Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Araç Park Yeri Başvurusu Nasıl Yapılır
Engelli

Engelli Araç Park Yeri Başvurusu Nasıl YapılırEngelli araç park alanı müracaatı, engelli vatandaşın evinin önünde kendisine ayrılacak özel bir park alanını talep ettiğine dair dilekçeyi hazırlaması ve bu dilekçeyi, nüfus cüzdanını, sağlık kurulundan alınan engelli raporunu, İl Belediye Başkanlığına iletilmesi adımları ile gerçekleştirilmektedir. Müracaat ardından İl Belediyesi engelli vatandaşlarının konutlarının önünde sadece onlara özel bir engelli araç park yeri ayırmaktadır. 

Engelli Araç Park Yerine Başkaları Park Yapabilir Mi?

Engelli araç park alanını yabancıların kullanması mümkün değildir. Belediye engelli vatandaşlara ayırdıkları park yerlerini mavi renkli bir boya ile belirleyerek, gerekli tabelaları yerleştirirler. Engelli vatandaşa özel olan alanın bir başkası tarafından kullanılmasına izin verilmez. 

Engelli Araç Park Yeri Başvuru Belgeleri

Engelli araba park alanı müracaat belgeleri şu şekilde sıralanırlar:

 • Engelli vatandaşa ait nüfus cüzdanı,
 • Özel park alanı kullanımının talep edildiğini ifade eden bir adet dilekçe,
 • Engelli sağlık kurulu raporu,

Bu belgeler ile engelli araç park yeri başvurusu yapılmalıdır. Başvurular ise İl Belediye Başkanlıklarına gerçekleştirilir. 

engelli araç park yeri
engelli araç park

Engelli Araç Park Yeri İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

Engelli araba park alanı için dilekçe hazırlama aşamasında izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:
Dilekçe 1 adet çizgisiz A4 kağıdı üzerine, pilot kalem kullanılarak yazılmalıdır. Dilekçe metni olarak, ‘’ Engellilik durumumdan ve yaşadığım adreste park alanlarının kısıtlı olmasından dolayı, araç kullanma işlemlerimi daha kolay gerçekleştirebilmek amacıyla, oturduğum konutun çevresinde bana özel bir engelli araç park yeri ayrılmasını arz ederim. ‘’  ifadesi yazılır. Dilekçenin en alt bölümüne ise isim, soy isim, tarih ve imza eklenir. Bu adımlar ile dilekçe örneği tamamlanır. Bu dilekçe diğer evraklar ile İl Belediye Başkanlığına yapılan başvuru sırasında iletilmelidir.

Engelli Araç Park Yeri Başvuru Dilekçesinin Teslimi Nasıl Yapılır?

Engelli araç park alanı müracaat dilekçesi teslimi için izlenen adımlar şöyledir:

 • Engelli vatandaşlar yaşadıkları ilde yer alan İl Belediye Başkanlığına ulaşım sağlarlar.
 • Kurumda yer alan görevli çalışanlar ile görüşülüp, engelli araç park yeri başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanı ve sağlık kurulu engelli raporu belgeleri iletilir.
 • Bu işlem ardından sözlü olarak da bir park alanına ihtiyaç duyulduğu belirtilir.

Bu adımlar ardından dilekçe teslimi tamamlanır. Görevliler park alanı talebini işleme alıp 1 hafta ila 15 gün süre sonra vatandaşları adreslerinde ziyaret ederler. Bu ziyaret sırasında engelli vatandaşın yaşadığı evin ön alanının uygun kısmında, mavi renk ile boyanmış ve sadece vatandaşın park yapabileceği bir alanı açık şekilde belirlerler. Bu alan vatandaşa bildirilip, engelli araç park yeri alanına gerekli tabelalar yerleştirilerek, başka kişilerin park yapması engellenir. 
 

Yorumları Oku

 • 10 Temmuz 2021

  Ahmet

  Engelli %96 kartım var ama binamızın otoparkına yapı kayıt belgesi alınmıştır bu yapı kayıt belgesini iptal ettirebilirmiyim park yeri yaptırabılırmıyım bunu yapmak için ne yapmalıyım
  Cevapla
 • 28 Mayıs 2021

  Derya çelik

  Ben epilepsi hastasıyım beynimde tümor var ve nöbet lerim çok sık ağır geçiyor en az üst üste 4 5 kez geçiriyorum bende kapının önünde bir engelli park alanı istiyorum mümkün mü sizce
  Cevapla
 • 5 Mayıs 2021

  sadi kodaman

  Karşıdaki komşu kaynanasının üzerinden araba aldı, engelli aracı diye evin önüne sarı çizgi ile çevirdi. Belediye elemanları geldi ölçtü çizdi vs. ve 5 sene sonra o aracı sattı ve başka bir ikinci el araç aldı. Şimdi hala aynı yeri kendine ait olduğunu iddia ediyor, plaka değiştiği zaman bu adamın hakkı elinden alınmıyor mu ve yeni aracını şikayet ettiğimiz zaman gereken ne yapılıyor ceza olarak.? bu hususta cezai müeyyide nedir, kanunun tefsiri nedir gereken nedir, ne yapmak gerekir
  Cevapla
  • 7 Temmuz 2021

   Yusuf eymen

   Engelli insanların bir park yeri alması bu kadar mı zorunuza gidiyor belki annesi belki kaynanası veya eşi için yaptırmış olduğu bir alan lütfen zorunuza gitmesin siz eşiniz veya çocuğunuz engelli olduğunda siz de yaptırırsınız.
   Cevapla
  • 19 Temmuz 2021

   Gökhan AKSU

   Yusuf bey, sanırım arkadaş konuyu tam anlatamamış. Ortada engelli otopark alanı konusundan ziyade kötüye kullanma durumu var.
   Cevapla
  • 1 Eylül 2021

   Hasan TOZAR

   Eğer Trafik şubeden engelli araç kartı aldıysa , engellilik araca bağlı olarak kalmıyor , yani araç satılsa dahi başka bir araçla o kart kullanılabiliyor , fakat şartı var, şart ise şudur; engelli araç kartı sadece kart sahibi tarafından yada yada kart sahibi araçtan faydalandığı zamanlarda kullanılır. Eğer kaynanası o binada ikamet ediyorsa ne yazık ki yapabileceğiniz birşey yok.
   Cevapla
 • 9 Eylül 2020

  Murat Kızılırmak

  Ankara Çankaya emek mah oturuyorum %40 engelliyim ve engelli aracim var büyük şehir Belediyesi Fen İşleri bölümüne verdiğim dilekçe ile kapimin önüne engelli tabelasi konuldu ancak işaret veya duba tarzı bir şey yok hastane yakını olduğu için park yerimden çıkıp geldiğim zaman hep dolu oluyor çok nadir boş oluyor belediye siz duba koyun yeri çizin dedi ancak böyle maddi bir gücüm yok. Bu konu hakkinda bilgisi olan paylaşa bilirmi.
  Cevapla
 • 8 Eylül 2020

  Pakize38

  Hayatlarında engeller yaşayanlar için bu tarz iyileştirmelerin 2020 yılında artarak devam etmesini temenni ediyorum. Engelli hakları konusunda iyileştirmelere gerçekten ihtiyacımız var. Engelsiz bireyler gibi bir yaşam sürebilmek için pozitif ayrımcılık yapılması mutlu ediyor.
  Cevapla
  • 16 Eylül 2020

   Aynur demirel

   Eşim ms hastası yürümesi mümkün değil. biz bu işlemleri kanuna uygun yaptık fen işlerine sunduk lafta tebligat göndermişler yalan çıktı,bu kadar evrak koştururken evinizin önüne engelli park yeri yapılïr derken şimdi yok öyle bir kanun dediler.gece işten gelen eşim evinin yakınında arabalardan yer kalmadıgı için arabayı benzinlige cekip iki büklüm yatıyor evine gelemiyor. Bursa belediye başkanına kadar aradık özel kalem bişey yapamayız park yasagı var diyor kapının önünde 20 araba park halinde??? Hem öyle bir kanun yok diyor hemde var yapamayız diyor bizleri oynatıyorlar umarım aynı acizligi onlarda bir gün yaşar yada evlatlarında aynı acizligi görürler rabbimden gerisi yanımızda değil.
   Cevapla
  • 20 Ocak 2021

   Aret avcı

   Hiç canınızı sıkmayın bence yapılacak kolay alın direkleri siz belirleyin yerinizi onlarda gelip söksün bakalım.
   Cevapla
  • 31 Ocak 2021

   Hazan E.

   Merhabalar, Durumunuza üzüldüm. Geçmiş olsun. Cimer üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ve ilgili belediyeye ayrı ayrı bir şikayet dilekçesi gönderin.
   Cevapla
 • 18 Ağustos 2020

  Ömer

  Komşumun çocuğu engelli arabaları yok kontrole ambulansla gidip geliyor başka bir komşu uyanıklık yapıp engelli ailesine kendi aracını yazdırmış ve belediye gelip engelli park alanı yaptı iptal ettire bilirmiyiz.
  Cevapla
 • 8 Haziran 2020

  Ali Öner

  Ben gittim engelli oranı %40 yetmez %80 ve üzeri olmalı dediler.
  Cevapla
 • 7 Haziran 2020

  Hasan

  Bir cok belediye boyle bir uygulamadan habersiz, basima geldi cunki. Bulundugum il belediye baskanligina giderek yardimda bulundum. O kapidan bir digerine bütün belediye katlarini gezdirdiler bir sonuç alamadim en sonunda ciktim gittim, kendi park alanimi kendim yaptim..
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :