Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Araç Park Kartı Nasıl Alınır

Sesli okuma

Engelli araba park kartı edinmek için engelli vatandaşa ait 2 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi ve işlemleri kişinin vasisi yapacak ise vekalet belgesi ile İlçe Trafik Denetleme Amirlikleri Bürolarına başvuru yapılır. Bürolarda yer alan çalışanlara engelli araç park kartı alınmak istendiği bildirilerek, evraklar teslim edilip, başvuru formu doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Bu işlemler ardından engelli vatandaşlara engelli araç park kartları teslim edilir. Park kartlarının edinilmesi ile Türkiye genelinde engellilere ayrılmış şekilde kullanılan park yerlerinden kolaylıkla yararlanılır. 

engelli araç park kartı
engelli araç park kartı nasıl alınır

Engelli Araç Park Kartı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Engelli araba park kartı müracaatı evrakları şu şekilde sıralanırlar:

 • Engelli vatandaşa ait nüfus cüzdanı,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Başvuruyu vasi yapacak ise ek olarak kişiye ait noter onaylı vasilik belgesi,

Bu evraklar ile engelli vatandaşın yaşadığı ilçede yer alan İlçe Trafik Denetleme Amirliği Bürosuna müracaat sağlanır. Başvuru vasi tarafından yapılıyor ise vasilik belgesinin noter onayından geçmiş olması zorunludur. 

Engelli Araç Park Kartı Ne İşe Yarar?

Engelli araba park kartı işlevi, engellilere ayrılmış olan park alanlarının tümünden istifade edilmesini sağlamaktır. Diğer yandan yeni düzenlemeler ile engellilik durumu gösteren işaretin plaka üzerine işlenme uygulaması kaldırılmıştır. Bu işlem yerine engelli araç plakası kartı alınarak, trafiğe aktif olarak dahil olunur.

Diğer yandan, engelli araç park kartı ile engelli vatandaşların hakları korumaktadır. Bu karta sahip olmayan bir bireyin engellilere özel olarak ayrılmış park alanlarına giriş yapmaları halinde, cezai işlemler uygulanır. Karayolları Trafik Kanunu’nun 61. Maddesine göre, engelli park alanlarına kartsız şekilde ilk kez giriş yapan, engellilik durumu bulunmayan kişiler için standart tutarların 2 kat üzerinde para cezası uygulanır. Bu durumun devam ettirilmesi halinde cezai işlemler yükseltilir.

Engelli Araç Park Kartı Alımında Başvuru Adımları Nelerdir?

Engelli araç park kartı müracaatı aşamaları şöyledir:

 • Engelli vatandaş ve vasisi vatandaşın ikamet ettiği ilçede yer alan İlçe Trafik Denetleme Amirliği Bürosuna ziyaret gerçekleştirir.
 • Büro yetkililerine engelli vatandaşın nüfus cüzdanı, 2 adet vesikalık fotoğrafı, müracaat vasi tarafından yapılıyorsa noter onaylı vasilik belgesi iletilir.
 • İşlem ardından ‘’ engelli araç park kartı alımı başvuru formu’’ gerekli sağlık, kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanarak teslim edilir.

Bu adımlar sonunda başvuru işlemi tamamlanarak, yetkililerce iletilen engelli araç park kartı teslim alınır.

Yorumları Oku

 • 4 Ağustos 2021

  Muhammed

  46 engelli raporum var Trafik emniyet müdürlüğüne gittim 90 üstü olması gerekiyormuş.
  Cevapla
 • 16 Temmuz 2021

  Fedail ozdemir

  %87 raporumlar trafik denetleme şubesine gittim aracına engelli park kartı alamadım %90 olması gerekiyormus araç engelli aracı olacakmış veya ehliyetimin engelli ehliyeti olucakmış nedir bukadar zorlamanın nedeni paralı bisey olsaydı çoktan verirlerdi
  Cevapla
 • 12 Temmuz 2021

  Güray ERAY

  Engelli araç kartını sadece ortopedik engeli bulunanlar mı alabiliyor. Diğer nedenlerden engeli bulunan kişiler bu karttan faydalanamıyorlar mı ? Bir de araç kartı için araç mutlaka engelli kişinin üstüne mi olması gerekiyor.
  Cevapla
 • 25 Haziran 2021

  Harun Sarıkaya

  Merhabalar bizim apartmanda çocuğu engelli bir kişi aracı engelli aracı değil engelli cocugununda engelli ehliyeti olmadığı halde engelli park yeri almıştır bu kanunen uygunmudur
  Cevapla
  • 26 Haziran 2021

   Engelli.com

   Merhaba, Diğer üyelerimize de faydalı olmak için sorunuzu "Soru-Cevap" bölümü üzerinden ücretsiz üye olarak sormanızı rica ediyoruz. (Engelli.com Ekibi)
   Cevapla
 • 25 Mayıs 2021

  Ufuk

  %40 ortapedik engelliyim engelli kimlik kartım da var , ehliyetim de yenilerken sadece otomatik olarak verdiler rapordan dolayı adıma kayıtlı otomatik aracım var trafik %90 engel veya araç engelli olacak dedi park kartı vermedi.
  Cevapla
  • 12 Haziran 2021

   ahmet selim

   araç engelli araçı olmalı ve engelli ehliyetiniz olmalı
   Cevapla
 • 9 Nisan 2021

  Şükrü Yılmaz

  Şükrü Yılmaz %42 engelli raporum var engelli park kartı alabilirmiym
  Cevapla
 • 18 Mart 2021

  Burhan GÖKŞEN

  Engelli tekerlekli sandalye kullanıyor. Engel durumu %66 ama Engelli Araç Park kartı verilmiyor. Engel durumunun %90 ve üstü olması gerekiyormuş. Engelliye bir engel daha.
  Cevapla
 • 10 Mart 2021

  Aylin Erdoğan

  Vekalet olması durumundada engelli park kartı alına biliyormu?
  Cevapla
 • 26 Ocak 2021

  Erkan Mingu

  Benim bir sorum olacak, engelli park kartını kullanmak için aracın ruhsatı engelli mi olması lazım ? Teşekkürler
  Cevapla
  • 8 Mart 2021

   HAKKI MOLLAOĞLU

   Engelli kartı kullanmak için araç sahibi olmanıza gerek yok,bu kartı sadece sizin bulunduğunuz araçta kullanma hakkına sahipsiniz,başka birileri sizin bulunmadığınız araçta kullanamaz.
   Cevapla
  • 4 Eylül 2021

   Seyit gürmen

   Ankara Sincan trafik Şube müdürlüğü bana araç oğlunun adına olduğu için sana kart verilmez dedi ben %70 engelliyim
   Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :