1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Engelli Araç Park Kartı Nasıl Alınır?

Engelli araç park kartı başvuru belgeleri nelerdir, engelli araç park kartı ne işe yarar, engelli araç park kartı alımında başvuru adımları nelerdir bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


2

Engelli araba park kartı edinmek için engelli vatandaşa ait 2 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi ve işlemleri kişinin vasisi yapacak ise vekalet belgesi ile İlçe Trafik Denetleme Amirlikleri Bürolarına başvuru yapılır. Bürolarda yer alan çalışanlara engelli araç park kartı alınmak istendiği bildirilerek, evraklar teslim edilip, başvuru formu doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Bu işlemler ardından engelli vatandaşlara engelli araç park kartları teslim edilir. Park kartlarının edinilmesi ile Türkiye genelinde engellilere ayrılmış şekilde kullanılan park yerlerinden kolaylıkla yararlanılır. 

Engelli araç park kartı başvuru belgeleri nelerdir?

Engelli araba park kartı müracaatı evrakları şu şekilde sıralanırlar:

  • Engelli vatandaşa ait nüfus cüzdanı,
  • 2 adet vesikalık fotoğraf,
  • Başvuruyu vasi yapacak ise ek olarak kişiye ait noter onaylı vasilik belgesi,

Bu evraklar ile engelli vatandaşın yaşadığı ilçede yer alan İlçe Trafik Denetleme Amirliği Bürosuna müracaat sağlanır. Başvuru vasi tarafından yapılıyor ise vasilik belgesinin noter onayından geçmiş olması zorunludur. 

Engelli araç park kartı ne işe yarar?

Engelli araba park kartı işlevi, engellilere ayrılmış olan park alanlarının tümünden istifade edilmesini sağlamaktır. Diğer yandan yeni düzenlemeler ile engellilik durumu gösteren işaretin plaka üzerine işlenme uygulaması kaldırılmıştır. Bu işlem yerine engelli araç plakası kartı alınarak, trafiğe aktif olarak dahil olunur.

Diğer yandan, engelli araç park kartı ile engelli vatandaşların hakları korumaktadır. Bu karta sahip olmayan bir bireyin engellilere özel olarak ayrılmış park alanlarına giriş yapmaları halinde, cezai işlemler uygulanır. Karayolları Trafik Kanunu’nun 61. Maddesine göre, engelli park alanlarına kartsız şekilde ilk kez giriş yapan, engellilik durumu bulunmayan kişiler için standart tutarların 2 kat üzerinde para cezası uygulanır. Bu durumun devam ettirilmesi halinde cezai işlemler yükseltilir.

Önerilen Yazı
Engelli Kimlik Kartı Rehberi 2022 (Detaylı Anlatım)

Engelli araç park kartı alımında başvuru adımları nelerdir?

Engelli araç park kartı müracaatı aşamaları şöyledir:

  • Engelli vatandaş ve vasisi vatandaşın ikamet ettiği ilçede yer alan İlçe Trafik Denetleme Amirliği Bürosuna ziyaret gerçekleştirir.
  • Büro yetkililerine engelli vatandaşın nüfus cüzdanı, 2 adet vesikalık fotoğrafı, müracaat vasi tarafından yapılıyorsa noter onaylı vasilik belgesi iletilir.
  • İşlem ardından ‘’ engelli araç park kartı alımı başvuru formu’’ gerekli sağlık, kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanarak teslim edilir.

Bu adımlar sonunda başvuru işlemi tamamlanarak, yetkililerce iletilen engelli araç park kartı teslim alınır.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 4 ay önce

    Özellikle GATA ve Hacettepe hastenesine gittiğim de neredeyse beni yaka paça gönderiyorlar. Sebep engelli araç kartımın olmaması. %70 engelliyim . Atak geçirdiğim dönemlerde acile gittiğimde engelli alanlarına alınmıyorum. Ya %90 ağır engelli olmam ya da ortopedik engelli olmam gerekiyor. Emniyet Amirliği de bu konuda yeterli destek vermiyor. Kurallar kati imiş. Atak sırasında acil desteğe ihtiyacım oluyor ve maalesef tek başıma kalıyorum. Bence burada haksızlık var %70 sürekli engel nasıl yeterli gelmez engelli araç kartı almaya.

Bir cevap yazın