ÖTV'li talep etmesi mümün değildir.

Engelli Aracı Ne Zaman Satılır

Engelli kişiler araçlarını satın aldıkları tarihten itibaren 5 yıl sonra engeli bulunmayan kişilere satışı yapması durumunda ÖTV ödemesi yapmamaktadır. Fakat alış tarihinden sonraki ilk 5 yıl içerisinde engelli olmayan bir kişiye satılırsa ÖTV muafiyeti hakkı kaybedilmiş olur ve ÖTV ödemesi yapması gereklidir.

Engelli Aracı 5 Yıl Dolmadan Satılırsa ÖTV Ödenir mi

Engelli aracı için 5 yıl süre ÖTV indirim şartı vardır. Eğer 5 yıllık süre dolmadan engelli olmayan kişilere yada kurumlara bu araç satılırsa ÖTV ödenmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Süreç içerisinde engelliden başka bir engelliue satışı halinde aracı satın alan kişi ötv muafiyet hakkından yararlanıyorsa ÖTV ödemektedir.

Vasi Araç Satışı Yapabilir mi

Mahkemeler tarafından vasi olarak atanmış engelli kişiler, araç alırken engelli raporu ve vasilik belgesi yeterlidir. Fakat araç satılması durumunda Sulh Hakimliklerinden araç satışı için karar çıkarılması gereklidir.

Engeli Araç Miras

Engelli araç sahibi, araç alımından sonra 5 yıl içinde vefat ederse, mirasçılar ÖTV ödemek durumundadır. ÖTV miktarı aracın ilk tescil tarihindeki değer üzerinden hesaplanmakta olup eğer 5 yıllık süre bitmişse mirasçılar ÖTV ödemezler.

Engelli Vefat Edince Araç Ne Olur

Engelli kişilerin ÖTV indirimi hakkı kullanarak alınan aracın, kişinin vefat etmesi halinde söz konusu araç, engelli kişinin ailesine pay edilir.

Engelli Aracının Mirascıya Devri Belgeleri

Engelli kişinin vefat etmesi sonucu üzerinde bulunan aracın, mirascıya verilmesi için belgelerin eksiksiz olması gereklidir. Kısaca bu belgeleri incelersek;

 • Veraset İlamı
 • Veraset İntikal Vergisi Makbuzu
 • Mirascının Araç Sigorta Kaydı
 • Miras işlemlerinin yürütülmesi için Vekaletname
 • Trafik Müdürlüklerinden Engelli aracının devrinde sakınca olmadığına dair yazı

miras işlemlerine başlamak ve engelli aracını üzerinize almanız için belgeleri eksiksiz toplamanız önemlidir.

Engelli 5 Yıl Dolmadan Yeni ÖTV İndiriminden Yararlanamaz

Özel Tüketim Vergisi Kanunu 15. maddesi 2 numaralı fıkra a bendinde yer alan kapsamda ÖTV'siz alınan aracın, alındığı tarihten itibaren 5 yıl içinde ÖTV istisnasından yararlanmayan kişilere devir ve satışında ÖTV aranmaktadır. Ayrıca engelli kişi aldığı aracı 5 yıl doldurmadan satması halinde ilgili kanun 7. maddesi birinci fıkrasının 2 nolu bendi uygulamasından yararlanmaz.

Yorumları Oku

 • 17 Ekim 2021

  M.ali Acikyildiz

  Babamin parkison v alzheimer rahatsızlığı nedeniyle vesayeti mahkme karari ile bnim uzerimde. Muafiyetli arac alabilirmiyim. Babam icin tekrardan rappr cikarmam getekir mi. Teşekkürler
  Cevapla
 • 15 Ağustos 2021

  İbrahim Çelik

  Benim %58 engelli raporum var araba alma şansım varmı acaba bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.
  Cevapla
 • 11 Ağustos 2021

  Ramazan Ertaş

  Bilgiler için teşekkür ederim
  Cevapla
 • 25 Mayıs 2021

  Hasan Erkalan

  Annem 75 yaşında ve doğuştan sol eli yok. Şeker hastası, insülin iğne kullanıyor ve son yıllarda gelişen sedef ile birlikte romatoid artrit hastası, nerede ise yürüyemiyor. Geçen ay Çorlu Devlet Hastanesi %85 engelli raporu verdi. Annemin ehliyeti yok. Şimdi bir araç ihtiyacı hasıl olduğunda annem 'H' sınıfı ehliyet mi almalı... Ya da okuma yazması olmasa ne olacaktı..? İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.
  Cevapla
 • 4 Şubat 2021

  Mehmet ali Gürcan

  iki yıl önce %90 üzeri zihinsel engelli kardeşim üzerinden bir arac aldım kendi param ile ve iki yıl sonra satmaya karar verdim mahkeme sen satamazsın biz ihale usulu ile satarız dedi internetten edindigim bilgilere göre satış sonu benim paramla aldıgım aracın parasini kardeşim üzerine bloke ediyormuş vasisi olarak bankaya gittiginiz zaman kişi adına nereye harcama yapıcaksanız fatura getirin diyomuş yani benim paramı bana kullandırmıyormuş napmam lazım nasıl bir yol izleniyor bilgi verirseniz sevinirim
  Cevapla
  • 24 Nisan 2021

   Uğur gezer

   Merhaba Mehmet bey .Aynı problem ben de de var .Bir çözüm bulabildiniz mi .Paylaşırsanız çok sevinirim .
   Cevapla
  • 15 Ekim 2021

   Murat keleş

   Merhaba kardeşim eğer bana ulaşmak istersen anlatırım ben üç tane araç sattım hiç de mahkemeden izin almadım velayeti annemde gittim notere satışımı yaptım mahkemeden herhangi bir izin almadım ulaşmak istersen yardımcı olurum
   Cevapla
 • 24 Ocak 2021

  Bilgin kahraman

  Merhaba benim hasta yakınım bakım evinde raporu /96 bakım evinde olduğu için araba ala biliyormuyum aldığım taktirde hasta heranki bir sıkıntı yararmı yani sosyal hizmetler bakim evinde olan hasta araba almaz aldığı taktirde biz bakmayız der mi 2 sorum aldigin araba 5 yıl bitmeden hasta vefat durumunda indirilen öteve parasını aliyormu teşekkürler
  Cevapla
 • 18 Kasım 2020

  Ercan ESECİKOĞLU

  2014 yılında annemin üzerine babamı vasi atayarak engelli aracı aldık. Engelli raporu %90 zihinsel engelli. 5 yıl doldu 2. Bir araç daha engelli ennemin üzerine alındı önceki araç maliyeden vergi dairesinden engelli aracın dan düşürüldü şimdi vergisini ödüyoruz.ben aracı kendi üzerime almak istiyorum. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor acaba. Teşekkürler.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :